Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

СДСМ: Мицкоски може да почне да размислува за сопствената оставка по поразот на изборите

Христијан Мицкоски е во паника поради влезот на Македонија во ЕУ и НАТО, а токму влезот во НАТО и растот на платите се најголемиот пораз...

Повеќе

Обвинителот од СЈО, Бубевски и откри на јавноста: Пратеникот Ејуп Аљими се однесува како да е недопирлив за правдата, за заканува на обвинители и на сведоци, сите се уплашени!

Обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски ја поднесе кривичната пријава за загрозување на сигурноста против Мефатиљ Арслани, кој му е адвокат на координато...

Повеќе

Терминот Северна Македонија за меѓународна употреба ќе се применува откако Грција ќе испрати известување до НАТО

Од Владата велат дека Терминот Северна Македонија за меѓународна употреба официјално ќе почне да се употребува откако Грција ќе испрати известување ...

Повеќе

(ВИДЕО) ОПШТО СЛАВЈЕ ВО ЗЕМЈАВА: ЗАЕВ ВЕТИ ДЕКА ВЛАДАТА ЌЕ ОТПИШЕ 110 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПЛАТЕНИ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА!!!

Ги отпишавме каматите за старите долгови, со што опфативме безмалку 200.000 семејства.Таргет имаме со потпретседателот Анѓушев и економските ресори,...

Повеќе

АЈДЕЕ, ОВОЈ СИ ИГРА МАЈТАП СО СИТЕ : ТОШО ПЕТРОВ ПИШМАН АЏИЈА, ЈА ПОВЛЕЧЕ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА ПОТПИСИ ЗА НОВ РЕФЕРЕНДУМ!

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров ја повлече иницијативата за собирање на 150.000 потписи за нов референдум за името. Прет...

Повеќе

АЈДЕ АИРЛИЈА СКОПЈАНИШЧА: Потпишан договорот со ЕБОР за кредит од 10 милиони евра за набавка на еко-автобуси на гас

Нови нископодни еко-автобуси на гас ќе сообраќаат по главниот град. Со 10 милиони евра обезбедени преку заем од Европската банка за обнова и развој ...

Повеќе

Директорот на „Македонија пат“ се жали: Ај што врне снег, па и ветар многу дува!

Со новите снежни наноси кои ја зафатија Македонија во изминатите неколку дена, повторно настана сообраќаен хаос на поголем дел од патните правци низ...

Повеќе

БРАВО - ДУИ се предомисли: Ќе гласа за Законот за антидискриминација

ДУИ се предомисли и ќе гласа за Законот за антидискриминација. Вицепремиерот Бујар Османи заНОВАизјави дека пратениците на ДУИ ќе гласаат за Законот...

Повеќе

ДОМ: Да не дозволиме еколошки катастрофи како во Бразил, во рудници со отворен коп!

До медиумите 28.01.2019 Соопштение Изразувајќи длабоко жалење за жртвите од трагичната еколошка катастрофа во Бразил, ДОМ апелира до сите институц...

Повеќе

ВЛАДАТА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА КРАЖБАТА НА 19 МИЛИОНИ ЕВРА ОД 12 000 ПЕНЗИОНЕРИ!!!

Министерството за труд и социјална политика денеска до Основното Јавно обвинителство доставува кривична пријава против непознат сторител и сите доку...

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ДВА ДЕНА ЗАБЕЗЕКНАТА: 19 милиони евра од уплатите за пензии се краделе во време на министрите Спирo Ристовски, Диме Спасов и директорите на ДУИ!!!

Скопското јавно обвинителство за случувањата во ПИОМ се информираше од медиумите. Очекуваме Министерството за труд и социјална политика да достави р...

Повеќе

Столтенберг демантира дека ќе се чека многу долго: Протоколот со Македонија ќе биде потпишан наскоро

Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро, објави дописникот...

Повеќе

СЕ ГЛЕДА ДЕКА БИЛ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Имер Селмани им нуди попуст на лекарите за да си купат стан од неговите згради

НАЈАВЕНИ ПОВОЛНОСТИ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПРИ КУПУВАЊЕ НА СТАНОВИ ВО КОМПЛЕКСОТ „ГАРДЕН ИН РЕЗИДЕНС“ СКОПЈЕ 21 јануари, 2019 - Как...

Повеќе

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ФОНД ЗА ИНОВАЦИИ: Со новиот оглас, се отвораат 409 нови работни места со просечна плата од над 30,000 денари!!!

Аплицирале 186 компанииПобарани се 5 пати повеќе средства од предвидениот буџет91% од компаниите за првпат учествуваат на јавен повик на ФИТР2/3 од ...

Повеќе

АЈДЕЕ, МАЈКА МУ НА ГРУЈО РАСПАЛИ ПО ВЛАТЧЕ: Тој проклетник го убедуваше Никола да не бега, да се пријави во Шутка!

Emilijan Iljoski 11 hrs· Балван до балван - силна држава! Јави се Нада, ваистина се јави! И поарно да не се ја...

Повеќе