Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

ФОТО: КОМИТИ СЕ ПРОСТИЈА ОД СВОЈОТ ПОЧИНАТ ДРУГАР

Повеќе

АГИМ ЈОНУЗ: Бог да го прости Саздовски, ние родителите сме за тепање, не се децата криви!

Agim Jonuz 5 hrs· NARODE NA R. MAKEDONIJA BEZ OGLED NA SE,.. SITE ZAEDNO DA SE POMOLIME ZA DUSATA PRED...

Повеќе

МАКЕДОНСКИТЕ ТУРЦИ ВО ПРВИ РЕДОВИ НА ИНАУГУРАЦИЈАТА НА ЕРДОГАН!

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Министерот Аднан Ќахил за време на инаугурацијата ја искористи можноста да се сретне со Претседателот Ердоган каде оствари кратка средба и ги пренесе своите искрени честитки

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: Изразувам сочувство до семејството на младиот Саздовски, нека почива во мир, омразата и насилието не се решение!

Премиерот Зоран Заев преку Фејсбук апелира за воздржаност од говор на омраза по убиуството на младиот Никола Саздовски. – Омразата и насилств...

Повеќе

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ - ОБВИНЕНИЕ ЗА СВИРЕПО УБИСТВО: Јавното обвинителство треба да продолжи да ги гони суровите и бездушни убијци

Стојанче Ангелов 5 mins· СВИРЕПО УБИСТВОНишто помалку од ова треба да биде обвинението со кое Јавното обвинителст...

Повеќе

СПАСЕНИ 11 ДЕЦА ОД 12 ВО ПЕШТЕРАТА ВО ТАЈЛАНД, ДЕЦАТА БИЛЕ УСПИВАНИ ЗА ДА НЕ ПАНИЧАТ ВО ВОДАТА

Денеска е спасено 11-тото дете од вкупно 12 заглавени во пештера во Тајланд. Децата биле успивани со медикаменти за да не паничат во водата од стра...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: УБИСТВОТО НА САЗДОВСКИ Е ИЗВРШЕНО НА СВИРЕП НАЧИН, ОЈО ДА БИДЕ НА ВИСИНАТА НА ЗАДАЧАТА

До медиумите ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: УБИСТВО ИЗВРШЕНО НА СВИРЕП НАЧИН Демократскиот сојуз инсистира, Јавниот обвинител, во соработка со МВР да ги...

Повеќе

Другарите: „Саздо беше следен цел месец, го претепаа пред девојка му“

Дваесет и едногодишниот Никола Саздовски, кој крвнички беше претепан пред десетина дена во скопската населба Автокоманда, вчера рано наутро им подле...

Повеќе

Како најлесно да станеш iOS програмер, најбараната професија на пазарот во глобални рамки?

Преку 3 чекори до твојата нова кариера во светот на iOS програмирањето Во последниве години, програмирањето е меѓу најбараните професии во ИТ индус...

Повеќе

ЕРОЛ РИЗАОВ: Мицкоски нагло закочи и тргна во рикверц

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, нагло закочи и почна да вози...

Повеќе

ВЕЧЕРВА ЗАВРШИ ЕРАТА НА ЛИБЕРАЛИЗМОТ ВО АМЕРИКА, ТРАМП ПОСТАВИ УШТЕ ЕДЕН КОНЗЕРВАТИВЕЦ ВО АМЕРИКАНСКИОТ ВРХОВЕН СУД КОЈ ВО АМЕРИКА ИМА УЛОГА И НА УСТАВЕН СУД, ОДНОСОТ СЕГА Е 5 СПРЕМА 4 ВО КОРИСТ НА КОНЗЕРВАТИВЦИТЕ!

Досега односот беше 5 спрема 4 во корист на Либералите односно левицата во САД. Но годинава во пензија оди либералниот судија Ентони Кенеди, а Трам...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗА МИЦКО И ГРУЈО, 27-МИ АПРИЛ БИЛО ПАТРИОТСКА АКЦИЈА?!?!

Повеќе

Претседателот на ГДУ, Петар Колев бара оставка од министерот Роберт Поповски поради смртта на членот на Комити

Претседателот на партијата Граѓанско Демократска Унија, Петар Колев побара оставка од Роберт Поповски, министер без ресор задолжен за комуникации, о...

Повеќе

ВМРО – ДПМНЕ 11 пати му се извини на Рашковски што го клеветела за непотизам, кумски врски…

ВМРО-ДПМНЕ преку судска спогодба му се извини на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, за, како што стои во спогодбата, клевети објавени...

Повеќе