Одберете локација на пристап

Памтите ли кога пред 3-4 години полицијата на ВМРО во цела ратна опрема ги бркаше студентите по цело Скопје, влегуваше вовлезови и библиотеки и ги млатеше со пендреци и ги влечеше како кучиња и ги собираше во комбиња? Кога имаш локви крв по улиците
Ante Poposki Трката не е завршена. Нема ни да заврши и кога ќе го избереме новиот претседател, зошто какви и да ни биле очекувањата, иднина не се гради преку ноќ.Овие 4606 гласа разлика се 4606 чекори напред, и за точно толку чек
Фросина Ременски од СДСМ во вечерашното гостување на Телма на прашањето во кој дел од власта треба да има „чистка“, одговори дека проблемите на граѓаните главно се од локален карактер. -Верувам дека метлата ќе биде реализирана, зашто с
На 29 април во Берлин, премиерот Заев, заедно со претседателите или премиерите на шесте земји од Западен Балкан ќе оствари средба со двајцата најмоќни европски лидери – Ангела Меркел и Емануел Макрон. Вонредна и невообичаена сред
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашниот митинг во Општина Карпош рече дека граѓаните кои не го оствариле своето гласачко право испратиле јасна порака до власта, повикувајќи ги да излезат и да гласаат во вториот круг од претседателските избори.
Претставникот на Исламската верска заедница денеска пред медиумите упадот во заедницата им го препиша на политичарите, откако финансиска полиција упадна во седиштето и имаше присусутво на фракционерската група на Скендер Бузаку, кој доби судското р
По 19 години во затвор како казна добија обвинтетите за убиството на Никола Саздовски Саздо. Бесир Беља и Скендер Демири се осудени во судската постапка која траеше пет ипол месеци. Двајцата се сторители на кривично дело убиство затоа што на 29 јун
Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер не може да биде обвинет за бојкот на изборниот процес. Поранешниот трикратен градоначални
Откако просторот ќе биде расчистен влезовите ќе бидат заградени за да се спречи понатамошно фрлање ѓубре на оваа локација. (Фото: Град Скопје) Општина Карпош и Град Скопје почнаа да ја чистат дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски&
Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на Телма на прашањето дали некој од функционерите на ДУИ треба да сменет, рече дека тој е задоволен од сите министри, градоначалници и пратеници од ДУИ. -Јас сум задоволен од работата на министрите на ДУ
Ако можам јас, Зоран, да кревам телефон на граѓани и враќам на пораки во секој дел од денот, можете и вие. Ако сте функционери, не сте над законот и народот. Ќе кревате телефон и ќе ги решавате проблемите на граѓаните. Ако не веднаш, кажете им ко
Беше 2012-та година. Бевме сместени 10 души на онкологија на Клинички, сите бевме под тешка хемотерапија, се боревме со тешки водови на рак, сите се боревме со смртта, еден од нас умираше на секој десетина дена. Моралот ни беше на нула, море во мин
На вчерашната трибина во општина Карпош, граѓанин кој се претстави како албанец од Чаир му вети на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека ја има поддршката од албанците. “Премиере, кај нас албанците има еден збор кој се вика Беса. Ти

ГОРАН БРЕГОВИЌ И МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА ГО НОСАТ СВЕТСКИОТ СПЕКТАКЛ „TRI PISMA IZ SARAJEVA“ ВО СКОПЈЕ!

Драги пријатели, Задоволство ни е да ве информираме дека најголемата активна ѕвезда од Балканот ширум светот, познатиот и популарен Горан Бреговиќ,...

Повеќе

(ВИДЕО) Јани Макрадули и новинарите во посета на УСЈЕ, се уверија дека гигантот за цемент не загадува

Повеќе

Тодоровски, ГДУ: Во македонската политиката врие од социопати

Постојат многу карактеристики што го дефинираат поимот социопат, како на пример: – Социопатите немаат совест ниту жал кога ги повредуваат луѓ...

