Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

УШТЕ ЕДЕН КОАЛИЦИСКИ ПАРТНЕР НА СДСМ СЕ БУНИ ЗА АМНЕСТИЈАТА: Демократски Сојуз бара амнестијата да се додели по завршување на судскиот процес

Демократскиот сојуз во целост ја поддржува имплементацијата на Договорот помеѓу Македонија и Грција, како и обидите за обезбедување на парламентар...

Повеќе

(ВИДЕО) МИЛЕВСКИ НЕ ПРОСТУВА ШТО ЛДП НЕМА НИТУ ЕДЕН ГРАДОНАЧАЛНИК: Бевме со СДСМ кога беше најтешко, а сега ЛДП е на маргините на оваа власт

Повеќе

Заев и Ципрас ќе бидат предложени за Нобелова награда за мир: Добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Тунижанката Уидед Бушамауи, утре официјално ќе поднесе номинација

Добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Тунижанката Уидед Бушамауи, утре официјално ќе поднесе номинација - следната Нобел...

Повеќе

НОВАТА ВЛАДА МАСОВНО НАМЕСТО СПОМЕНИЦИ ГРАДИ ГРАДИНКИ НИЗ ЦЕЛА ДРЖАВА: Градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2 доби нов, енергетски - ефикасен објект. Дополнителни 150 m2 простор, четири нови простории за сместување на 95 деца!

Повеќе

АЛБАНСКИ КОМПАНИИ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПРЕХРАМБЕН СЕКТОР

Повеќе

АЕРОДРОМЦИ ДА БИДАТ РААТ ЗИМАВА: Општина Аеродром за претстојната зима располага со 50 тони сол и со две сопствени возила за зимско одржување улици

Повеќе

Оваа зима на ВИНТЕРЛЕНД, угостителските скопски брендови Дион, Правда, Ревија и други ќе ви овозможат на градскиот плоштад да ги вкусите нивните специјалитети и да се стоплите со убавите кафиња и чаеви

Повеќе

(ФОТО) Уапсен возачот на автобусот што се преврте во Лесковац

Возачот на автобусот на струшката компанија „Еуробус“ кој се преврте вчера кај Лесковац, при што загинаа тројца патницо, е п...

Повеќе

(ВИДЕО) И ТОА ГО ИМА: ВУЧИЌ СЕ ИЗВИНИ ЗА ИЗЈАВА ШТО НЕ ЈА ДАЛ!

Kako se u vašem kraju nazivaju ovakvi? pic.twitter.com/L4EqDvcPiL — Marjan (@mar_paj) December 16, 2018

Повеќе

(ВИДЕО) ОХРИД СЕ ПРОСТУВА ОД СВОЈОТ ГРАДОНАЧАЛНИК: Бродовите во пристаништето ги вклучија сирените во чест на д-р Јован Стојановски

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ СЕ РАСПАЃА КАКО КУЛА ОД КАРТИ: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УМС ВМРО ДПМНЕ ОД КАВАДАРЦИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Повеќе

(ВИДЕО) ОТЕЦ ПИМЕН: Црквата не треба да биде нема и декор во македонската политика, треба гласно да ги критикуваме сите општесвени девијации, ние треба да бидеме совест на нацијата!!!

Повеќе

БОМБА НА ТЕЛМА: Скапа цена ќе платиме за членството во НАТО и ЕУ, амнестијата би можела да опфати дури 50 од обвинетите 70 ќосиња за настаните од 27-ми април?!?!

Законот за амнестија би можел да опфати 50-тина од вкупно 70 обвинети за настаните на 27 април, брифираат од Координативното тело за помирување. Со ...

Повеќе

(ВИДЕО) АЈДЕЕ, ВАСЕ ХЕФТАЛИЦА ПРЕДЛАГА ДА СМЕ ЈА ПОДЕЛЕЛЕ МАКЕДОНИЈА НА ДВА ДЕЛА, ЦЦЦ, ОВОЈ ЧОВЕК Е ОПАСЕН МЕДИСКИ ТЕРОРИСТ

Повеќе

ШТО ПО ЃАВОЛИТЕ СЕ СЛУЧУВА СО ЛДП?!

Што се случува со ЛДП?!?! Пред неколку години имаа градоначалник и мега ѕвезда во ликот на Андреј Жерновски и му го подарија на СДСМ?! Сега ризикува...

Повеќе