Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ЛОШИ ВЕСТИ: ЕУ СЕ ЗАКАНУВА ДЕКА ЌЕ ГИ ВРАТИ ВИЗИТЕ АКО НЕ СЕ БОРИМЕ ПОВЕЌЕ ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ!

Македонија, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Грузија, Молдавија и Украина досега ги остварија своите ветувања, но мора да стора...

Повеќе

МИЛЕНКО ОТКРИВА БОМБАСТИЧНИ ПИКАНТЕРИИ ЗА ВОДАЧИТЕ НА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Актерот Владо Јовановски сакал да се беси во Шутка, Бетмен Велит кога излегол од затворот Шутка рекол дека подобро да загине отколку пак да се врати таму!

Многу лошо си поминале Бетмен и Владо во затворот во Шутка. Едниот пробал да се беси а другиот изјавил дека само мртов пак би се вратил во Шутка. Л...

Повеќе

(ВИДЕО) СЕКРЕТАРИЈАТОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА ИМА ИСКУСТВО И ЗНАЕЊЕ ЗА УСПЕШНИ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ!

https://t.co/Jo2Quuc6nY — Bujar Osmani (@Bujar_O) December 20, 2018

Повеќе

ДЕДО МРАЗ ПОЛНИ ГОРИВО НА ПУМПИТЕ НА ГУЛФ ОИЛ: Во ладните зимски денови вашиот автомобил го заслужува најдоброто Gulf премиум гориво

Во ладните зимски денови вашиот автомобил го заслужува најдоброто Gulf премиум гориво.Перформанс кој не опаѓа, моќност која се чувствува, гориво кое...

Повеќе

ЈСП Скопје се огласи по денешниот инцидент во кој контролори претепаа патник во автобус

ЈСП Скопје сака да ја информира јавноста дека е запознаено со денешниот инцидент кој се случил меѓу патник и двајца контролори во автобус на линија ...

Повеќе

ЗОШТО НЕЗАВИСНИОТ ПОЛИЦИСКИ СИНДИКАТ МОЛЧИ ЗА ОВА: Реновирани десетици полициски станици ширум земјава, најново комплетно реновиран објектот на СВР Велес – обезбедуваме подобри услови за работа на полициските службеници

Денеска сме во посета на Секторот за внатрешни работи – Велес, во објектот кој комплетно го реновиравме со цел да обезбедиме подобри усл...

Повеќе

(ВИДЕО) ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ОД РЕНАТА ДЕСКОВСКА: Конечно по 4 години имплементирани се реформите во судството, според препораките на Венецијанската Комисија!!!

Повеќе

(ВИДЕО) Анѓушев и економски министри на средба со коморите - 2019 ќе биде економска година

Денес, во Владата на Република Македонија се одржа втората седница на Комисијата за јавно приватен дијалог, којашто произлезе како резултат на склуч...

Повеќе

Од 111-тата седница на Владата на РМ: Усвоени законски измени за спроведување на ваучерскиот систем за поддршка на спортот и за граѓанските организации; Усвоени стратегиите за справувањето со нефункционалните кредити и за денаризација

Владата на Република Македонија на денешната 111 редовна седница, го утврди Предлог - законот за изменување и дополнување на Законот за вршење на ус...

Повеќе

СДСМ: Мицкоски нема идеја, нема план, наместо да шири лажни вести да учи економија, јавниот долг сега опаѓа

Повеќе

ЗНАМ ДЕКА НА ЗАЕВ НЕ МУ Е ЛЕСНО ДА ГИ АМНЕСТИРА КОПИЛИЊАТА КОИ САКАА ДА МУ ГИ ОСТАВАТ ДЕЦАТА СИРАЦИ: Премиере ја имаш мојата целосна поддршка за целиот процес на амнестија, уставни измени, знам дека не ти е лесно, но кобасиците и законите се прават многу гадно затоа што мораш да правиш компромиси со стока и багра и тоа мора така, друго чаре е граѓанска војна!

Правењето колбаси и закони е гадна работа. Па тука спаѓа и амандмани на устав, тоа па особено е гаден процес затоа што ти треба 80 гласови. Реалистич...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛЕЛЕЕЕ, ОВОЈ ИСТ КАКО ГРУЈО, ТЕШКА ПАТЕТИКА: Мицко се жалеше дека порталите му се смееле на грешката затоа што тие не ја сакале Македонија како него?!?! ПУ БРЕ РОПАК НИЗАЕДЕН БЛЕФЕР ПРОФИТЕРСКИ!

Линк до видео, овде.

Повеќе

ПИВАРА СКОПЈЕ И ПАКОМАК ЌЕ ПРАВАТ ЕЛКИ ОД ПЛАСТИЧНИ ШИШИЊА НА ПОВЕЌЕ ЛОКАЦИИ ВО СКОПЈЕ

Ве повикуваме да се приклучите во иницијативата#ЕЛКАМК- Правење елка од пластични шишиња во која е вклучен и Пакомак. Ајде заедно да ја подигнеме св...

Повеќе

СРЕЌА ШТО ВМРОВЦИТЕ НЕ ИЗГРАДИЈА НИТУ ЕДНА ХИДРОЦЕНТРАЛА, ЌЕ ИЗГИНЕШЕ ГОЦЕВАТА РАСА: ВАКА ПРОЕКТИРААТ ВМРОВЦИТЕ АВТОПАТ, БЕТОНСКИ БАНДЕРИ НА СРЕД ПАТ!!!

Костадин Костадинов‏@kostadinkosta13h3 hours ago Согласно дадениот збор на Антонијо Милошоски дека ќе ги споделам фотографиите за бандерите...

Повеќе

БОМБА НА ТВ 21: ВАЉОН БЕЉА НАСТРАДАЛ ВО ОРУЖЕНА ПРЕСМЕТКА СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАИР, ВИСАР ГАНИУ!

Како што неофицијално дознава ТВ21, Ваљон Беља му се јавил на Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу со кого побарал да оствари средба во Топанско пол...

Повеќе