Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

ХАХААА, ОВА Е ЈАКО: Психијатриски конзилиум ќе ја утврдува деловната способност на Иванов?

Копукот Хорхе ќе биде анализиран од психијатри откако одби да потпише два круцијални закони за опстанокот и иднината на земјата. Нивниот наод потоа...

Повеќе

КАРЛ БИЛД: Мигрантската криза беше во 2015 и помина, ова сега е само политичка паника

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ НА ПРЕС ВО БРИСЕЛ: НАРОДЕ МОЈ, ЗА 7 ГОДИНИ ЌЕ БИДЕМЕ ЧЛЕНКА НА ЕУ, НИ ГИ ОТВОРИЈА ВРАТИТЕ, БЕВМЕ ПРЕД ГРАЃАНСКА ВОЈНА А СЕГА СМЕ ПРЕД ОСТВАРУВАЊЕ НА ДЕЦЕНИСКИОТ СОН!

Повеќе

(ВИДЕО) ХАХААА, РАДМИЛА Е ЦАРИЦА, ГО УДРИ ДИМИТРОВ СО ЛАКТ ДА КРЕНЕ ПАЛЕЦ ПРЕД КАМЕРИТЕ

Повеќе

И ЗОКИ УДРИ ЈАКО НА ШАРМ ДИПЛОМАТИЈА

Повеќе

Премиерот Заев на средба со комесарот Хан: Претстојат 365 работни дена за интензивна работа за остварување на историската задача на успешни и брзи преговори за членство на Република Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, вопридружба наРадмила Шекеринска, Заменик претседател на Владата на Република Македониј...

Повеќе

ВЛАДАТА МУ ОТВОРИ ВОЈНА НА ФИКУСОТ: Одбивањето на предлогот за користење на алатката за транспарентно и отчетно владеење од страна на Претседателот Иванов е несериозен пристап и е на штета на интересот на граѓаните!

Повеќе

АЈДЕ ЧЕСТИТО НАРОДЕ: ЕДНОГЛАСНО ОДЛУЧИЈА СИТЕ 29 ЗЕМЈИ ЧЛЕНКИ, ДОБИВМЕ ПОКАНА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО!!!

Извори на Канал 5 од Алијансата потврдуваат дека процедурата е веќе завршена уште минатата недела.. Поканата и оваа недела можела да биде упатен...

Повеќе

КРИСТИНА АРНАУДОВА ОГРАБЕНА НА КЛИНИЧКИ, ДАВА НАГРАДА ЗА ДОКУМЕНТИТЕ И ОСТАНАТИТЕ ПРЕДМЕТИ ВО ТАШНАТА

Повеќе

Говор на Петар Колев пред Европските Конзервативци и Реформатори: Oд македонските власти очекуваме видливи резултати на полето на владеењето на правото, реформите во правосудството…

Интегрален текст од излагањето на претседателот на ГДУ, Петар Колев, во рамките на дебатата – Западен Балкан во ЕУ и улогата на Република Буга...

Повеќе

(ВИДЕО) Како беше планирано и извршено најголемото масовно пукање во Америка, со над 60 убиени и 700 ранети!

Повеќе

ТАЛЕНТ + МОБИЛЕН = Сними видео како жонглираш, ја водиш топката и шутираш во гол и освоја една од 50-те стипендии на ФК Вардар

Telekom MK‏@TelekomMKJun 26 Сѐ што ти треба да го ПОКАЖЕШ СВОЈОТ ТАЛЕНТ И ДА ОСВОИШ ЕДНА ОД 50-ТЕ СТИПЕНДИИ ВО АКАДЕМИЈАТА ФК ВАРДАР е моби...

Повеќе

ФОТО: ПЕТАР КОЛЕВ НА ОФИЦИЈАЛНА ВЕЧЕРА СО ЕВРОПРАТЕНИЦИ ОД ГРУПАТА НА ЕВРОПСКИТЕ КОНЗЕРВАТИВЦИ И РЕФОРМАТОРИ

Претседателот на партијата Граѓанско Демократска Унија-ГДУ, Петар Колев присуствуваше на официјалната вечера на Групата на Европските конз...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ ОПСТОИ НА РЕФОРМИТЕ

Демократскиот сојуз смета дека најавата за „чиста" покана за полноправно членство во НАТО на Република Македонија, како и одлуката на Совето...

Повеќе

АЈ НЕКА СЕ МНОЖАТ: На 22 август почнува судењето за настаните од 27 април

Главна расправа по предметот за настаните од 27 април минатата година што се случија во Собранието на Република ...

Повеќе