Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ДА СЕ РАДУВАМЕ ИЛИ ДА ПЛАЧЕМЕ: АМЕРИКА И РУСИЈА СЕ СКАРАА ЗА МАКЕДОНИЈА!

Повеќе

ПИВАРА СКОПЈЕ ОБУЧИ ОКОЛУ 1200 ЛУЃЕ ВО ЗЕМЈАВА ПОЛЕСНО ДА НАЈДАТ РАБОТА

Оваа година, преку бесплатните обуки „Вештини за успех“, низ 6 градови во Македонија, како и обуките од дигиталната платформа#YouthEmpow...

Повеќе

ПАНИКА ВО АМЕРИКА: Владата пред финансиска блокада, Трамп ги повлече трупите од Сирија, оставка си дадоа неговите клучни соработници, истрагата на специјалниот обвинител напредува, се повеќе соработници на Трамп во затвор!

Повеќе

ТЕРМО НУКЛЕАРНА БОМБА НА ВИЛМА РУСКОСКА: Организаторите на протестите „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски, Богдан Илиевски – Бетмен, Игор Дурловски и Владо Јовановски не ги исполнуваат условите за да бараат амнестија!!!

Претседателот Ѓорѓе Иванов стави параф на Законот за амнестија за крвавиот упад во Собранието лани. Указот денеска е објавен во Службен весник и веќ...

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ ДОДЕЛИ ПОЛА МИЛИОН ЕВРА ЗА СЕЛСКИ ПАТИШТА

Ljupcho Nikolovski Денеска доделивме вкупно 30 милиони денари за подобување на руралната патна инфраструктура. Со овие с...

Повеќе

ЕУРОИМПЕКС - „ГЛОБАЛНИ КВАЛИТЕТИ ЗА РЕГИОНАЛНИ ПРЕДИЗВИЦИ“

„Да се раководи со еден од сервисните центри за светски познат Бренд Peugeot е вистински предизвик и мотивација“ - Интервју:Ванчо Калама...

Повеќе

Огнен Јанески е нов главен и одговорен уредник на ТВ 24

Огнен Јанески, долгогодишен новинар и уредник на повеќе емисии во ТВ 24, е поставен за нов главен и одговорен уредник на оваа телевизија. Тој доаѓа...

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ВО ШОК, ЈАВНОСТА ЗДИВЕ ОД БЕС: Пратениците бараат бенефициран статус и по мандатот

Група пратеници, меѓу кои и дел од Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ, бараат пратеничките бенефиции да им важат и по истекот на мандатот. П...

Повеќе

ГДУ: ДО КОГА ЌЕ ВОЗИМЕ ПО ОПАСНИ И НЕБЕЗБЕДНИ ПАТИШТА?

Дали е потребно да се случи трагедија на патниот правец Кочани-Македонска Каменица-Делчево и карпи и одрони да затрупаат некого,...

Повеќе

ХАН НЕ ХРАБРИ: Македонија има добри шанси да ги стигне Србија и Црна Гора!

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, оценува дека Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора, кои веќе с...

Повеќе

ЧОВЕКОВ ОБОЖАВА АМНЕСТИЈА: Иванов вчера го потпишал Законот за амнестија, веднаш е објавен во Службен весник

Законот стапува во сила со денот на објавување во Службен весник на РМ.Собранието на 18-ти овој месец по скратена постапка со 95 гласа „за...

Повеќе

ГДУ: ИМ ЈА „ЧЕСТИТАМЕ“ НА ПРАТЕНИЦИТЕ ОД ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА „БРАТСКАТА“ АМНЕСТИЈА

Ја користиме оваа прилика да им упатиме честитки на членовите на Собранието и од опозицијата и од владејачкото мнозинство, кои у...

Повеќе

Ружин: Ципрас вели - јас и Заев сме како браќа!

Имавме многу срдечна средба со прекрасна, едноставна и скромна личност. Вака професорот и ректор на Универзитетот ФОН, Нано Ружин, за Дојче веле...

Повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО СРБИЈА: Петмина загинати во тешката железничка несреќа во близина на Ниш (ВИДЕО)

Во клиничкиот центар во Ниш се примени 26 пациенти , од кои десетмина се во тешка состојба. До несреќата дошло кога возот удрил во патнички автобу...

Повеќе

СДСМ ЦЕНТАР ВЕ КАНИ НА ПРЕДНОВОГОДИШНА ЗАБАВА ВО КАФИЧОТ АМБРЕЛА

Повеќе