Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

САШО НАЦИОНАЛЕ: ДРИМ ТИМ ОД ИСТОЧНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА - БАЧЕВ, МИЦКО И КАСАМИ!

Пишува:Сашо Орданоски Штета е што Груевски, со своите хушкачки инструкции на фејсбук, дополнително ги компромитира очајничките напори на ...

Повеќе

ГЕРО ПРЕКИНА ОДМОР ВО БОРОВЕЦ ПО ЕДЕН МЕСЕЦ МОЛК ЗА ДА РЕАГИРА НА НАЈГОЛЕМИОТ ПРОБЛЕМ ВО ДРЖАВАТА: САШЕ ПОЛИТИКО!

Геро уште се секира за Заев и СДСМ, иако досега во стотина колумни ги прогласи за неспособни, некадарни, ништо од нив добро не очекувал, исти биле с...

Повеќе

КОЈ Е ПРОБЛЕМОТ СО КАСАМИ, АЛБАНСКИОТ ЈАНКО БАЧЕВ: ЕДИНСТВЕН АЛБАНСКИ ЛИДЕР НА ПАРТИЈА КОЈ НЕ Е ПРОЗАПАДЕН, ТУКУ Е СВРТЕН КОН ИСТОКОТ, ШТО ГО ПРАВИ УНИКАТ!

Биљал Касами и БЕСА која тој ја предводи се политички уникат во албанскиот политички простор. Тој е еден вид на Албанска верзија на Јанко Бачев. Св...

Повеќе

БОМБА НА ФОКУС: Ново СЈО ќе ги тресе мафијашите, Стево Пендаровски - Народот заборава дека НАТО ни ја спаси државата во 2001-ва година!

Повеќе

СДСМ: Мицкоски и Бачев се во трка за тоа кој е поголем противник на евроинтеграциите

Нема поголема катастрофа од безличната, антизападната политика што ја промовира пионот Христијан Мицкоски. – велат од СДСМ. Со приклу...

Повеќе

(ВИДЕО) БАЧЕВ КАКО МАЛ ГЛЕДАЛ МНОГУ ФИЛМОВИ СО ЏЕМС БОНД: Во собранието специјалци на ЦИА држат во заробеништво пратеници?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) ХЕРОЈ НА ДЕНОТ: Скопјанец со „импровизиран багер“ чисти тротоари од снег во Центар

На Фејсбук денеска кружи ново видео како скопјанец го чисти снегот од тротоарот на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов со сопствено возило намен...

Повеќе

Групацијата на пазари бара да се одложи или укине Законот за трговија на зелени пазари

Групацијата на пазари при Стопанската комора на Македонија смета дека е потребно да се одложи или целосно да се укине Законот за трговија на зелени ...

Повеќе

(ВИДЕО) Фрчкоски: Амандманите на БЕСА се безобразни. Терминот „македонски“ во државјанството е една од главните придобивки на преспанскиот договор

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку...

Повеќе

КОЈ МОЖЕШЕ ОВА ДА ГО ПОВЕРУВА: СЕ СТЕПАА ЈАВНО ГОЦА БРК И ПАТОРОТ, ЛЕСНО Е ДА СОЛИШ ПАМЕТ КОГА СИ 800 КИЛОМЕТРИ ДАЛЕКУ ОД МАКЕДОНИЈА, МУ ПОРАЧА ГОЦА НА ПАЈО!

Екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанулоска, преку Фејсбук му одговори на бегалецот Никола Груевски. -Кога си далеку од проблемит...

Повеќе

ТРИУМФ НА РАЗУМОТ НАД ПРОСТОЌАТА, СЕ БЛИЖИМЕ ДО БРОЈКАТА ОД 2000 ВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ВО СКОПЈЕ, НАЈМНОГУ ЗАБОЛЕНИ ДЕЦА ИМА ВО НОВО ЛИСИЧЕ, АЕРОДРОМ!

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО - МАКТЕЛ ДОЗНАВА: Заев бил при крај со нервите, ако не успее за неколку дена да обезбеди 80 гласови бил на спремен да си поднесе оставка на премиерската и лидерската позиција во СДСМ и да се повлече од политиката!

На Заев му збоктисало и од политика и од власт и од се! Мактел дознава дека условувањата од БЕСА и премислувањето на осумте пратеници од ВМРО ДПМНЕ...

Повеќе

Од два часот изутрина се чистат улиците во општина Прилеп

Дежурните екипи од „Елмонт“ и подизведувачите „Изофас“ и „Пела-транс“, коишто го добија тендерот за зимско одржу...

Повеќе

Што да коментирам за Мицкоски, на дипломатите им кажува дека ќе го поддржи процесот и дека е конструктивен, рече Заев

Што да коментирам за Мицкоски, го следев целиот настан вчера, од една страна на меѓународната заедница и на дипломатите им кажува колку е конструкти...

Повеќе

Македонија за една година скокна за десет места на индексот на демократија

Македонија на Индексот на демократија за 2018 година на британскиот неделник „Економист“ напредна за десет места во споредба со минатата...

Повеќе