Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ЧОВЕКОТ Е ХАРИЗМА КОЈА ХОДА: НИКОЛА ДИМИТРОВ ВОЗЕШЕ АМБАСАДОРИ ВО РЕНО 4 ВО СТОЈАКОВО

Никола Димитров‏Verified account@NDimitrovMK33m33 minutes ago Сите сништа се достижни и почнуваат со првиот чекор! Алал на Ѓоко и Ѓорѓи за по...

Повеќе

ВРЕМЕ Е ДА СЕ ГЛАСА ЗА НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ЕВЕ ЗОШТО!

На 30-ти септември гласаме ЗА!ЗАтоа што сакаме закон, а не криминал.ЗАтоа што сакаме да одиме напред, а не назад!ЗАтоа што сакаме стабилност, а не н...

Повеќе

НА ВМРОНИТЕ ИМ ТЕКНА ЗА ШТЕДЕЊЕ, ОТКАКО 10 ГОДИНИ МАМИЦАТА И ЈА РАСПЛАКАА НА ДРЖАВНАТА КАСА, НЕ ЗАДОЛЖИЈА СО 3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ И ГИ ЛУПНАА НА ТРКАЛА, ВРБИ У ВАРДАР, СПОМЕНИЦИ, ФАСАДИ, МЕРЦЕДЕСИ ОД ПОЛА МИЉОН, ВЛАДИНИ ПРОПАГАНДИ ОД 30 МИЉОНА ГОДИШНО...

Vasil Buraliev August 23 at 1:13 PM 1.3 милиони евра за промотивна кампања на парламентарците? Со 98% од граѓаните на оваа држава ако застане...

Повеќе

(ВИДЕО) Денеска од струен удар почина актерот Ванчо Петрушевски, кој за жал нема да го паметиме по актерските бравури во драмите и тв сериите со кои пораснавме, туку по срамните говори пред собрание каде го величеше режимот!

Неофицијално загина доајенот на Драмски театар и македонското глумиште,ВанчоПетрушевскиво скопското селоОрешани. Според информациите кои ги добивме...

Повеќе

(ВИДЕО) ОВИЕ ТРИ ДЕНА ЦЕЛ КАРПОШ Е НА НОЗЕ СО КАРПОШОВО КУЛТУРНО ЛЕТО

Повеќе

ЉУПЧЕ НИКОЛОВСКИ: Длабоко сум згрозен и разочаран што оваа човечка судбина и битка за еден живот најсрамно и без тронка разум некои се обидуваат да ја искористат за дневни поени!

Ljupcho NikolovskiFollow August 17 at 7:25 PM Почитувани, Ова се слики од несреќата во која што пред еден месец се најде мојот колега - с...

Повеќе

ЖЕСТОКИ И ТЕШКИ ОБВИНУВАЊА ОД НВО АКТИВИСТИ НА СМЕТКА НА ВЛАДАТА И ГРАД СКОПЈЕ ЗА ТОА КОЛКУ СЕ АНГАЖИРАЛЕ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ

Лазар Ѓуров 21 hrs· КВАЗИ БОРБА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ - ОД ЗИМА ДО ЗИМА. ИЗМЕЃУ ВО ПРОЛЕТНО ЛЕТЕН СОНВчера бев на состан...

Повеќе

ПОЛИТИЧКАТА ЛЕГЕНДА ОД СРБИЈА ЧЕДО ЈОВАНОВИЌ НА ГОСТИ ВО СКОПЈЕ, ПЕТРЕ СЕ ДРУЖИ САМО СО ПОЛИТИЧКИ ВИЗИОНЕРИ И ДЕМОКРАТИ, ШЕШЕЉ Е ИДОЛ НА ВМРОНИТЕ

Повеќе

ВРАБОТЕНИ ВО СОЗР И СЕКЈУРИКОМ СЕ ЖАЛАТ: Саше, владата сака да не остави на улица, над 350 луѓе ни завршува договорот на крајот на овој месец, ќе има лелек и хаос пред влада!

Zdravo Sase. Nasata golgota po pravdata i sigurnosta na rabotnite mesta veke e vo tek. Neloku nasi kolegi pobaraa priem vo SOZR kaj direktorot Mi...

Повеќе

Хотел и Ресторан ,,Томче Софка" организира секаков вид на прослави. Нашиот тим ви нуди избор од: - мени за мекици; - мени по лице за прослави; - мени за шведска маса; - мени за кетеринг; - ,,a la carte'' мени

Почитувани гости, Хотел и Ресторан ,,Томче Софка" организира секаков вид на прослави.Нашиот тим ви нуди избор од:- мени за мекици;- мени по лице за...

Повеќе

БРАВО - ВАКВИ ЛУЃЕ СЕ ГОРДОСТ НА СДСМ: Градоначалникот на Дебарца сам ја искоси тревата на локалниот стадион откако никој од клубот не се појави на закажаната акција!

Zoran Nogaceski 21 mins· Со дечките од Клубот бевме се договориле попладнево да го досредиме игралиштето за утрешниот н...

Повеќе

КУЦО ДУДУШ ЗАСЕГА ДОБРО РАБОТИ, МАКА МАЧИ ДА ЈА ИСЧИСТИ ШУТКА, ПРОБЛЕМ КОЈ ГО ИМААТ РЕЧИСИ СИТЕ ОПШТИНИ!

Повеќе

ДАНИЕЛА МАРТИНОВИЌ ВО ПОНЕДЕЛНИК ПЕЕ НА ПЛОШТАДОТ ВО ПРОБИШТИП

Повеќе

ТАЊЧЕТО СЕ СЕКИРА ЗА АНТИЧКА ШТИЧКА НА КОЈА ПИШУВАЛА ШУПЕЛКА, ИМА ЛИ БЕ НЕКОЈ МЕНТАЛНО ЗДРАВ ВО ВМРО ДПМНЕ?!

Повеќе

(ВИДЕО) ВАКА ЈА ЛИЧИ ЕВРОПСКА МАКЕДОНИЈА: ЗАЕВ И МИТКО ЈАНЧЕВ ЗАЕДНО ГИ РЕШАВААТ ПРОБЛЕМИТЕ НА ЛОЗАРИТЕ И ВИНАРИТЕ!

Повеќе