Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ДРУЖИНАТА НА ПЕТРЕ НА ВИСИНАТА НА ЗАДАЧАТА: JП Паркови и зеленило подигнаа и реконструираа над 50.000 квадратни метри зелени површини, 30% повеќе од лани, купени се околу 100 нови машини!

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја злоупотребуваше јавната администрација, време е да научи за концептите на одговорност и отчетност!

Повеќе

СДСМ: Повторно лаги од скапоцениот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, нема нето задолжување на аукцијата од 21-ви август

Повеќе

СТРУГА НА ДЕНОТ!

Повеќе

Досегашниот директор на Бирото за јавна безбедност Лазе Велковски му ја предаде должноста на новоименуваниот директор на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски

Во Министерството за внатрешни работи на Република Македонија денеска беше извршено примопредавање на должноста директор на Бирото за јавна безбедно...

Повеќе

За фанатикот Геро само новинарството е вредна угледна професија која треба да се плати добро, све друго, градинари, ПР експерти, советници, помошници, шофери итн итн треба да работи за џабе како стока!

ЏИХАДОТ кој Геро го води против владата на СДСМ и ДУИ само затоа што не му се клањаат доволно и не му го бацуваат газот, зазема нови размери! Сега на...

Повеќе

АВАЛОН ГО НОСИ ПРОЕКТОТ „50 YEARS OF JETHRO TULL“ ВО ИСТОЧНА ЕВРОПА!

Драги пријатели, Се потрудивме оваа јубилејна година во која славиме 25 години да ја направиме историска. Затоа носиме проект кој е антологиски и ...

Повеќе

ВЛАДО РАСТУРИ ВО ОХРИД, СО КОНЦЕРТОТ ПРОСЛАВИ 25 ГОДИНИ МУЗИЧКА КАРИЕРА

Фото :Stefan Rajhl

Повеќе

(ВИДЕО) Авалон со супер ексклузивен концерт со само 700 влезници на една од најхаризматичните појави во историјата на рокенролот: Bryan Ferry во Скопје | 09 септември, Македонска Филхармонија

BRYAN FERRY ВО МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА- 9 СЕПТЕМВРИ 2018!Драги пријатели,Со задоволство ве информираме дека човекот наречен King of the cool- BRYAN ...

Повеќе

(ВИДЕО) ОБВИНИТЕЛКАТА ЗА 27-МИ АПРИЛ: Сеуште немаме цврсти докази дека Груевски и Мијалков се нарачатели на настаните од 27-ми април, ама работиме на тоа и ако ги најдеме ќе ги обвинам за тоа!

- Истрагата сеуште трае, и ако најдеме цврсти докази за тоа кој е нарачател на настаните од 27-ми април, ќе покренеме обвинение против нив. Изјава ...

Повеќе

(ВИДЕО) Оливер Спасовски ги посети нашите Горанци во Косово заедно со својот колега Гаши и градоначалникот на Маврово - Ростуше

Oliver Spasovski Денешнава посета со косовскиот колега Бејтуш Гаши и директорот на полицијата на Косово Наим Реџа на општината Драгаш во Косово, во...

Повеќе

ЖЕРНОВСКИ: Сашо Тасевски е одличен избор за шеф на БЈБ, и тоа на ист ден кога почна судењето на ќосињата!

Andrej Zernovskiis atВлада на Република Македонија. 19 hrs·Skopje· На штотуку завршената 84-та владина седница, едно...

Повеќе

МИЛА МАМИЧКА НА ДЕНОТ, СТАРА ЧАРШИЈА, СКОПЈЕ

Photo credit:Isak Missini

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: Сведок, еден од тепаните на 27-ми април, раскажува како Сашо Тасевски ги спасил од толпата која имала намера да ги убие

Улогата на двајцата бодигарди на Оливер Спасовски, Сашо Тасевски и Ацо Ангеловски вечерта на 27-ми април ќе се покаже денеска како навистина клучна ...

Повеќе

МНОГУ ИЗНЕНАДУВАЊА И ПОДАРОЦИ ЗА ПРВИОТ УЧИЛИШЕН ДЕН ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

Се ближи крајот на летниот распуст, а тоа значи дека е време да се подготвите Вие и Вашите деца за перфектен старт на новата учебна година. Почнувај...

Повеќе