Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ИНДОНЕЗИЈА ЧЕСТО ДОБИВА КАТАСТРОФАЛНО ЦУНАМИ БАШ НА НОВА ГОДИНА: Бројот на жртвите достигна 429 лица, властите предупредуваат на ново цунами

Во цунамито, кое во саботата ги погоди крајбрежните подрачја на индонезиските острови Јава и Суматра загинаа 429 лица, 1500 се повредени...

Повеќе

Од 112-тата седница на Владата на РМ Ќе се усогласуваат решенијата за заштитните мерки за челикот со ЕУ; Одобрена набавка на мамографи во вредност од 85 милиони денари; Усвоена Националната транспортна стратегија со 2030 година; 2 јануари ќе биде неработен ден за јавната администрација

На денешната 112-та седница, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за најавата од Европската Унија за воведување на коне...

Повеќе

(ВИДЕО) Џафери со изјава на годината: Не можат пратениците да бркаат по контејнери откако ќе им заврши мандатот

Претседателот на Собранието ќе почека конкретен предлог закон за пратеници пред официјално да ги коментира предлозите со овој закон народните прет...

Повеќе

ОЈ БАЛКАНЕ ЛУДНИЦО ШАРМАНТНА: Вака се слави швајцарска виза во Чаир!

Повеќе

ЕКОНОМСКО-СОЦИЈАЛНА КАТАСТРОФА ВО ШТИП, ОЧАЈНИТЕ РАБОТНИЦИ ГО МОЛАТ МЕНАЏМЕНТОТ ДА СЕ СМИЛУВА: Нема плата за Нова година и Божик за 300 вработени во штипски Бетон, немаат земено плата веќе 3 месеци!

Речиси е сигурно, плата за Нова година и Божик за повеќе од 300 вработени во штипската градежна фирма “Бетон“ ...

Повеќе

(ВИДЕО) ЕВГЕНИЈ ПОП АЦЕВ Е СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА ВО СКОПЈЕ

Градоначалникот Шилегов денеска присуствуваше на доделувањето на наградите и признанијата на најуспешните спортистки, спортисти, тренер и спортска е...

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ВЕЧЕРВА ВО ЕМИСИЈАТА ОТВОРЕНО НА ТВ 24 ЌЕ ОДГОВАРА НА ПРАШАЊА НА НОВИНАРИ И СТУДЕНТИ

Повеќе

(ВИДЕО МАКФАКС) БОЈКОТИРАМ УСПЕАЛЕ ДА СПАСАТ ЕДНО ТЕНЏЕРЕ СО САРМА, СИ ГИ БАРААТ ШАТОРИТЕ НАЗАД, ВО СПРОТИВНО ЌЕ БЛОКИРАЛЕ 40 ГРАДОВИ ОД ГЕВГЕЛИЈА ПА ДО ЉУБЉАНА!

Повеќе

СИНОТ НА ВЛАДО БУЧКОВСКИ НЕ БИЛ ВРАБОТЕН ВО МЕПСО, ТУКУ БИЛ ВРЕМЕНО АНГАЖИРАН ПРЕКУ АГЕНЦИЈА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ

Од енергетската компанија МЕПСО за „Макфакс“ ги потврдија информациите во јавноста дека и синот на експремиерот Владо Бучковски е ангажи...

Повеќе

ОВА Е ГЕНИЈАЛНО - Град Скопје: Bо шаторите на „Македонија блокира“ немаше никој, па шаторите се третирани како отпад

Од Град Скопје ја издале наредбата за отстранување на шаторите пред Собрание кои беа поставени од движењето „Македонија блокира“. Од Гр...

Повеќе

(ВИДЕО) ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Во сред бел ден тројца вооружени со пиштоли ограбија златара со 4 кила злато и избегаа!

Вооружен грабеж во златарница во Старата прилепска чаршија – АМАТЕРСКА СНИМКА Три, засега се уште непознати и недостапни лица за Полицијата,...

Повеќе

(ВИДЕО) СО СРБИТЕ НЕМА РАЗБИРАЧКА: Могерини и Брнабиќ се скараа на сред прес конференција во Брисел

Ovu blamažu Ane Brnabić nećete videti na RTS i režimskim medijima - kako je Federika Mogerini maltene izvodi sa zvanične konf. za medije jer premije...

Повеќе

ИСПРАВКА НА СТОРИЈА НА МАКТЕЛ: Од извори блиски до кабинетот на Иванов дознаваме дека сторијата на Мактел за изворот на конфликт меѓу Иванов и владата не е точна!

Пред неколку месеци пишувавме за можните извори за конфликт меѓу Иванов и владата, еве ја сторијата на следниов линк. Но дури сега некој ја видел о...

Повеќе

ЛЕСНО Е ДА СЕ БРАНИ ИМЕТО КОГА СИН ТИ Е МИЛИОНЕР ВО АМЕРИКА

Повеќе

ОПШТИНА МОГИЛА ПОДЕЛИ 500 ПАКЕТЧИЊА НА СИТЕ ДЕЦА ВО ОПШТИНАТА!

Повеќе