Повеќе

АЈДЕЕ И ПОДЗЕМЈЕТО СЕ СВРТЕ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: Нинџа до Леви - Ви пиша ли Вељаноски дека ќе дојдат маскирани напомош во обезбедување на кабинетот?

Обвинетиот Горан Ѓошевски Леви, кој бил началник на личното обезбедување на Трајко Вељановски, на денешното рочиште за случајот 27 април даде своја ...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ТИМ ОД ЧЕТВОРИЦА ЛЕКАРИ НА ДРЖАВНА КАРДИОХИРУРГИЈА ЗА ПРВ ПАТ ВО ЗЕМЈАВА ИМПЛАНТИРАА ВЕШТАЧКО СРЦЕ НА ПАЦИЕНТ, ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДОЈДОА ДА ГО ПОСЕТАТ ПАЦИЕНТОТ

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО ПРАТЕНИЦИТЕ ВО СОБРАНИЕ: Ќе има амнестија за 27-ми април, ама не за тепачите и организаторите!

Правните тимови што ќе работат на изготвување на Предлог законот за амнестија за собраниските инциденти од 27 април треба да најдат решение со кое ј...

Повеќе

ТОТАЛЕН РАСПАД НА ВМРО ДПМНЕ: Нова група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи уставните измени?

Уште неколку пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да дадат поддршка на уставните измени, кога во последната фаза од гласањето повторно...

Повеќе

РОКАА И ДЕНЕСКА БОМБИ ВО КРИВИЧЕН СУД: Гоца имала тефтерче и за лекари, вработувала хирурзи на кардиологија во Охрид?!?!

Со читање на СМС пораки, од комуникацијата меѓу обвинетите, како доказен материјал на СЈО, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Тит...

Повеќе

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОБАРА ОД УНГАРИЈА ДА ГО ЕКСТРАДИРА ГРУЕВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА: Ова е недозволиво мешање во македонскиот правен систем!

На вчерашната сесија на Европски парламент, на која се гласаше за Извештајот за Македонија, се дискутираше и за Никола Груевски и азилот од унгарски...

Повеќе

ЗАДРЖЕТЕ ГИ ДЕЦАТА - Царовска: Додатокот за трето дете и понатаму ќе се исплаќа на семејствата што го стекналe правото, ќе се исплаќа и на тие што ќе се породат во наредните 10 месеци!

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, одговарајќи на пратеничко прашање поставено од опозицијата ги повика пратениците со н...

Повеќе

Град Скопје донесе одлука за забрана на дотур на стока од 7 до 18 часот во центарот на Скопје

Заради намалување на загадувањето на воздухот, Град Скопје донесе Одлука за запирање на возилата за доставување на стока во централното градско подр...

Повеќе

ОГРОМЕН СКАНДАЛ ОДЕКНА ДЕНЕСКА - ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ЈОВЕВСКИ И ОТКРИ НА ЈАВНОСТА: Јавното обвинителство е прислушкувано од 2016-та па до денеска!

„Отворена е предистражна постапка за да се утврди кој снимал, дали се изнесувани сниманите разговори, дали се злоупотребувани и за кои цели....

Повеќе

ОВА Е ЧОВЕК СО ГОЛЕМО СРЦЕ: Министерот Николовски спасил од смрт дете на ВМРО-вец од Крива Паланка

-Министерот Љупчо Николовски ми ја спаси ќерка ми и стана мој брат – раскажува за “Фокус”, Константин Стојановски, воен инвалид од...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ ИМ СЕ ИЗВИНИ НА СКОПЈАНИ ЗА ТОА ШТО ИГРАЛ ИГРИЦИ НА МОБИЛЕН ВО СОБРАНИЕ

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов се најде на мета на критики, откако во јавноста откако протекоа снимки на кои се гледа дека игра игра на свој...

Повеќе

(ВИДЕО) ОД МНОГУТЕ СТАНОВИ И МИЛИОНИ, СТЕВЧЕ МУЊА ДОБИЛ АМНЕЗИЈА: Плукаше по економските политики на владата на СДСМ од 2002-ра до 2006-та во која тој беше министер за економија?!?!

Повеќе