Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

Костадинов: Иванов 10 години беше марионета на Груевски

Последното обраќање на Иванов во себе има една добра и една веќе позната вест за граѓаните. Добрата вест е дека тој си оди, а веќе позната вест е де...

Повеќе

Оливер Спасовски помалку верува во Катица Јанева, и се лути за бегството на Груевски!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека му се намалила довербата во Специјалното јавно обвинителство. Верувал повеќе кога се борел...

Повеќе

ХУМАНИТАРЕН НАСТАН НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ВО РАМСТОР

Денеска во трговскиот центар Рамстор другарувавме и се забавувавме со предновогодишниот базар на рачни изработки на децата со посебни потреби нарече...

Повеќе

НЕ ЈАДЕТЕ ДИВИ СВИЊИ, САМО ДОМАШНИ: Пронајден опасен паразит во месото на диви свињи уловени на македонска територија!

Љубителите на диви свињи да внимаваат со јадење на месото. Во цела Македонија е регистрирана трихинелоза, сериозно паразитско заболување, кое е оп...

Повеќе

ПУТИН И ТРАМП СЕ КАКО СИЈАМСКИ БЛИЗНАЦИ: И Путин изгради граничен ѕид, го огради Крим од Украина!

Ова е границата на Крим со Украина. Путин го анексира па го ограничи со бодликава жица! RAW: Russian security service finishes 60-km-long fence...

Повеќе

РАЗЛИКАТА МЕЃУ АМНЕСТИЈАТА НА ХОРХЕ И ОВАА НА ЗАЕВ Е ОГРОМНА: Таа на Хорхе беше целосна и ја оставаше Македонија изолирана, оваа на Заев е делумна, маргинална, и ја носи Македонија во НАТО и ЕУ!!!

Огромни се разликите меѓу двете амнестии. Таа првата на Хорхе беше за спас на ВМРО ДПМНЕ и мафијата и ја оставаше истата на власт а Македонија изолир...

Повеќе

Оценки на аналитичарите за говорот на Иванов: Не е глуп, многу е итар, ама е до коска расипан, националист, Груевист!

Доби аплаузи единствено од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. ДУИ и годинава го бојкотираше неговото обраќање, Владата оцени дека останал доследен само на...

Повеќе

ЈП Водовод и канализација – Скопје одбележува успешна година

Проектот за подобрување на инфраструктурата за отпадните води во градот Скопје, со кој граѓаните ќе добијат пречистени отпадни води, што значи поздр...

Повеќе

СКАПА Е ЦЕНАТА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО: Од 29 барања 15 добија позитивно – 14 негативно мислење од обвинител

Од 29 побарани амнестии обвинителството дало позитивно мислење за 15, 14 мина добиле негативни мислења. Денеска се донесени последните 3 одлуки за п...

Повеќе

ДЕМАНТ од Влада на Република Македонија - нема зголемување на плати на вицепремиери

Повеќе

ДОМ: СРЕЌНИ НОВОГОДИШНИ И БОЖИЌНИ ПРАЗНИЦИ!

Повеќе

НЕВЛАДИНИТЕ СЕ БУНАТ ЗА ПОМИРУВАЊЕТО: НЕ ВО НАШЕ ИМЕ!!!

НЕ ВО НАШЕ ИМЕ!Почитуван Претседател на Собранието,Почитувани предлагачи на Предлог на законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, по...

Повеќе

ГДУ СО НОВОГОДИШНА ЧЕСТИТКА ДО СИТЕ ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА

Повеќе

ФОТКА БЕЗ КОМЕНТАР

Повеќе

ВНИМАНИЕ ДО ЈАВНОСТА: МЕДИУМИТЕ ЏАБЕ ШИРАТ ПАНИКА ДЕКА ОД ЗАТВОР ЌЕ СЕ СПАСАТ СЕАД КОЧАН И ОСТАНАТИТЕ, ТОА НЕ Е ТОЧНО!!!

Emilijan Iljoski 1 hr Тврдењето дека намалувањето на казните ќе ги амнестира повеќемина, може лесно да се врзе на опаштот на мачката б...

Повеќе