Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

ЕУ ЈА ОДОБРИ АМНЕСТИЈАТА - ЗАЕВ НА СРЕДБА СО МОГЕРИНИ: Ги поздравуваме храбрите, инклузивни и лидерски политики на премиерот Заев

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, при работната посета на Брисел денеска имаше и билатерална средба со високата претстав...

Повеќе

И СО ПОМИРУВАЊЕТО СЕ ПРЕТЕРА: Заев и Иванов си подадоа рака!!!

Претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев се сретнаа на завчерашниот концерт на пијанистот, маестроСимон Трпчески и Македонската филхармониј...

Повеќе

ПАРТИЈАТА ПОЕН Е ЕДНО ОД НАЈПРИЈАТНИТЕ ИЗНЕНАДУВАЊА НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА!

Почитувани Гости и делегати на 4-то Собрание на Партијата за општествен и економски напредок ПОЕН, како партија од политичкиот центар, со либерал-...

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ НА ГРЦИЈА, АЛЕКСИС ЦИПРАС ЈА ПРИФАТИ НОМИНАЦИЈАТА ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР, ИДЕЈА НА ФОН УНИВЕРЗИТЕТ

Денеска во Атина, имавме можност да се сретнеме со премиерот на Република Грција, почитуваниот г-дин Алексис Ципрас. Го информиравме за нашата иниц...

Повеќе

(ВИДЕО) И ОФИЦИЈАЛНО, СПОРЕД ГЛАСАЊЕТО НА СКОЈАНИ МАЏО 2, КАЈ ГРАДСКИ ПАРК ГО ИМА НАЈДОБРИОТ БУРГЕР ВО ГРАДОТ!

Повеќе

НОВИНА ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР НА КАПИТАЛ: Македонските државни хартии од вредност ќе котираат на Македонска берза

Повеќе

(ВИДЕО) НЕМА НИШТО ПОИНТЕРЕСНО ОД ЖЕСТОКА ДЕБАТА ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

British lawmakers erupted in fury on Wednesday after opposition leader Jeremy Corbyn was accused by Conservatives of calling Theresa May a "stupid w...

Повеќе

ПОМИРУВАЊЕ И ВО ЦРКВАТА: ВМРОВСКИОТ ВРАЧ АГАТАНГЕЛ ВО ШТИП НА ЛИТУРГИЈА СО БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ

Bocvarski Blagoj 3 hrs· Денеска присуствував на Светата архиерејска литургија во Соборниот храм „Свети Нико...

Повеќе

УТРОВО ТРАГЕДИЈА ВО МАЏАРИ: Припадник на МВР во службено возило загина во железничка несреќа, поминувал на спуштена рампа!

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баб...

Повеќе

ЕВЕ СО КАКВИ ПРИЈАТЕЛЧИЊА СЕ ДРУЖИ ГРУЈО: СВИЊО ДЕБЕЛА, КОМУЊАРКО, КУРВО, МЕ НАВРЕДУВАШЕ ТРАЈКОВСКИ, РАНГЕЛОВА МЕ СПАСИ ДА НЕ ФРЛИ СТАКЛО КОН МЕНЕ, СВЕДОЧЕШЕ СОВЕТНИЧКА ЗА НАСИЛСТВА И ШАМАРИ ВО ЦЕНТАР!

Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил...

Повеќе

КОНЕЧНО СТАРТУВА ПРОЕКТОТ ЗА РЕШАВАЊЕ НА НАЈГОЛЕМАТА ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА ВО СКОПЈЕ: Ќе се отстранува линданот од „Охис“, чистењето ќе трае од три до пет години

Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години с...

Повеќе

БРЕ БРЕ ШТО НАРОД СМЕ НИЕ: Македонската амбасада во Канбера заглавена во долгови за погрешно паркирање!

Aвстралискиот весник ,,Canberra times“ во текст со наслов ,,Листа на срамот: Кои амбасади најмногу должат за погрешно паркирање“, објаву...

Повеќе

БОМБА НА ПОРТАЛОТ СДК - ГОСПОДЕ БОЖЕ, ЌЕ БИДЕ ЛИ НЕШТО ОД ОВАА ДРЖАВА: Нов член на Судски Совет кој одлучува за сите судии, стана судија кој на гробишта колнел колега затоа што му поништил пресуда?!?!

Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одб...

Повеќе

ПРОТЕСТИТЕ ПРОТИВ ОРБАН СТАНУВААТ СÈ ПОМАСОВНИ, ПОЛИЦИЈАТА ПРВПАТ УПОТРЕБИ СОЛЗАВЕЦ

Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 лу...

Повеќе

Скопјанецот Пино е исчезнат веќе 9 дена, неговата мајка бара помош од граѓаните (фото)

Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјални...

Повеќе