Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

МЕРСЕЛ БИЉАЛИ: Ќе пишуваме ли историја или ќе завршиме во неа?!

Фото Слободен печат Кога Грција, со традиционални симпатии кон Русија, протера двајца руски дипломати, поради отвореното залагање да се сруши Пресп...

Повеќе

ЗА ОВА ГРУЈО ТРЕБА ДА ЛЕЖИ СТО ГОДИНИ: СКОПЈЕ 2014-ТА ПЛАТЕНО 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА ПОЧНА ДА СЕ РАСПАЃА!

Повеќе

ФАЛА БОГУ: Во 2018 најмалку жртви во сообраќајки

Во последните 10 години оваа има најмалку жртви во сообраќајни несреќи, рече Стојче Стаменковски, претседателот на РСБСП на средба со новинарите. &...

Повеќе

Лидерот на ГДУ, Колев: Пратеници - ненаситници!

Многу често сме сведоци како на анкетите нашите сограѓани покажуваат јавна нетрпеливост кон институциите и особено ниска доверба и конкретно негодув...

Повеќе

Шапуриќ: „Дрекселмаер“ од домашни добавувачи годинава набавил стока за рекордни 12 милиони евра

Менаџментот на компанијата ДММ Дрекселмаер Мануфактуринг предводен од директорот Лукас Мурингер на средба со министерот задолжен за регу...

Повеќе

Спасовски: Мицкоски му беше секретар на криминалецот Груевски, сега нека молчи

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање за барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да даде ...

Повеќе

ВЕРНА ДО ГРОП НА ПАТОРОТ: Каракамишева во Венецијанската комисија единствен бранител на Унгарија

Фото: Фокус Венецијанската комисија негативно го оцени Законот на унгарската Влада со кој се воведува посебен данок од 25 отсто за сите невладини о...

Повеќе

БОМБА НА МАКФАКС: Се појави крунски доказ дека „Кунико“ го планирал стечајот на „Фени“!

По веста пред 6 месеци дека поранешниот сопственик на „Фени“ – „Кунико ресурсис“ (Cunico Resources)тужи9 ф...

Повеќе

МАЈКА НА ДЕНОТ!

Повеќе

Градоначалникот Курто Дудуш денес го потпиша договорот за имплементација на Локалните акциони планови во рамки на Стратегијата за Роми 2014-2020

Повеќе

ВИНЧИНИ И ХАЛК БАНК СТАНАА СПОНЗОРИ НА СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

Повеќе

ЛОВЦИ НА ШАРЛАТАНИ: ВНИМАВАЈТЕ, МНОГУ ФИРМИ САКААТ ДА ВЕ ИЗМАМАТ И ОГРАБАТ ВЕТУВАЈЌИ ВИ ЧУДОТВОРЕН ЛЕК ЗА СЕ!!!

Повеќе

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ВЕТУВА: Во 2019 година, меѓу другото, планираме активности за обновување на објектите на Полициските станици во Дебар, Кочани, Крива Паланка, Виница и многу други!

Повеќе

ИДЕЈАТА НА ЗАЕВ ЗА ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ СТАНУВА РЕАЛНОСТ: Почна со работа Ад-Хок телото кое треба таа идеја да ја спореведе во пракса!

Rubin Zemonis withРената Дескоска. 3 hrs Од денес се отвора една нова страница на современата историја на мултикултурните општества и инте...

Повеќе

ГОЛЕМ ТРИУМФ НА ВЛАДАТА: ПЛАТИТЕ ПОРАСНАА ЗА 6% ВО ОКТОМВРИ 2018-ТА СПОРЕДЕНО СО ОКТОМВРИ 2017-ТА!

Повеќе