Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

БОМБА НА МИЛЕНКО: Грујо во хотелот FOUR SEASONS во Будимпешта плаќа апартман од 1000 евра за една ноќ!

Повеќе

Бомба на порталот Алмакос: „Алфи“ го привеле возачот на Али Ахмети поради возење нерегистрирано Ауди

Повикувајќи се на дипломатски извори, порталот „Алмакос“ објави дека возачот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, бил пpивeдeн од страна на по...

Повеќе

ВИДЕО: Решението за куќен притвор на Мијалков потпишано на адресата на Водно, не на „Мериот“

Ова е зградата во која живее екс директорот на УБК Сашо Мијалков. Извори од кривичен суд брифираат дека токму на оваа адреса на улицата Салвадор Аље...

Повеќе

ОРИЃАНСКИ: Да сум на местото на Заев, одма после влезот во НАТО би си дал оставка, премногу се жртвуваше човекот ама народот тоа ич не го цени!

Повеќе

ЗОРАН ДИМОВ: Извршителите се потребни и корисни за општеството, досега тие со својата работа вратија 1 милијарда и 200 милиони евра на малите, средните и големите фирми со што се спасени стотици илјади работни места!

Зоран Димов, претседател на Комората на извршители на Република Македонија, зборува за професијата извршител, проблемите со кои се соочува...

Повеќе

(ВИДЕО) НИЕ САКАМЕ ДА ТЕ ЗАБОРАВИМЕ ТЕБЕ БЕ КОПУК НИЗАЕДЕН: Хорхе сакал да ја заборави 2018-та!

,,Годината што измина сите сакаме што побрзо да ја заборавиме, а годината што доаѓа да биде година на остварување на сите наши жел...

Повеќе

ВЛАДИМИР МИЛОШЕВ: Во текот на годинава, потпишавме согласности за 3217 вработувања во здравствените установи низ државата, со што го ублаживме огромниот недостаток на медицински персонал!

Вообичаено, на крајот на годината ја подвлекуваме линијата...го проценуваме сработеното....правиме анализи што планиравме , што реализиравме...и што...

Повеќе

ЗА ДА ГО ИЗЈАВИ ОВА БАШ ВО КУМАНОВО, ГРАДОТ КОЈ БЕШЕ 10 ГОДИНИ ПОД ТОТАЛНА ОКУПАЦИЈА И БЛОКАДА, ВЛАТЧЕ МОРА ДА Е ТЕЖОК ПСИХОПАТ!

Повеќе

ПИСМО ОД ЧИТАТЕЛКА ОД ТЕТОВО, НЕЗАДОВОЛНА ОД РАБОТАТА НА ТЕУТА АРИФИ

Zdravo Sase i Maktel, redovno go sledam Vasiot portal i navistina iznenadena sum sto Teuta, ( nasata majka na gradot pod Sara ), redovno objavuva i...

Повеќе

„Без изговори!“ Бидете внимателни и одговорни зад воланот за време на новогодишните празници

Новогодишната еуфорија помалку или повеќе се чувствува кај секој од нас. Предновогодишните и новогодишните прослави се во полн ек. Кафеаните и кафул...

Повеќе

Венко Филипче се дружеше со учениците што победија на ликовниот конкурс „Чисти раце-Добро здравје“

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ пласира лажни вести во обид да шири неоснована паника, полицијата работи одговорно, се расчистуваат прекршувањата на законите!

Повеќе

СДСМ: СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ! GËZUAR FESTAT! İYI TATILLER! TI MULC' ANJ' SRB'TORLE! СРЕТНИ ПРАЗНИЦИ! BAHTALE BIDZUKIJA! SRETNI PRAZNICI! HAPPY HOLIDAYS!

СРЕЌНИПРАЗНИЦИ! GËZUAR FESTAT! İYI TATILLER! TI MULC' ANJ' SRB'TORLE! СРЕТНИПРАЗНИЦИ! BAHTALE BIDZUKIJA! SRETNI PRAZNICI! HAPPY ...

Повеќе

СДСМ: Економијата е раздвижена, расте индустриското производство, зголемен е бројот на работници во индустријата, 2019 ќе биде година на раст и развој

Повеќе

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: Гoрчливиот лек за Македонија

За да имаме правна држава најпрво треба да имаме држава. Ние имаме држава но, нашата држава веќе подолго време се соочува со исклучително голема, ре...

Повеќе