Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) ТЕРЕЗА МЕЈ ГИ ПОФАЛИ ЗАЕВ И ЦИПРАС, ВЕТИ ДУПЛИРАЊЕ НА ПОМОШТА ОД БРИТАНИЈА ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН!

Повеќе

(ВИДЕО) НИШТО ОД ВРАЌАЊЕТО НА ТРОФЕЈОТ ДОМА : Хрватска патува во финалето откако ја совлада Англија со 2:1

Xрватска вечерва ја победи Англија со 2:1 во полуфиналето на Светското фудбалско првенство и за првпат во својата историја стигна до финале на Мунди...

Повеќе

ОВА НЕ Е КАБУЛ ИЛИ МОСУЛ, ОВА Е ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ ВЕЧЕРВА

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ЗАЕВ НА ББЦ: Повеќе од 75% од граѓаните ќе излезат на референдум и ќе гласаат ЗА!

Конечно по 27 години од нашата независност мораме да одлучиме каква иднина сакаме и ние ќе ја поддржиме таа иднина. Јас верувам дека над 70 од нашит...

Повеќе

(ВИДЕО) ВЛАТЧЕ СЕ ОДЈАВИ СО ИЗВЕДБА ВО ЖИВО НА МЕГА ХИТОТ НА ВАН ГОГ, НЕКО ТЕ ИМА НОЧАС

Последниот музчики настап пејачот Влатко Илиевски го имаше на ТВ 21 во емисијата Нешто се крчка, во месец април оваа година.

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ИМ РАСКАЖА НА НОВИНАРИТЕ И ДИПЛОМАТИТЕ ВО БРИСЕЛ ЗОШТО ТРЕБА ДА СМЕ ЧЛЕНКА НА НАТО

Повеќе

(ВИДЕО) Кинеските градови на духови почнаа да се распаѓаат, а никој не дочека да се всели во нив!

Кинеската влада субвенционираше милијарди долари во градежната индустрија, па се градеа градови духови за милиони жители без ниту еден жител во нив....

Повеќе

ШЕЌЕРИНСКА НА ТВИТЕР: Остваривме една од најважните стратешки цели, Македонија ќе биде новата членка на НАТО. Тоа гарантира безбедност и економски развој за нашата земја. Одиме напред!

Повеќе

(ВИДЕО) ТРАМП СЕ КАРАШЕ ПРЕД НОВИНАРИТЕ СО ШЕФОТ НА НАТО, ПЛУКАШЕ ПО ГЕРМАНИЈА И МЕРКЕЛ

Повеќе

БРАВО МИТКО ЈАНЧЕВ, ПОСЛЕДНАТА НАДЕЖ ВО ВМРО ДПМНЕ ДЕКА ИМА НОРМАЛНИ

Мила Царовска 4 hrs· Денес ја пуштивме во употреба новата градинка „Буба Мара“ која е во рамките ...

Повеќе

АБЕ ПРЕДАВНИЦИ НА ДЕЛО, ЈБГ!

ВМРОните генерираа вести за Македониј на ББЦ и ЦНН од типот кланица во Диво Насеље, На сила исфлрена опозиција од парламент, Упад и кланица во парламе...

Повеќе

ЗА ПРВ ПАТ МАКЕДОНИЈА УДАРНА ВЕСТ ВО ВЕСТИТЕ НА СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ КАКО ББЦ И ЦНН ПО ДОБРО А НЕ ПО НЕКОЈА ТРАГЕДИЈА!!!

Повеќе

ЧУДНИ СЕ ПАТИШТАТА ВО МК ПОЛИТИКАТА: ОВИЕ ДВАЈЦА ГО НАПРАВИЈА РАМКОВНИОТ ДОГОВОР И СПРЕЧИЈА КЛАНИЦА ВО 2001-ВА КАКО КЛУЧНИ СОВЕТНИЦИ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ, СЕГА ЈА ВНЕСОА ЗЕМЈАТА ВО НАТО!!!

Повеќе

ЈАНКО БАЧЕВ ПОКАНАТА НА НАТО ЈА ДОЧЕКА ВО КРУГОТ НА СОПАРТИЈЦИТЕ, НА СОФРА

Повеќе

ВИДЕО - ВМРОНИ ШУ ПРАЈМЕ СЕГА: Столтенберг официјално ја објави поканата за Македонија да стане 30-та членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Ма...

Повеќе