Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ДОАЃА СНЕЖНА БУРА, СПРЕМЕТЕ СЕ СИТЕ: Снегот започна да паѓа вечерва, следува силен леден ветер со брзина до околу 90 км/час, снег и поларни температури!

Во текот на оваа ноќ врнежите од снег кој се во склоп со циклонот Бојана од западните ќе се прошират речиси насекаде низ државава, ветерот од севере...

Повеќе

АБЕ АМАН ЗНАЧИ, НИКАКО ПАМЕТ ДА НИ ДОЈДЕ: Некористењето на електронските алки за следење ќе ја чини земјава 850.000 евра!

Некористењето на 400 електронски алки кои четири години стојат конзервирани во Управата за извршување на санкции, можат да ја чинат Македонија 850.0...

Повеќе

Писмо на Столтенберг: Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Преспанскиот договор

НАТО очекува до 15 февруари македонскиот и грчкиот парламент да ги завршат процедурите околу Договорот за името од Преспа. Ова според грчки Катимер...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛИДЕМ: ,,Субвенциониран студенски оброк и други студентски потреби"

Повеќе

(ВИДЕО) Турците од с. Лисичани на протест – преку злоупотреба на џамијата сакаат да не албанизираат

Лисичани- село на десеттина километри од Кичево. Локален проблем но, според жителите, мнозинство од турската заедница, со политичка позадина...

Повеќе

(ВИДЕО) МОБРИЛИ - МАЛИ СИПАНИЦИ, ОБЈАСНЕТИ, КОЛКУ СЕ ОПАСНИ, И ДАЛИ ВРЕДИ ДА ГИ ВАКЦИНИРАТЕ ДЕЦАТА ЗА НИВ

Повеќе

ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВИ ГИ ЧЕСТИТААТ НОВОГОДИШНИТЕ И БОЖИЌНИ ПРАЗНИЦИ

Повеќе

(ВИДЕО) МАМИЧКИ ЕПТЕН ЈА УСРАВТЕ РАБОТАВА: Епидемија на морбили во Скопје, заразени 8 деца кои се во животна опасност, воведена забрана за носење во градинка на невакцинирани деца

Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили или мали сипаници на територија на градот Скопје поради 12 нови случаи. Министерот Венко Ф...

Повеќе

НА ОВОЈ ГОСТИВАРЧАНЕЦ ЕПТЕН МУ СЕ СПОИЛЕ ЖИЧКИТЕ: Убил газда на кафана со нож во Кичево, па се обидел да силува и ограби вработена во обложувалница во Струга!

Основните јавни обвинителства од Гостивар и Струга координирано преземаат дејствија против осомничен кој изврши убиство во Кичево, а со уште е...

Повеќе

Побрзајте по својот Тотал ТВ Пакет - Празнично достапни цени за сите наши корисници

Побрзајте по својот Тотал ТВ Пакет - Празнично достапни цени за сите наши корисници 🎁Одбери Екстра пакет и добиј🎁- бесплатна инсталација и сервис...

Повеќе

ПЕКАБЕСКО: Ви посакуваме среќна и бериќетна Нова 2019 Година со искрени желби за многу здравје, љубов и убави мигови на личен и професионален план! Имајте весели и вкусни празнични денови :-)

Повеќе

(ФОТО) ОРЦЕ КАМЧЕВ ЈА ДОЧЕКА НОВАТА ГОДИНА СО СВОЈАТА СОПРУГА И СВОИТЕ ДЕЦА

Повеќе

БРАВО: Владата отвори 13 нови детски градинки, а пред отворање се уште 11

Владата предводена од СДСМ посветено работи на остварување на заложбите за обезбедување квалитетни и достојни услови за раст и развој на децат...

Повеќе

РИКИ МАРТИН И СОПРУГОТ ЈА ДОБИЈА ЌЕРКАТА ЛУСИЈА

Добија најубав можен божиќен подарок. - Мартин со сопругот Жван Јосеф (Фото: АП) Пејачот Рики Мартин на Инстаграм објави фотографија како д...

Повеќе

(ФОТО) РЕВОЛУЦИОНЕРНИ ЗИМСКИ ЛАНЦИ ZIP&GO

Grouper.mk December 28, 2018 at 6:14 PM· ❄️И ти си од оние кои не знаат да наместат зимски ланци? - Не барај помош од пријател! Ви...

Повеќе