Одберете локација на пристап

Премиерот Зоран Заев на вечерашната собраниска седница порача дека Владата ги слуша критиките и пркоси. Направи споредба со претходната власт и претходниот премиер Никола Груевски, за кој рече дека бил претседател на речиси се во државата.
Според последните анализи на водата од рекреатвното езеро „Младост“за месеците мај и јуни земени од стручни екипи при ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес на трите мерни места покрај езерото „Младост“ – Хотел „Ро
Со вашето владење Македонија оди во авторитазриам, рече од собраниската говорноица Влатко Ѓорчев, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. -Тука во законодавниот дом моравме два часа да се убедуваме да прифатите реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев с
Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените во Министерството за финансии што беспоштедно работеа да ги спроведеме реформи
Мактел успеа да дознае дека премиерот сепак лично ќе раководи со секторот финансии, т.е иако нема да биде назначен за министер, сепак ќе го остави местото празно и ќе го менаџира како вршител на должност, нешто што му го овозможува законот за влада
Aнтикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.
Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев, вели Димитров. За тоа колку се реални заканите на Бугарија дека ќе го блокира процесот за добивање датум за преговори со ЕУ овој октомври ако не се
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“.
Пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов посочи дека најдобар показател дека економијата се движи во виситинска насока е растот на БДП во првиот квартал од годинава за 4,1 процент што според него ќе мотивира зголемување на минималната и просечната пл
Почитувани, Денес 26.05.2019 година во просториите на Управата за финансиска полиција се одржа средба помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, преставник на месната заедница на село Љуботен и дел од жителите н
Сите политички партии кои сакаат Северна Македонија да почне преговори со ЕУ, да најдат конструктивно решение за СЈО кое ќе одговара и на партиите во власта и на партиите надвор од власта, а за ова опозицијата треба да поднесе одговорност, рече х
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, Скопје, каде отвори фабрика за произ

(ВИДЕО) ЏИБОНИ ГИ ПОКАНИ МАКЕДОНЦИТЕ НА КОНЦЕРТОТ ВО СКОПЈЕ НА 23-ТИ ДЕКЕМВРИ

Линк до видеото, овде.

Повеќе

ТРАМП ТРЕБАШЕ ДА ГИ СПАСИ ГРУЕВЦИ, АМА ОН ПОВЕЌЕ ЌЕ ЗАГЛАВИ ВО ЌОРКА: ВО МОМЕНТОВ СЕ ВОДАТ ДУРИ 6 ИСТРАГИ ПРОТИВ НЕГО!

ЦНН објави графикон со сите истраги кои се водат против претседателот Трамп, ги има дури 6 на број. Се води истрага против неговите фирми, организа...

Повеќе

(ВИДЕО) ЖАЛ ДА ТЕ ФАТИ, ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА МУ СЕ СМЕЕ ДЕНЕСКА НА МИЦКО, СЕ ЗБУНИ НА МИТИНГ ВО ВЕЛЕС, ЗАБОРАВИ ШТО ТРЕБА ДА ЗБОРИ, БЛЕЕШЕ ЗБУНЕТО ВО БЕЛЕШКИТЕ!

Хит видео кружи на социјалните мрежи од денешниот говор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на протестот во Велес. Мицкоски имаше проблеми...

Повеќе

Горан Милевски реизбран за лидер на ЛДП, нема да ја поддржи амнестијата

Либерално-демократската партија денеска на седмото Изборно собрание го резибра Горан Милевски за нејзин лидер, кој порача дека најверојатно нема да ...

Повеќе

ВОЗАЧОТ НА АВТОБУСОТ ОТКРИ КАКО ДОШЛО ДО ТРАГИЧНАТА НЕСРЕЌА ВО ЛЕСКОВАЦ

Сопственикот на компанијата „Еуробус“ од Струга за која на релацијата Битола-Виена сообраќал автобусот кој ноќеска во 1.45 часот се пр...

Повеќе

(ФОТО) Портпаролот на Трамп се појави со спреј на главата, го утепаа од зафркавање на твитер

Повеќе

СДСМ И ЛДП СЕ СКАРАА ЗА АМНЕСТИЈАТА: Корубин од ЛДП ќе настапува како независна пратеничка

Никица Корубин, пратеник од редовите на ЛДП, објави на фејсбук дека ќе настапува како независен пратеник. „Сакам да ве информирам, дека од де...

Повеќе

НСДП ПРОСЛАВИ 13-ТИ РОДЕНДЕН!

НСДП денеска во ресторантот „Национал“, во Скопје, прослави 13 години од основањето и опстојувањето на македонската политичка сцена. ...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАГИНАТИТЕ ПАТНИЦИ НАЈВЕРОЈАТНО НАСТРАДАЛЕ ПОРАДИ ХИПОТЕРМИЈА И ГУБЕЊЕ НА КРВ ЗАТОА ШТО 1 ЧАС БИЛЕ НА МИНУСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ДОДЕКА ДА БИДАТ ИЗВАДЕНИ ОД АВТОБУСОТ!

Патниците биле раскомотени во топол автобус со парно греење, и одеднаш излетале и се скршиле стаклата и почнале да губат крв во зимска ноќ со минусн...

Повеќе

ГРАЃАНСКО ДЕМОКРАТСКАТА УНИЈА ЗАБРЗАНО СЕ ШИРИ ВО СИТЕ ГРАДОВИ НА МАКЕДОНИЈА, ДЕНЕСКА ГО ПРОМОВИРАШЕ СВОЈОТ ЛОКАЛЕН КЛУБ ВО ОХРИД

Граѓанско Демократска Унија-ГДУ, синоќа во хотелот „Нова ривиера“ го промовираше својот локален клуб во Охрид. Настанот беше помраче...

Повеќе

ВИДЕО: Маж на возраст од 68 години и две жени се загинати, четири лица се борат за живот во автобуската несреќа кај Лесковац

Маж на возраст од 68 години и две жени кои сѐ уште не се идентификувани се загинатите во тешката автобуска несреќа што се случи ноќеска кај Лесковац...

Повеќе

(ВИДЕО) НИКСА ГИ ОТЕПА ВМРОНИТЕ ВО СОБРАНИЕ: Во програмата на ВМРО ДПМНЕ загадувањето беше спомнато само еднаш и тоа со само една предлог мерка, печки за пелети, ние сега имаме 90 активни мерки!!!

Повеќе

(ВИДЕО) Тешко на Британија после БРЕГЗИТ кога на нивите наместо Пољаци, Бугари, Романци и Македонци ќе треба да работат Британци!

Повеќе

ИСТОРИСКИ НАСТАН: Генерал Ангелов положи цвеќе пред гробовите на 10 деца и жени убиени од МВР и АРМ во 2001-ва година во Слупчане, Кумановско!!!

Црнила Полека ја отворивме влезната капија од црно ковано железо. Влеговме внатре. Се приближивме до блиските гробови. Погледнав напред, погледнав ...

Повеќе

ПОМИРУВАЊЕТО ЗАПОЧНА, ПРВИ ДЕНЕСКА СЕ ПОМИРИЈА И РАКА СИ ПРУЖИЈА УЧК И БРАНИТЕЛИТЕ: Во 2001-ва изгубивме сите!!!

Погледнете колку големи срца имаат и двајцата. Зилбери изгубил ќерка во 2001-ва, генералот изгубил верни другари кои му умреле на раце. Сепак си под...

Повеќе