Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ГИ ЗАМОЛУВА ГРАЃАНИТЕ ДА ГО ПРОЧИТААТ ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Зоран Заев‏Verified account@Zoran_Zaev2h2 hours ago Ова е договор за македонската иднина. Го расчистуваме патот на Македонија за влез во НАТО...

Повеќе

(ВИДЕО) Легендарен монолог на Стево Жигон за религијата и веронауката

Повеќе

(ВИДЕО) ЌЕ И СЕ ИЗВИНИ ЛИ СЕГА НЕКОЈ НА МИРА ДИЗЕЛ ЗА КРИТИКИТЕ: 40% од семејствата во земјава немаат свој автомобил!

Повеќе

(ВИДЕО) СТАРТУВА ОГРОМНА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА СКОПЈЕ, СЕ ПОЧНУВА ОД ЃОРЧЕ, ПА ЌЕ СЕ ОДИ НАДОЛУ ДО АЕРОДРОМ!

Повеќе

(ВИДЕО) ПЕТРЕ ШИЛEГОВ: Проблемот со комарците е резултат на климатските услови, огромни дождови во текот на летово

Повеќе

МВР: Шефот на „алфите“ не бил на свадба и има право да користи службено возило во Македонија

Примислав Димовски, командант на единицата „Алфа“, не бил со службен автомобил на свадба. Во случајот, станува збор за измислен скандал,...

Повеќе

ДИМЧЕ АПАСИЕВ Е ПРАВО ВМРОВЧЕ, НАЦИОНАЛ СОЦИЈАЛИСТ, ПЛАЧЕ ПО ТИТО, АМА ГО МРАЗИ БРАТСТВОТО И ЕДИНСТВОТО ОД ДНОТО НА ДУШАТА!

Повеќе

(ВИДЕО) ВО ВРЕМЕ НА НАЈГОЛЕМАТА ЕКОНОМСКА КРИЗА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 20 ГОДИНИ, ЕРДО ГО БОДРИ ТУРСКИОТ НАРОД: Ајде да извезуваме, произведуваме, работиме, никој нема да не уништи!!!

Повеќе

НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА: Доаѓа светскиот ланец за брза храна КФЦ, инвестиција од 10 милиони евра и 400 нови работни места

Зоран Заев‏Verified account@Zoran_Zaev21m21 minutes ago Отворањето на ресторани за брза храна - КФЦ (KFC) е инвестиција вредна повеќе од 10...

Повеќе

(ВИДЕО) Голем успех за Аџибадем Систина, за прв пат во Македонија: Пациент од Штип на кој му беше вградено вештачко срце си замина дома!

Уште еден голем успех на болницата Аџибадем Систина, каде професор Николиќ успеа да вгради вештачко срце во пациент кој чека донација на срце веќе п...

Повеќе

(ВИДЕО) СЕ ГЛЕДА ДЕКА ТРИ ПАТИ СЛУЖЕЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Екс амбасадорот Филип Рикер, сега заменик командант на американската војска во Европа, го почна интервјуто за Сител на македонски јазик

Голем пријател на Македонија, 3 пати служел во Македонија, од 90-тите па се до денеска, еден ден на овој човек ќе треба да му дадеме орден. Линк до...

Повеќе

АЈДЕЕЕ, ВМРОНИТЕ КРЕВААТ БЕЛО ЗНАМЕНЦЕ, БИТКАТА ПРОТИВ ЕУ И НАТО Е ИЗГУБЕНА: Куртон анкетарот Влајко објави анкета според која референдумот ќе има излезност од 66%, од кои 43% ќе гласаат ЗА!!!

43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум, а 22 отсто „против“, покажува анкетата на Институтот за ...

Повеќе

ШЕЌЕРИНСКА: Поминаа 17 години од Охридскиот рамковен договор. Тоа беа моменти на искушение, но покажавме дека сакаме да живееме заедно!

Radmila Sekerinska 3 hrs· Поминаа 17 години од Охридскиот рамковен договор. Тоа беа моменти на искушение, но ...

Повеќе

(ВИДЕО) Еско Рахиќ исплеска едно мало дете од Левица на ТВ Алфа, сирото тоа синче на мама и на тато, кој го пуштил толку касно на тв

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ДОЈДЕТЕ ВО СТАРА ВОДЕЈНЦА, ОКТИСИ, НА ХРАНА ПОДГОТВЕНА ВО ФУРНА, РИБИ ОД РИБНИК НА ПОЗНАТИТЕ ВЕВЧАНСКИ ВОДИ

Повеќе