Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА, ЗАГИНА МЛАДО МОМЧЕ ВО ПОЖАР ПОЗАДИ РАМСТОР МОЛ: Интервенирале осум возила и 22 пожарникари, момчето кое изгоре било заглавено во продавницата!

Во пожарот што денеска избувна во деловен објект на улицата „Јордан Мијалков“ во близина на Рамстор, противпожарните екипи на Град Скопј...

Повеќе

СКАПА Е ЦЕНАТА ЗА НАТО: И ЛАТАС СЕ СПАСИ ОД ЗАТВОР СО ПОМИРУВАЊЕТО!!!

Emilijan Iljoski 1 hr Тврдењето дека намалувањето на казните ќе ги амнестира повеќемина, може лесно да се врзе на опаштот на мачката б...

Повеќе

БРАВО ПЕТРЕ: Денеска по повод Новогодишните празници, Градоначалникот Шилегов на лицата без дом им подели пакети со облека ( вреќи за спиење, зимски топли јакни, сет капа шал и ракавици, кабаница, ѕиври и топли чорапи)!

Скопје има татко за сите.Петреза СкопјеНекои наши граѓани, поради различните животни околности, загуби, сиромаштијата останале без дом и услови за н...

Повеќе

ФОТО НА ДЕНОТ: Зајдисонце во Скопје!

Повеќе

ОТЧЕТ НА ТЕУТА АРИФИ: Среќна сум што за 5 години успеав да решам дел од проблемите на Тетовчани кои се трупале со децении!

Теута Арифи 2 hrs· Почитувани граѓани, Почитувани присутни и претставници на медиумите, Дозволете ми да го изразам моето задо...

Повеќе

Груби: Единствено добро во обраќањето на Иванов е што е последно

Претседателот на Комисијата за европски прашања, пратеникот од ДУИ, Артан Груби коментирајќи го годишното обраќање на претседателот на Република Мак...

Повеќе

Премиере, ти благодарам и ти се восхитувам што денеска издржа машки пред двочасовниот циркуски перформанс на мајмунот од Валандово!

Ако некој мисли дека е лесно да си премиер особено во овие времиња, гадно се лаже, тоа бара многу многу натчовечки напори, челични нерви, огромни гига...

Повеќе

ЗАЕВ ДЕНЕСКА ВО УЛОГА НА ДАДИЛКА: Прво го ислуша Хорхе, потоа отиде да им чита сказни на дечињата во Браќа Миладиновци

Зоран Заев‏Verified account@Zoran_Zaev3h3 hours ago Супер новогодишна дружба со дечињата од ООУ „Братство“ во библиотеката &bdquo...

Повеќе

(ВИДЕО) МОРБИДЕН ВИДЕО СПОТ НА МВР ЗА ТОА ДЕКА НЕ ТРЕБА ДА ВОЗИТЕ ПИЈАНИ

Повеќе

КУРТОНИТЕ СЕ МАХЕРИ: ИНФОМАКС СЕ ПОДОБРИ ОД МАКТЕЛ ВО НАСЛОВИ НА СТОРИИ

Повеќе

(ВИДЕО) МЕГА ЦАРЕВИ СЕ ФЧЕРАШНИ: Гужви пред шалтерот за амнестија!

Повеќе

КОЛКУ И ДА МУ СЕ ЛУТИМЕ, НО ЉУБЧО ПАК ИСПАДНА ВО ПРАВО, ПО СТОТИ ПАТ ДОСЕГА, ПРЕДЛАГАШЕ АМНЕСТИЈА УШТЕ ВО 2015-ТА!!!

Влатко Петров Љубчо Георгиевски уште по првите 2-3 бомби предложи договор за амнестија. Конфискација на криминално стекнатиот имот, забрана за ба...

Повеќе

ИНВЕСТИЦИЈА ОД 50 МИЛИОНИ ЕВРА: „Хилтон“ во Скопје ги отвора вратите на 1 јануари

Македонија доби хотел од највисока, светска категорија. „Хилтон“ ги отвора вратите од 1 јануари 2019 година. Лоциран покрај кејот на ре...

Повеќе

(ВИДЕО) ОВА Е ГОРДОСТА НА РУСИЈА: Воениот авион СУ 35, вреден 100 милиони долари на меѓународниот пазар на оружје

Повеќе

СДСМ: Нема да се оствари намерата на Мицкоски Македонија да не успее, граѓаните одбраа иднина во ЕУ и НАТО а тој нека се спрема за пораз на претседателските извори!

Повеќе