Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ДОБРИ ВЕСТИ, РОДИТЕЛИТЕ СЕ ОСВЕСТИЈА: Во текот на денешниот ден вакцинирани 267 деца со МРП вакцина

Повеќе

КЛИНИКА ЗА ДЕТСКИ БОЛЕСТИ СО АПЕЛ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Вакцинирајте ги децата од мали сипаници, тоа е опасна болест која може да ви ги остави децата со сериозни последици по здравјето!

Почитувани, ЈЗУ Клиниката за Детски болести ја поддржува иницијативата за имунизација на децата со МРП вакцина. Од имунолошки апсект е оправдан...

Повеќе

Комерцијална – банка на годината за 2018 година според читателите на “Bankarstvo”

Оваа година за првпат наBankarstvo.mk се спроведе анкета на која читателите имаа можност да гласаат за БАНКА НА ГОДИНАТА во 2018 година....

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ: 2019 ќе биде година на економијата, солидарноста и интеграциите. Доаѓа убаво време за Македонија, да се радуваме сите заедно и да работиме за остварување на заедничките цели

Повеќе

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ ГИ НАГРАДИ СО ПОВИСОКА ПЛАТА НАЈДОБРИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ ЗА 2018-ТА!

Повеќе

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА МУ ПОДАРИ ШТЕДНА КНИШКА СО 10 000 ДЕНАРИ НА ПРВОТО БЕБЕ ШТИПЈАНЧЕ ЗА 2019-ТА

Денеска заедно со директорот на Клиничка болница Штип, ја посетивме Јована, првото родено бебе во 2019 година, во Клиничката болница. Општина Штип ...

Повеќе

СМРТОНОСНА БОЛЕСТ ЗА КОЈА НЕМА ЛЕК, НО ИМА ВАКЦИНА: АЛО РОДИТЕЛИ, ВАКЦИНИРАЈТЕ СИ ГИ ДЕЦАТА ОД МАЛИ СИПАНИЦИ, МОЖАТ ДА ВИ УМРАТ, ДАЛИ СТЕ СВЕСНИ ШТО ПРАВИТЕ?!?!

Мали сипанициилиморбили(латински:morbilli;англиски:measles), е високоинфективнаболест нареспираторниот системпредизвикана одвирусод групатамиксовиру...

Повеќе

ДЕМАНТ ОД СОПРУГОТ НА МИЛА ЦАРОВСКА: Доколку во рок од 48 часа ВМРО-ДПМНЕ не се извини, нашата компанија ќе поднесе тужба за клевета

Компанијата Флај кем Дооел Скопје, најостро ги демантира лагите и клеветите за наводно склучување на договори во четири очи од страна на нашата комп...

Повеќе

ИМАЛО ГОСПОД, ЕВЕ ЗОШТО 2019-ТА ЌЕ БИДЕ СРЕЌНА ГОДИНА ДУРИ И АКО НЕ ВЛЕЗЕМЕ ВО НАТО, А ЌЕ ВЛЕЗЕМЕ!

Повеќе

ИЗРАЕЛ ПОДНЕСЕ ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ СВЕТСКИОТ ТОП МОДЕЛ БАР РАФАЕЛИ ЗА ДАНОЧНА ИЗМАМА ТЕШКА НЕКОЛКУ МИЛИОНИ ЕВРА

Паричките се мили и драги на сите, па и светските топ модели крадат од државата. Израел поднесе обвиниение против Бар Рафаели за даночна измама кој...

Повеќе

СУГАРЕВСКИ: Инвестираме над 1 милијарда евра во патишта, еве каде се градиме во моментов!

Продолжуваме со засилено темпо во 2019 - Македонија станува големо градилиште! Владата инвестира преку 1 милијарда евра во инфраструктура. Парите на...

Повеќе

Не се согласувам со професорката Најчевска дека пратениците не смеат да имаат материјална корист од својата работа, еве зошто

Ако може некој кој бркал по контејнери да стане пратеник, не гледам зошто пратеникот не може да си се врати на старата активност Она ...

Повеќе

(ВИДЕО) ДОБАР ВИЦ ЗА ГЕРМАНИЈА И БЕГАЛЦИТЕ

Vesti iz budućnosti... Nemačka, 2025. godina ... pic.twitter.com/ElyjBvuUJM — senka (@_senka) January 1, 2019

Повеќе

АМЕРИКАНСКИ СОН: Пред 20 години била емигрант од бегалски камп во Кенија, сега е конгресмен во американскиот конгрес!

Повеќе

(ВИДЕО) Почина познатиот српски глумец Марко Николиќ, познат како “Гига” од “Бољи живот”

Почина познатиот српски глумец Марко Николиќ, потврди неговата ќерка на социјалните мрежи. Таа покрај фотографијата со нејзиниот татко ги напиша са...

Повеќе