Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО МАКФАКС) СУДИКАТА ГИ ОСУДИ НАПАЃАЧИТЕ НА СЕЛА НА ВКУПНО 80 ГОДИНИ ЗАТВОР!!!

Повеќе

SKOPJE CITY MALL ВЕ ОХРАБРУВА: ЗАЗЕМИ СТАВ И ОСВОИ БИЛЕТИ ЗА Д ФЕСТИВАЛ И EXIT !

Скопје Сити Мол и ова лето Ве води на најдобриот европски фестивалEXIT(Нови Сад 12-15.07)и на најдобриот македонски фестивалД Фестивал (Дојран 06-08...

Повеќе

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН АМЕРИКА, ДА СИ ЖИВА И ЗДРАВА УШТЕ МИЛИОН ГОДИНИ!

Вистински гарант на светскиот мир не е ООН туку САД. Вистински гарант на економскиот просперитет во светот е САД. Вистински гарант дека слободата ...

Повеќе

Петковски: Пред дваесетина години бевме куќни пријатели со Иванов, не знам што му стана

Со Ѓорге Иванов пред дваесетина години бевме куќни пријатели, многу се дружевме. Што му се случи откакос тана претседател не знам, навистина не можа...

Повеќе

(ВИДЕО) ВОДЕЧКИОТ МИСЛИТЕЛ НА ДЕНЕШНИЦАТА: Жените мора да созреат побрзо од мажите, затоа што биолошкиот часовник ги гази да имаат и кариера и семејство до 35-та

Повеќе

ПОЧИВАЈ ВО МИР ХЕРОЈУ: Млад Албанец од Арачиново почина во Грција во обид да спаси дете

Повеќе

Маестро Масимо и во Битола! 15 јули, Антички театар Хераклеја Линкестис

Желбата културниот живот ова лето во Битола да биде навистина побогат, Авалон Продукција и Божиновски часовници и накит се потрудија да ја претворат...

Повеќе

ГОЛЕМ OPEN AIR КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА И ВО БИТОЛА! 10-ти АВГУСТ, АНТИЧКИ ТЕАТАР ХЕРАКЛЕЈА ЛИНКЕСТИС

Задоволство ни е да ви најавиме дека Каролина ова лето се враќа во родната Битола, со концерт во најубавата битолска локација, античкиот театар Хера...

Повеќе

ГОЛЕМ ИЛИНДЕНСКИ КОНЦЕРТ НА ВЛАДО ЈАНЕВСКИ ВО ОХРИД! АНТИЧКИ ТЕАТАР, 02 АВГУСТ 2018

Големо задоволство ни е да ви објавиме дека легендарниот Владо Јаневски после пауза од скоро 10 години, ќе одржи голем концерт во живо во Охрид и то...

Повеќе

(ВИДЕО) Е ОВА Е ЗЛАТЕН ЧОВЕК - БИЗНИСМЕНОТ АДЕМ КОЧАН: Почитуваниот Ферид Мухиќ греши, договорот со Грција е одличен договор, немавме друго решение, мораше да направиме компромис, видовме колку можеме сами 27 години, толку ни е силата

Повеќе

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: ИМАМ ОБУКА ОД ЈНА ЗА УПРАВУВАЊЕ СО АВИОН

- Одлучив да аплицирам за работа во МАКНАВ затоа што во МВР не можев да се бавам со политика, забрането е, а и имам лиценца за возење авион стекната...

Повеќе

СУГАРЕ, ЈА СУ БЕ, ИЛЧЕ, ИЛЧЕ БЕ ГЕБЕЛС? МАЛИ БРИШИ!

Повеќе

БУЧКО, КАЈ ГО НАЈДЕ БЕ ТОА ЦРВЕНО КАИШЧЕ?

Повеќе

СИРОТИ ВМРОВЧИЊА, ПАДНАА ОД ВЛАС И СЕГА КАКО ВАРДАР ДА ГИ ИСФРЛИЛ НА БРЕГ

Повеќе

ВИДЕО: Павле Богоевски и Стојанче Ангелов во дебата за полициската акција во скопските дискотеки во „Студио 1“

Повеќе