Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

(ВИДЕО) АМАН КАКО НЕ МУ ЗДОСАДИ: Васко Хефталица по 100-ти пат го плаши народот со војна на балканот!

Повеќе

(ФОТО) ЈЗУ Здравствен Дом - Струмица доби донација - возило за домашна нега во руралните средини

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ЈЗУ Здравствен Дом - Струмица доби донација - возило за домашна нега во руралните средини Соопштение за јавност Скопје,...

Повеќе

СДСМ СО БРУТАЛЕН ОДГОВОР КОН МИЦКО ГАФ МАЈСТОР: Мицкоски ја поскапи струјата за 100 отсто, ги принуди граѓаните на нееколошко греење, СДСМ системски го решава проблемотсо загадениот воздух

Повеќе

ГДУ ГИ ИСМЕВА ПРАТЕНИЦИТЕ ОД СИТЕ ПАРТИИ: Ве охрабруваме целосно да го озаконите „двозаконието” за да се избегнат непотребни недоразбирања во нашата скорешна евроатлантска иднина!

Повеќе

ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ ЗА НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПАЗАРИ: Се забранува пензионери и приматели на социјална помош да продаваат, се бунат сите и бараат измена на законот!

Повеќе

ХЕРОЈОТ ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ЈАВНОСТА: Ви благодарам драги добронамерни луѓе за искрените желби Звонко Костовски и јас да се вратиме во нормален живот. Се најдобро на сите!!!

ДВ: Господине Ворт, Вашата организација (Европскиот центар за права на свиркачи ЕЦПС) беше активно ангажирана во помошта за двајца македонски св...

Повеќе

(ВИДЕО) АЈДЕ КИРАЦ ЧУЛ ТЕ ГОСПОД: Зад нас е година на економско придвижување и интеграција, 2019 ќе биде година на економски раст и повеќе пари кај граѓаните!

Повеќе

(ВИДЕО) ФАЛА БОГУ, КОНЕЧНО НА ФРАНЦУСКИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ ИМ ТЕКНА ДА ИЗВАДАТ ПИШТОЛИ ОТКАКО ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ ПАК ПРОБАА ДА УБИЈАТ НИВНИ КОЛЕГИ СО КАМЕЊА И МЕТАЛНИ ШИПКИ!!!

На улиците на Париз вечерва се одвиваше вистинска драма. Демонстранти нападнаа неколку полицајци на мотори, по што нивен колега го извади ...

Повеќе

(ВИДЕО) КУРТОНИТЕ ИЗМРЗНАА, НАВИКНАТИ 10 ГОДИНИ НА ТОПЛО, МЕКО, НАЈАДЕНИ, НАПОЕНИ КАКО БИКОВИ ЗА РАСПЛОД

Повеќе

(ВИДЕО) КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА: Се навикнавме со години пропаднати бизнисмени да ја обвинуваат банката за својот крах, но овој пат се претера со смешните теории на заговор против најуспешната банка во земјава!!!

Повеќе

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКИОТ АРМАНИ: Мајстор Борче, Стара Рампа, Кисела Вода

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНА БОМБА НА ДИРЕКТОРОТ НА ФЗУ, ДОНЧЕВ: Над 10 години имало превилигирани аптеки кои ги добивале сите квоти за лекови на позитивна листа, еден ланец на аптеки имал и за 40% повеќе квоти од сите други!!!

Мактел дознава неофицијално дека тој ланец аптеки е Зегин.

Повеќе

ЗИКОВ: Зоран Заев треба да остане премиер на Македонија, не смее ниту да помисли да се кандидира за претседател!

Колумна - Stand By Љупчо Зиков Македонската држава, и нејзиното општество и граѓани прилично оштетени и ранети се приближуваат кон клучните датуми...

Повеќе

ФОТО НА ДЕНОТ: ОХРИДСКИ ГАЛЕБИ

Повеќе

ОВОЈ Е ГЛАВНИОТ ИДЕОЛОГ И СТРАТЕГ НА ВМРО ДПМНЕ: И ПОСЛЕ СЕ ЧУДАТ ВМРОНИТЕ ЗОШТО ПАДНАА ОД ВЛАСТ И ЗОШТО НИКОЈ НЕ САКА ДА КОАЛИЦИРА СО НИВ?!?!

Повеќе