Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

СЕГА МИ Е ЈАСНО ЗОШТО ЗАЕВ НЕ ГО НАМАЛИ ЦЕНЗУСОТ, ЦЕНЗУСОТ НАМЕСТО ДАМОКЛОВ МЕЧ СЕГА Е НЕПРОБОЕН ШТИТ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ДА УСПЕЕ, КАКОВ ГЕНИЈАЛЕЦ, РЕСПЕКТ ПРЕМИЕРЕ, СКИДАМ КАПА!!!

Каков маестрален политички потег на Заев. Цел ден се смеам низ градов како пијан. Гледам никој уште не може да се свести што Заев одигра денеска. Сит...

Повеќе

ИЗГЛЕДА НЕКОИ ЌЕ МОЛАТ БОГА РЕФЕРЕНДУМОТ ДА НЕ УСПЕЕ: ГЕРО И ВЕСНИКОТ СЛОБОДЕН ПЕЧАТ ТИВКО ГО БОЈКОТИРААТ РЕФЕРЕНДУМОТ, ПРЕСОТ НА ЗАЕВ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ НЕ ЗАСЛУЖИ НАСЛОВНА СТРАНИЦА!!!

Повеќе

ДАГАУУУУУ - СО ЕДЕН ГОЛ СО МАКАЗИ, ШАХ МАТ ПОТЕГ, ЗАЕВ ГО РЕШИ РЕФЕРЕНДУМОТ УШТЕ НА ПРЕСОТ НА НЕГОВОТО ОБЈАВУВАЊЕ, БРАВО, ПОКЛОН ДО ЗЕМЈА ПРЕМИЕРЕ!!!

Цццц.... Овој човек е политички генијалец!!! Сите ние паничевме, врекавме, сечевме вени како ли ќе се постигне цензусот на референдумот, а Заев на си...

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА НА ЗАЕВ: Ако на референдумот не се постигне цензусот, тогаш ние како влада тоа ќе го толкуваме дека народот не знае како да одлучи и тогаш ние како влада и собрание ќе ја преземеме одговорноста во нивно име и ќе го спроведеме договорот со Грција!!!

- Ако народот одлучи дека не знае како да гласа и не излезе на референдумот во доволен број, тогаш ние како влада и собрание ќе ја преземеме одговор...

Повеќе

ВО ЖИВО: ЦЕЛА ВЛАДА СЕ СОБРА НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ПО ПОВОД ОБЈАВАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИМЕТО

Повеќе

НЕ СЕ ПТИЦИ, НАШИТЕ ДЕЦА СЕ, ОВА Е ВИСТИНСКАТА ЗАКАНА ЗА МАКЕДОНИЈА АКО НЕ ВЛЕЗЕМЕ ВО ЕУ И НАТО!!!

Повеќе

Хахахаааа Геро Алцхајмер предлага кампања за референдумот во која нема да се повикува народот да излезе да гласа, хахахаааааааа

Кој лудак, која будалетинка алцјхајмерова еј луѓе, ццц... Геро во колумна и предлага на владата да во кампањата за референдумот не го повикува народ...

Повеќе

ОПОЗИЦИЈАТА ОБВИНУВА ЗА НАБАВКА НА 2 МИЛИОНИ ЕВРА ВРЕДНИ ВЛАДИНИ ЛИМУЗИНИ, ВЛАДАТА ОДГОВАРА НА КРИТИКИТЕ: Заштедуваме до 700е со новите возила, се работи за безбедност а не за луксуз!

Додека Зоран Заев, на големо ги распродава државните и националните интереси, криминалниот картел расипнички се расфрла со парите на граѓаните. На...

Повеќе

Доволно беше преживување на маргините на Европа, време е да се биде дел од неа, дел од сиот тој цивилизациски, научен и економски прогрес, време е за живот во ЕУ!

Јас верувам дека повеќето граѓани знаат каде и' е местото на нашата земја и дека на 30. септември ќе одлучат позитивно за себе и за идните генерац...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: ЗОРАН ЗАЕВ ЛИЧНО СЕ ЗАЛОЖИЛ ДА ЈА ПОПРАВИ СОСТОЈБАТА ВО ПАРТИСКАТА СТРУКТУРА ВО НОВО СЕЛО, СТРУМИЧКО, ПО СКАНДАЛОТ СО АПСЕЊЕТО НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ

Откога веќе стана јасно дека градоначалникот на Општина Ново Село ќе остане во притвор до правосилноста на пресудата и де јуре и де факто веќе нема ...

Повеќе

Забегана опозиција и конфузен лидер

Македонската опозиција, така ќе се нарекува и после прифаќање на Договорот, од потпишување на Договорот со Грција наваму се однесува не само деструк...

Повеќе

Пентагон ќе даде дополнителни 200 милиони долари за вооружените сили на Украина

Пентагон синоќа соопшти дека ќе одвои 200 милиони долари за вооружените сили на Украина, кои ќе бидат употребени за обука, консултантска помош и опр...

Повеќе

АЈДЕ АИРЛИЈА НАРОДЕ, ТРГНА ВОЗОТ ЗА НАТО И ЕУ: Референдумот распишан со 68 гласа „за“, ќе биде консултативен и со прашање ДАЛИ СТЕ ЗА НАТО И ЕУ СО ПРИФАЌАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА!

Собранието ја донесе одлуката за распишување на референдум кој ќе се одржи на 30-ти септември. Немаше воздржани гласови и гласови против. За распиш...

Повеќе

Професорот Малески ги разбесни ВМРОНИТЕ: Шизофрени се тие што сакаат во ЕУ и НАТО а се против промена на името (фото)

Првиот министер за надворешни работи и потенцијален кандидат за иден претседател Денко Малески смета дека е шизофрено да се биде за НАТО и за ЕУ а в...

Повеќе

МЕРСЕЛ БИЉАЛИ СО УШТЕ ЕДНА РЕМЕК ДЕЛО КОЛУМНА: Државата како залог за алчните криминалци!

Во една од древните хиндуски упанишади, се опишува како една жена долги години се молела на богот Брахма за да биде најбогата жена во Индија. После ...

Повеќе