Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

НАЈЧЕВСКА: Едноставно, се поставува прашањето: зошто некој би го бојкотирал референдумот?

Референдумот еправо. Право на граѓаните да кажат што мислат за одредена работа од важност за поголем број граѓани. Референдумот еможностза влијание....

Повеќе

(ВИДЕО) Еве неколку добри идеи како да си ја уредите дневната соба

Повеќе

СТЕФЧЕ, НЕЛИ НИКО ТИ НИШТА НЕ МОЖЕ?!

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Националниот координатор Стојанче Ангелов, положи свежо цвеќе во Љубанци, во чест на загинатите припадници на АРМ

Повеќе

ГОЛЕМА АКЦИЈА: Ај да собереме сите по еден долар, да го охрабриме Бил да си го смени името назад во Веле. И да се пресели од Канада во Македонија, за да ни го брани идентитетот со 300е плата!

Повеќе

(ВИДЕО) Погледнете кој стар пријател на Македонија му дојде на гости на Заев вчера во влада

Поранешниот американски амбасадор, Филип Рикер неочекувано дојде на гости во Скопје како дел од делегацијата на командата на америчката војска стаци...

Повеќе

(ФОТО) СКОПЈЕ ИЗГОР ЛЕТО, КОГА Е ВРУЌИНА, НЕ СЕ ПАЗИ НА МОДА...

Повеќе

ГОРАН МИХАЈЛОВСКИ: Многу ми се глупи изјавите дека на Заев ќе му пропаднел референдумот ако СДСМ не се опраел, абе ало, ако пропадне, нас ќе ни пропадне, референдумот е за нас, не за Заев!!!

Нова колумна на Горан Михајловски на СДК.МК во која анализира за комарците но и за референдумот: Затоа ми се глупави сите прозивки до Заев и негови...

Повеќе

НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА ЗА АЛБАНСКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ: По влезот на Албанија во НАТО, албанското земјоделие е во невиден подем!

Република Албанија стана членка на НАТО во 2009 година. Тоа за странските и домашните инвеститори значи стабилност и сигурност на нивните инвестиции...

Повеќе

(ВИДЕО) КОМАНДАНТОТ НА АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ВО ЕВРОПА НА ГОСТИ КАЈ ЗАЕВ: Одлуката да влезете во НАТО ќе ви донесе голем бенефит!

Повеќе

(ВИДЕО) РАДМИЛА: Јас верувам во моите сограѓани, знам дека се подготвени за ново поглавје од историјата на нашата земја!

Повеќе

НЕМА ДРУГ НАЧИН ДА ГИ ЗАМОЛЧАТ МРЧАТОРИТЕ: Градот ги кани граѓаните утре да присустуваат на полетувањето на авионот кој ќе прска против комарци

Град Скопје ја повикува јавноста во 05.00 часот на спортскиот аеродром Стенковец, да присуствува на полетувањето на авионот кој треба да го изврши п...

Повеќе

СТЕФАН БОГОЕВ НЕ ЗАПИРА НИТУ ЛЕТОВО: Нов спортско-рекреативен центар во Карпош

Stefan Bogoev Yesterday at 1:10 PM· Заврши реконструкцијата на спортските терени во училиштето „Војдан Чернодрински”.Ас...

Повеќе

ИСУСЕ ХРИСТЕ: Гневниот Арсим Зеколи ги надмина Ванковска и Апасиев, за него руско-фашистичкиот покрет БОЈКОТИРАМ бил легитимен отпор на општеството против забеганата криминална власт на СДСМ?!?!

Во најнова колумна на Дојче Веле, Арсим Зеколи продолжува да тресе невидени глупости секако со многу висок софистициран речник, он е нешто како Апас...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Одбележување на помен на загинатите бранители на АРМ во конфликтот во 2001 година, пред спомен обељежјата во с.Лјубанци, с. Волково и к.Илинден 10.08.2018 година Скопје

Metodi Hadji Janev 1 hr· Одбележување на помен на загинатите бранители на АРМ во конфликтот во 2001 година,...

Повеќе