Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

(ВИДЕО МАКФАКС) СУДИКАТА ГИ ОСУДИ НАПАЃАЧИТЕ НА СЕЛА НА ВКУПНО 80 ГОДИНИ ЗАТВОР!!!

Повеќе

SKOPJE CITY MALL ВЕ ОХРАБРУВА: ЗАЗЕМИ СТАВ И ОСВОИ БИЛЕТИ ЗА Д ФЕСТИВАЛ И EXIT !

Скопје Сити Мол и ова лето Ве води на најдобриот европски фестивалEXIT(Нови Сад 12-15.07)и на најдобриот македонски фестивалД Фестивал (Дојран 06-08...

Повеќе

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН АМЕРИКА, ДА СИ ЖИВА И ЗДРАВА УШТЕ МИЛИОН ГОДИНИ!

Вистински гарант на светскиот мир не е ООН туку САД. Вистински гарант на економскиот просперитет во светот е САД. Вистински гарант дека слободата ...

Повеќе

Петковски: Пред дваесетина години бевме куќни пријатели со Иванов, не знам што му стана

Со Ѓорге Иванов пред дваесетина години бевме куќни пријатели, многу се дружевме. Што му се случи откакос тана претседател не знам, навистина не можа...

Повеќе

(ВИДЕО) ВОДЕЧКИОТ МИСЛИТЕЛ НА ДЕНЕШНИЦАТА: Жените мора да созреат побрзо од мажите, затоа што биолошкиот часовник ги гази да имаат и кариера и семејство до 35-та

Повеќе

ПОЧИВАЈ ВО МИР ХЕРОЈУ: Млад Албанец од Арачиново почина во Грција во обид да спаси дете

Повеќе

Маестро Масимо и во Битола! 15 јули, Антички театар Хераклеја Линкестис

Желбата културниот живот ова лето во Битола да биде навистина побогат, Авалон Продукција и Божиновски часовници и накит се потрудија да ја претворат...

Повеќе

ГОЛЕМ OPEN AIR КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА И ВО БИТОЛА! 10-ти АВГУСТ, АНТИЧКИ ТЕАТАР ХЕРАКЛЕЈА ЛИНКЕСТИС

Задоволство ни е да ви најавиме дека Каролина ова лето се враќа во родната Битола, со концерт во најубавата битолска локација, античкиот театар Хера...

Повеќе

ГОЛЕМ ИЛИНДЕНСКИ КОНЦЕРТ НА ВЛАДО ЈАНЕВСКИ ВО ОХРИД! АНТИЧКИ ТЕАТАР, 02 АВГУСТ 2018

Големо задоволство ни е да ви објавиме дека легендарниот Владо Јаневски после пауза од скоро 10 години, ќе одржи голем концерт во живо во Охрид и то...

Повеќе

(ВИДЕО) Е ОВА Е ЗЛАТЕН ЧОВЕК - БИЗНИСМЕНОТ АДЕМ КОЧАН: Почитуваниот Ферид Мухиќ греши, договорот со Грција е одличен договор, немавме друго решение, мораше да направиме компромис, видовме колку можеме сами 27 години, толку ни е силата

Повеќе

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: ИМАМ ОБУКА ОД ЈНА ЗА УПРАВУВАЊЕ СО АВИОН

- Одлучив да аплицирам за работа во МАКНАВ затоа што во МВР не можев да се бавам со политика, забрането е, а и имам лиценца за возење авион стекната...

Повеќе

СУГАРЕ, ЈА СУ БЕ, ИЛЧЕ, ИЛЧЕ БЕ ГЕБЕЛС? МАЛИ БРИШИ!

Повеќе

БУЧКО, КАЈ ГО НАЈДЕ БЕ ТОА ЦРВЕНО КАИШЧЕ?

Повеќе

СИРОТИ ВМРОВЧИЊА, ПАДНАА ОД ВЛАС И СЕГА КАКО ВАРДАР ДА ГИ ИСФРЛИЛ НА БРЕГ

Повеќе

ВИДЕО: Павле Богоевски и Стојанче Ангелов во дебата за полициската акција во скопските дискотеки во „Студио 1“

Повеќе