Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ГДУ: Каква игра игра Христијан Мицкоски?

Соопштение на ГДУ: На 22 јуни лидерот на ДПМНЕ излезе и рече дека ако реферндумот биде незадолжителен , партијата нема да го признае како волја на ...

Повеќе

АЛО, НАСЕР, АБЕ ТИ ЗА КОГО РАБОТИШ ЗА НОВИНАРИТЕ И МЕДИУМИТЕ ИЛИ САМО ЗА МТВ ТРЕБА ДА ИМА ПЛАТА?!

Овој нашиов прецедник на ЗНМ запнал две недели вришти како прасе на колење за владината кампања за референдумот. Моли бога, колне, вришти, никако вла...

Повеќе

ЦИВИЛ: АЈДЕ МАКЕДОНЦИ, ВРЕМЕ Е ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ДОГОВОРОТ!

Крајно непријатно изненадување е податокот дека само 3,1% од анкетираните ја прочитале Спогодбата меѓу Македонија и Грција за која ќе има ...

Повеќе

ИСТОРИСКИ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА: Над 200 деца ќе бидат згрижени во семејства со помош на УНИЦЕФ

Над 200 деца без родителска грижа кои се сместени во институциите низ земјава, треба да бидат опфатени со тековната Кампања Секое дете заслужува с...

Повеќе

АЈДЕЕ, ДОБРО БЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ЗЕМЈАВА: Секретарот на ВМРО ДПМНЕ го брани Заев од Радев?!

Повеќе

А СЕГА БЕ ВМРОНИ - БОМБА НА ЛИДЕРОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА: Договорот со Грција нема влијание врз македонскиот идентитет

-Јас лично и Виножито излеговме со став како граѓани во Грција и се надеваме дека ќе се направи чекор напред со овој договор. Веруваме дека договорт...

Повеќе

(ВИДЕО) ДАРКО КАЕВСКИ, АГЕНЦИЈА ЗА МЛАДИ: Ние младите треба да се избориме за земја која ќе ни даде шанса да си ги оствариме соништата

Повеќе

(ВИДЕО) Животната приказна на неколку бездомници во САД, судбината со поиграла со овие луѓе, па од поранешни банкари, актери, сметководители и слично поради ментална болест, развод, дрога, несреќа и слично останале на улица без куќа и без работа и без храна

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНО, НЕ ИМ ИДЕ ПАМЕТ НА ЃУБРИЊАВА: Филип Петровски се заканува со реприза на 27-ми април!!!

Повеќе

(ВИДЕО) ВИЛИПЧЕ Е ЗАДУЖЕН ЗА АВТОГОЛОВИ, САМ ПРИЗНА: Мораме да бојкотираме, немаме шанси да ги победиме тие што се ЗА договорот, немаме толку луѓе!

Повеќе

НИКОЛА ДИМИТРОВ МУ ОДГОВОРИ НА АРСИМ ЗЕКОЛИ: Смешно е да се споредуваат Шарена Револуција со Бојкотирам, Шарената револуција е жед за ОДГОВОРНОСТ, Бојкотирам е повик за НЕОДГОВОРНОСТ!

Арсим Зеколи во колумна на Дојче Веле ги спореди Шарена Револуција и Бојкотирам. На ова, реплика стигна од Никола Димитров: Никола Дими...

Повеќе

Сашо Кокаланов: Дел од ВМРО-ните мислат дека ако го бојкотираат референдумот, договорот ќе пропадне. ТИКВИ ЌЕ ПРОПАДНЕ!

Целата колумна, на Призма.

Повеќе

БОМБА НА НОВА: ДРЖАВЕН САНИТАРЕН ИНСПЕКТОРАТ ПОБАРАЛ ОД ВЛАДАТА ДА ЈА ЗАТВОРИ БОЛНИЦАТА САНТЕ ПЛУС!

Државниот санитарен и здравствен инспекторат побарал од Министерството за здравство да се одземе дозволата за работа на болницата Санте Плус, потврд...

Повеќе

ДОЈДЕ ЖИВОТ И ЗА РИБИТЕ!

Повеќе

ПЕТАР АРСОВСКИ: Договорот со Грција ниту зависи, ниту може да биде спречен од ВМРО-ДПМНЕ, ништо повеќе одошто би можела една пеперутка да спречи стампедо слонови!

Пречесто во минатото сме имале ситуации во кои лавовските рикања на партиите во опозиција се претвораат во нежни и срамежливи мјаукања кога ќе дојда...

Повеќе