Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ПЕТРЕ ДОСЛЕДЕН НА ПРОГРАМАТА НА СДСМ ЗА РАСТ НА ПЛАТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА: Зa 5% зголемена платата на вработените во Град Скопје

За 5 отсто повисока плата ќе добива администрацијата во Град Скопје од септември. Со одлуката на градоначалникот Петре Шилегов која треба да ја усво...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ: BТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ЗАПОЧНУВА СО ПРОЧИСТУВАЧ ВО СЕКОЈА УЧИЛНИЦА, ИНСТАЛИРАНИ 572 ПРОЧИСТУВАЧИ ВО УЧИЛИШТАТА ВО СКОПЈЕ

Во текот на изминатиот месец Градот Скопје во сите 23 средни училишта, во секоја училница, постави прочистувач на воздух, односно вкупно 572 прочист...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО НИ ТРЕБА И НАТО И ЕУ - ЗА ДА НЕ РАБОТИМЕ КАКО РОБОВИ ЗА ИЧ ПАРИ: Половина милион Македонци иако се вработени се сиромашни

Статистички можеби овој негативен феномен се намалува, но во реалноста е сосема друго, кај најмладите, но и кај лицата од третата доба, сиромаштијат...

Повеќе

Демократски сојуз: Да се послуша гласот на пазарџиите

До медиумите Демократски сојуз: Да се послуша гласот на пазарџиите Демократскиот сојуз оценува дека имплементацијата на Законот за зелените...

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ВО МЕГА ИНТЕРВЈУ ЗА ЦИВИЛ МЕДИА: Граѓаните нема да дозволат нов режим ала Груевски во Македонија!

ЦИВИЛ МЕДИА: Ја оставивме турбулентната 2018 година. Освен големиот, историски подвиг со надминувањето на деценискиот спор со Грција, што многумина ...

Повеќе

ДОДЕКА ВМРО Е НА КОЛЕНА И ЗАГЛЕДАНА КОН МОСКВА, НОВА ЕВРОПСКА ДЕСНИЦА СЕ ШИРИ ЗАБРЗАНО ВО ЗЕМЈАВА: ГДУ ОТВОРИ НОВ ЛОКАЛЕН КЛУБ, ОВОЈ ПАТ ВО КУМАНОВО!

Граѓанско Демократска Унија- ГДУ го промовираше својот локален клуб во Куманово Вчера, Граѓанско Демократската Унија го промовираше својот локален ...

Повеќе

ГЕРО СЕ ПРЕТВОРИЛ ВО БЕДНА ХИЕНА, ЧЕКА БИКОТ ДА ПАДНЕ НА ЗЕМЈА ЗА ДА ГРИЗЕ ДОДЕКА ПРЕТА И СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Со линчот кон мене, Геро ги плаши сите да не се осмелуваат да му контрираат оти во спротивно ќе ги искористи своите моќни медиуми да ги уништи и елиминира политички, медиски баш кога им е најтешко...

Иако очекував, но сепак потајно се надевав дека мојот идол од 90-тите ќе се издигне некако над личната омраза и ќе се воздржи да злоупотребува лична т...

Повеќе

Срамно и трагично е што тие што со години плачеа и плашеа па дури и повикуваа на крвави револуции и востанија и линчови дека ќе се изгубел македонскиот идентитет сега креираат нов етникум кој го нарекуваат СЕВЕРЏАНИ!

Колку е бедно и тажно и срамно тоа што симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, Левица, ГРОМ, Единствена Македонија и останатите националисти и фанатици деновиве ...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ГО ВКЛУЧИ АЛАРМОТ, ВОВЕДЕ ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО: Од дебеска бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи, дупло поскапен паркинг, забрана за тешки возила, забрана за дотур на стока, миење на улиците секој ден, засилена контрола на фабриките и возилата кои загадуваат!

Согласно Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата на Република Македонија и Министерството за здравство, Градот Скопје објави...

Повеќе

(ВИДЕО) И НА СРБИТЕ НЕ ИМ Е ЛЕСНО: ИСУС БИЛ СРБИН, СТАРА СРБИЈА БИЛА ОД МОСКВА ДО ЛОНДОН?!

Повеќе

Скопјани чистете ги оџаците, секој втор ден пламнува по еден!

Сто и педесет оџаци се запалиле во 2018 година, пожарникарите имале полни раце работа, за Плусинфо вели командантот на скопската противпожарна брига...

Повеќе

(ВИДЕО) ТОА СЕ ТИЕ ВМРОВЦИ ДЕМОХРИСТИЈАНИ: Две ќосиња го нападнаа во Швајцарија отец Пимен на Водици со пцости и плуканици!

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ЗА КРАТКО ГО ПРЕКИНА ОДМОРОТ И ДАДЕ ИНТЕРВЈУ ЗА ЦИВИЛ МЕДИА КОЕ ЌЕ БИДЕ ОБЈАВЕНО ВЕЧЕРВА

Повеќе

ГРУЈО: 10 ГОДИНИ ПРЕДИЗВИК

Повеќе

НОВА ТЕШКА ДИЛЕМА ЗА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ, ВЛАДАТА И ПАРЛАМЕНТОТ: ДА ОСТАВАТ БЕЗ РАБОТА ОКОЛУ 5000 ЛУЃЕ КОИ РАБОТАТ ВО КАЗИНАТА И КЛАДИЛНИЦИТЕ И ДА НАПРАВАТ ДУПКА ВО БУЏЕТОТ ОД 100 МИЛИОНА ЕВРА ИЛИ ДА ГИ ЗАШТИТАТ ЛУЃЕТО ОД ЗЛОТО НАРЕЧЕНО КОЦКАЊЕ КОЕ ОСТАВА ИЛЈАДНИЦИ НА УЛИЦА И УНИШТУВА СЕМЕЈСТВА И ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИ

Лекција по новинарство на Радио Слободна Европа, направија мега сторија за најновиот проблем со коцкарниците и кладилниците во земјава и барањето на...

Повеќе