Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

(ВИДЕО) Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев одговараа на новинарски прашања: Искористени се сите предвидени средства во Буџетот и ребалансот на Буџетот за поддршка на економијата во Република Македонија, 35 милиони евра!

Повеќе

Пратениците ја усвоија потребата за измени на Кривичниот законик

Собранието попладнево со мнозинство гласови ја усвои потребата од донесување на измените на Кривичниот законик по скратена постапка, чии предлагачи ...

Повеќе

Владата демантира дека ќе има измени во член 353 од Кривичен закон

Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ги демантираше инфомрациите дека ќе се направат измени во Кривичниот закон. ...

Повеќе

Проектот „Компјутер за Секое Дете“ вреден 21 милион евра оценет како пропаднат, компјутерите скапуваат во магацините на училиштата

Пред десет години се реализира проектот „Компјутер за секое дете“ кога беа обезбедени 17.818 компјутери за училиштата, но наместо да ја ...

Повеќе

Кацарска и по цена на разрешување одбива да одлучува за амнестиите

Кривичниот совет и судечкиот совет на чело со судијката Добрила Кацарска со различни гледишта за тоа кој ќе решава за амнестиите, пренесеТелма. ...

Повеќе

Гувернерката на #НБРМ, Бежовска: НОВИНАРИТЕ СЕ ЕДНИ ОД ГЛАВНИТЕ АФИРМАТОРИ НА ПОРАКИТЕ НА МОНЕТАРНАТА ПОЛИТИКА

„Комуникацијата е тековен предизвик за централните банки. Веќе е неспорно дека ефективната комуникација на централнобанкарските институции со ...

Повеќе

Демократски сојуз: Пратениците не треба да се привилегираат со посебен закон

Демократскиот сојуз смета дека е спротивно на уставното начело на еднаквост на граѓаните, да се донесе посебен закон за пратениците со кој ќе им с...

Повеќе

ДОГОДИНА ТРЕБА ДА ИМАМЕ РАСТ ОД 10%: Со вториот оглас за субвенции на фонд на иновации се поттикнуваат инвестиции од 2 милијарди денари во проекти со ангажман од над 800 лица со просечна плата од 40.000 денари

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и за ко...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА ПОБРЗАМЕ КОН НАТО И ЕУ, ТЕШКО СЕ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Предпразнично 83.000 граѓани со блокирани сметки

Во очекување на законските измени, извршителите и натаму „хараат“. Ќе воведе ли ред и праведност решението што го подготви државата? ...

Повеќе

Дурловски глуми лудило: Нема да молам за помилување, ќе ја докажам мојата невиност!

Обвинетиот од насилствата во Собранието од 27 април минатата година, Игор Дурловски отфрли да биде амнестиран за немилит...

Повеќе

ЛИДЕРИТЕ НА ПЦЕР И ПАРТИЈА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТУРЦИТЕ ПОБЕДИЈА: ЗАЕВ ДОСТАВИ БАРАЊЕ ДО СОБРАНИЕ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА АДНАН ЌАХИЛ И АКСЕЛ АХМЕДОВСКИ

На место Аксел Ахмедовски (лево), Заев за министер без ресор задолжен за имплементацијата на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите г...

Повеќе

БОМБА ОД ГРАД СКОПЈЕ: ШИЛЕГОВ ЌЕ ГРАДИ ТРАМВАЈ ВО СКОПЈЕ, ПРВАТА ФАЗА ОД НОВО ЛИСИЧЕ ДО ЃОРЧЕ ЌЕ ЧИНИ 150 МИЛИОНИ ЕВРА, ПАРИ ЌЕ СЕ ОБЕЗБЕДАТ ОД ВЛАДАТА И ОД ЕУ

„Претставници од Загрепски енергетски трамвај изготвија целосна сообраќајна студија со техничко решение за изградба на трамвајот што како до...

Повеќе

ТВ Алсат добитник на наградата „Роберто Беличанец“

Телевизијата Алсат М е добитник на наградата„Медиум промотор на новинарството како јавно добро“, која го носи името на прерано починатио...

Повеќе

Лиле Поповска против загадувањето: Да се вградат филтри на оџаците на домаќинствата

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ на денешната јавна расправа за загадувањето во собраниската Комисија за транспорт и врски предложи во населенит...

Повеќе

По Скопје и Гостивар отворена трета ROSA школа за родителство во Битола!

По Скопје и Гостивар, дојде моментот да ги израдуваме идните родители од Битола со отворање на третата ROSA школа за родителство!:) Препознавајќи г...

Повеќе