Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Млекара Здравје со поддршка на хуманоста и здравиот начин на живот

Во текот на месец декември, под мотото „Здравје во твои раце!“, Млекара Здравје реализираше бројни добротворни активности. Во основните ...

Повеќе

ЗАЕВ ОТКРИ ШТО НАЈМНОГУ ГО РАЗОЧАРУВА: Кога ќе видам како некој партиски другар забегал и заборавил за што се боревме, тогаш срцето ми се кине!

- За мене најголемо разочарување е кога ќе видам како некој партиски другар на некоја функција забегал и заборавил за што се боревме кога бевме во о...

Повеќе

ОВОЈ ИЛИ Е МУТАВ ИЛИ СЕ ПРАВИ МУТАВ - Иванов: Очекувам оваа година Македонија конечно да стане членка на НАТО

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги посети припадниците на АРМ во касарната „Чеде Филиповски-Даме“ во Кичево. „Очек...

Повеќе

ОВА БЕШЕ ВЕСТ НА ГОДИНАТА ЗА 2018-ТА: Три жени во Кочани се испотепале за еден маж ВИДЕО

Жестока тепачка на три жени се случувала синоќа во Кочани, a причината е маж на возраст од околу 40-тина години кој е главниот актер во љубовен триа...

Повеќе

ЕВЕ КОЛКУ БЕА НЕПАРТИСКИ ПРОТЕСТИТЕ НА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Амнестираниот Борис Дамовски на новогодишен коктел на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

Борис Дамовски, неодамна амнестираниот водач на движењето „За заедничка Македонија“, заедно со членката на Извршниот комитет, Иванка Вас...

Повеќе

ЉУТИ МОЛЕРИ: Mу побарале капар од 100 евра, па го истепале и му ги одзеле телефоните и парите

На 31.12.2018 година во 09.50 часот А.Д.(48) пријавил дека на 30.12.2018 година околу 16.00 часот во неговиот дом на улица „Браќа Чакреви&ldqu...

Повеќе

Градоначалникот Курто Дудуш подели 1 200 новогодишни пакетчиња во О.У. ,, Браќа Рамиз и Хамид”

Денеска Градоначалникот на Општина Шуто Оризари Курто Дудуш додели 1200 новогодишни пакетчиња на учениците од О.У. ,, Браќа Рамиз и Хамид”. Н...

Повеќе

Зоран Заев – личност на годината во Македонија за 2018-та

Редакцијата на новинската агенција Centar.mk го избра премиерот Зоран Заев за личност на 2018. во Македонија. Македонскиот премиер Зоран ...

Повеќе

Делегација на СДСМ положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

Делегација на СДСМ во состав Миле Зечевиќ, организационен секретар на СДСМ, Даниела Маркоска, Форум на жени на СДСМ и Снежана Калеска Ванчева пратен...

Повеќе

ПРВА ВИСТИНСКА ВМРОВСКА-ХАЛКИДИКИ СВАДБА ВО СКОПЈЕ: Во елитно Бардовци свадба правеле геј пар, патриотски песни пеела Благица Павловска!

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ СЕ ИСПОВЕДА: Моите родители и чичковци беа многу строги, кога се вратив со факултет очекував да ме стават директор, они ме ставија магационер цели 6 месеци утоварав камиони!

Повеќе

ЛОШО ПОЧНУВА 2019-ТА, ЈУЖНО АМЕРИКАНСКИОТ ТРАМП СТАПИ НА ДОЛЖНОСТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БРАЗИЛ: Уште една десничарска популистичка будала на чело на моќна голема држава

Ако ништо друго, барем Бразил излегува од левичарската банда БРИКС на која се колнеа сите љубители на Путин во Европа и светот, а кај нас Мирка и сл...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: Јас не сум најпаметен во земјава, само сум многу храбар да донесам одлука која ќе ми ја предложат експертите

Премиерот Зоран Заев вечерва беше гостин во предновогодишната емисија „Лица“ со Анета Кочишки на1ТВ. Тој ја резимираше 2018 и зборуваше ...

Повеќе

(ВИДЕО) Бучковски: Амнестијата носи и политичка жртва, Заев е свесен за тоа

Бучковски смета дека Договорот од Преспа е голем исчекор. Со поранешниот премиер и министер за одбрана , разговара Елизабета Галевска.

Повеќе

СДСМ: Клучни 10 позитивни економски показатели и придобивки за граѓаните и фирмите во 2018 година

Повеќе