Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЉАСКА ОД 7 РИХТЕРИ, НЕМА ЖРТВИ ЗАТОА ШТО ТАМУ РЕЧИСИ НЕ ЖИВЕЕ НИКОЈ!

Alaska Earthquake: - Alaska Governor has issued a declaration of disaster following massive magnitude 7.2 earthquake- Anchorage Police says there ...

Повеќе

ПЉАЧКА НА ВЕКОТ: Поднесена тужба против Кунико Рисорсис за кражба од 50 милиони евра во ФЕНИ!

Поднесена е тужба против Кунико Рисорсис Н. В. (Холандија), Кунико Маркетинг ФЗЕ (Обединети Арапски Емирати) и одговорните лица во ФЕНИ Индустри АД,...

Повеќе

(ВИДЕО) ПУТИН ЈАВНО МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ДИКТАТОРОТ НА САУДИСКА АРАБИЈА ЗА ИНВЕНТИВНИОТ НАЧИН НА КОЈ БЕШЕ УБИЕН НОВИНАРОТ КЕШОГИ

Putin and MBS greet each other with huge smiles and handshake in Buenos Aires pic.twitter.com/2jlHUfONO1 — Kevin Liptak (@Kevinliptakcnn) Nov...

Повеќе

(ВИДЕО) УМЕТНОСТ: Еве како се отвора скапо вино во Италија, пола саат театар

Повеќе

(ВИДЕО) ИМА СПАС ЗА ЧОВЕШТВОТО: Хрватски анти-фашисти прекинаа промоција на книга во Шибеник со која се ревизионира и плакне злосторот во фашистичкиот логор Јесеновац

Браво за анти-фашистичките активисти во Хрватска. Денеска, тие прекинаа промоција на книга со која се плакне злосторот во логорот Јесеновац. Инаку ...

Повеќе

БОМБА НА 1 ТВ: Мијалков секој ден добива топол оброк подготвен во кујната на Мериот!

Сашо Мијалков во затворот во Шутка не јаде од истата храна како останатите притвореници. За него, секој ден се подготвува топол оброк во кујната на ...

Повеќе

Кој апсурд, која иронија, НГО и граѓанскиот сектор не спасија од Груевизмот, НГО и граѓанскиот сектор сега ќе го вратат Груевизмот на власт!

Тажна приказна е Македонија. Јојо земја. Груевизмот беше срушен поради жестокиот отпор на НГО секторот, граѓанските организации, активисти, новинар...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Новинарите и поранешните газди на А1 телевизија се собраа во телевизијата на денот на затворањето на телевизијата пред 7 години

Повеќе

КОМУЊАРА СИ Е КОМУЊАРА - И САШО ОРДАНОВСКИ СЕ ВКЛУЧИ ВО ХАЈКАТА ПРОТИВ ГРАДЕЖНИЦИТЕ: Интерес на граѓаните било да не се гради?!?! 30 000 вработени во градежен сектор кој ги е...

Во својата најнова колумна, Сашо Ордановски се вклучи во хајката против градежниот сектор. Та зградата кај ГТЦ ќе била премногу висока, та немало д...

Повеќе

ЗНАЧИ ОВА ВМРОВЦИТЕ СЕ ЧУДО! ТРЕБА ДА СЕ ИЗУЧУВААТ НА ФАКУЛТЕТИ

Повеќе

(ВИДЕО) ЕВЕ КАДЕ ЌЕ БИДЕ И КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА НОВИОТ КЛИНИЧКИ: Да го изградеше ова Грујо наместо Скопје 2014-та, ќе владееше 100 години!!!

Повеќе

(ВИДЕО) ВЛАСТА СЕ ФАТИ ЗА РАБОТА: ЌЕ СЕ ПРЕНАМЕНИ НАЧИНОТ НА ЗАГРЕВАЊЕ ВО ДВЕ УЧИЛИШТА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ!

Повеќе

ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: Фејсбукот стана дрво за бесење на Македонците!!!

Branko Trickovski 41 mins· Дрво за бесење Македонците на социјалните мрежи се како бомбаши самоубијци: шетаат ...

Повеќе

Конечно помалку гужва во Стар Чаир ;) Браво за дечките од МВР и Град Скопје!!

Повеќе

(ВИДЕО) НОВИОТ АВИОН НА АМЕРИКАНЦИТЕ ЛИЧИ КАКО ДА Е ОД НЕКОЈ ЛУД САЈ-ФАЈ ФИЛМ НА КЈУБРИК!

Into the Record BooksThe @RoyalNavy + @RoyalAirForce recently completed a historic F-35B sea trials ahead of schedule. Relive the unforgettable mome...

Повеќе