Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ГРАД СКОПЈЕ СЕ БОРИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО, ФИРМИТЕ ГО ИЗЕДОА СТАПОТ: Изречени 227 казни за непочитуваwе на забраната за дотур на стока!

СООПШТЕНИЕ Скопје, 23.12.2018 година ИЗРЕЧЕНИ 227 КАЗНИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ЗАБРАНАТА ЗА ДОТУР НА СТОКА За една година откако Градот Скопје ја вов...

Повеќе

Партијата ПЦЕР на 28-ми декември слави 28-ми роденден, 28 години заштитник на сиромашните!!!

Партијата за целосна емнаципација на Ромите ПЦЕР на 28 12. 2018 год. го прославува својот 28-ми роденден...

Повеќе

НСДП ви ја честита Новата Година, со желби за бериќетна и успешна 2019

Честитка за Нова Година Почитувани сограѓани, позади нас останува една година во која заедно го направивме најзначајниот историски исчекор за Репу...

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Заев во вториот дел на седницата за пратенички прашања: Верувам дека до крајот на 2019 година ќе го пуштиме преминот Клепало, праведното оданочување ги носи парите во социјалата

Повеќе

Да горчи, пече, но што можеше Заев да направи ако одеше по паметот на мудросерите на Твитер и Фејсбук?

Ок, да, горчи тоа што мора да пуштиме дел од копилињата за 27-ми април... Особено горчи намалувањето на казните за случаите кои ги тера СЈО... Но ај...

Повеќе

Прекршочна пријава за Олумчев, Бачев и Угриновски за блокадата на границата, не била најавена…

Повеќе

Џафери: После 27 април пратениците сфатија дека не се непријатели меѓу себе

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вечерва беше гостин во 1 ТВ во емисијата „Печат на неделата“ со Сашо Орданоски. Џафери говоре...

Повеќе

За да не избегаат, полицајци ќе им бидат чести „гости“ на Камчев и Панделески

Откако ќе излезат од истражниот затвор “Скопје”, бизнисмените Орце Камчев и Цветан Панделески нема да смеат да ги напуштат своите домови...

Повеќе

Филипче: Пола од децата родени во 2017-та не се вакцинирани, само вакцинирани деца треба да се примаат во градинка и во училиште

Дури 50 отсто од децата родени во 2017 година не се вакцинирани со МРП вакцината. Процентот на невакцинирани деца и понатаму опаѓа и во 2016 година ...

Повеќе

Спасовски му одговори на Милошоски: Требаше време да се дознае и дека вашиот татко ја купил општинската зграда во Пласница

Министерот Оливер Спасовски, одговорајќи на пратеничко прашање од Антонио Милошоски, денеска во Собранието, го спомена случајот со Општина Пласница,...

Повеќе

БОМБА НА НОВА: МПЦ продаде својот дел од плацот на Антиќ за 2,3 милиони евра!

Фирмата „Обновители“ која е во сопственост на МПЦ и на бизнисменот Зоран Антиќ го продала земјиштето кое го откупи од Министерството з...

Повеќе

Заев: Не правете фама од тоа дека ќе се вработуваат заменици директори во јавните претпријатија

Премиерот, Зоран Заев, порача дека не треба да се прави фама од тоа што со измените на законот за јавни претпријатија ќе се воведуваат заменици на д...

Повеќе

(ВИДЕО) Нови 130 професионални војници во АРМ – Годинава Армијата подмладена со 375 војници

Нови 130 војници од денеска се дел од професионалниот состав на Армијата на Република Македонија. На свеченоста во касарната „Илинден&ld...

Повеќе

БОМБА НА ПОРТАЛОТ СВЕДОК: Во Швајцарија убиен осомничениот за убиството на струшкиот бос на подземјето, Дилавер Бојку!

Во малото швајцарско село Рути, ноќта околу 2 часот, на Божиќ со неколку истрели од огнено оружје бил убиен сопственикот на ресоранот „Барен&l...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ЏОЛЕВ: Досега амнестирани се 5-те обвинети пратеници и браќата Стефан и Михаил Младеновски и Нинџа!

Повеќе