Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

НЕ СЕ СЕКИРАЈ ЦАЦИ, БРЗО ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ НА ВЛАС ПА СЕ ЌЕ СИ БИДЕ ПО СТАРО, ИЗДРЖЕТЕ

Повеќе

ГДУ: ШОКАНТНО Е ШТО СЕУШТЕ ИМА ЛУЃЕ ШТО СЕДАТ ДОМА И ЗЕМААТ ПЛАТА ОД БУЏЕТОТ!

Повеќе

(ВИДЕО) ЧУДЕН ЧОВЕК Е ОВОЈ ШИЛЕГОВ, НАМЕСТО ДА ПРАВИ СПОМЕНИЦИ И ФАСАДИ И ТРКАЛА, ОН СО 1 МИЛИОН ЕВРА ЌЕ ГИ РЕНОВИРАЛ СИТЕ ШКОЛИ ВО СКОПЈЕ?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) ШЕЌЕРИНСКА ЗА АЛ ЏЕЗИРА: Македонските граѓани ќе одлучат дали ќе влеземе во НАТО, опозицијата и Иванов тоа нема да можат да го спречат

Повеќе

(ВИДЕО) РЕЖИСЕРОТ МИТРЕВСКИ ЈА БРАНИ МАКЕДОЊА ОД ПЛАЖИТЕ ВО КАЛИФОРНИЈА КАДЕ ЕДНА ДНЕВНИЦА Е 200 ДОЛАРА КОЛКУ ШТО КАЈ НАС МНОГУМИНА ЗЕМААТ ЗА ЦЕЛ МЕСЕЦ!

Паднаа маските, либералите Трендо и Дарко Митревски уствари биле тврдоглави вмроњи националисти на кои не им е битно како ќе живее народот туку пуст...

Повеќе

СЕ РАЗГОРУВА ВОЈНАТА МЕЃУ РЕЏЕПИ И ЗЕКИРИ: Греота е на какво дереџе паднал Сула, за злоупотребите постојат многу факти

Пратеникот Мухамед Зеќири преку својот Фејсбук профил реагираше наизјаватана претседателот на ИВЗ Сулејман Реџепи. -Ja прочитав реакцијата на Сула ...

Повеќе

(ВИДЕО) Кирацовски: Како што се обврзавме пред јавноста, пред граѓаните, ги намалуваме патните трошоци на пратениците за една третина

Повеќе

ОВА Е МНОГУ СОМНИТЕЛНО: За само 18 месеци фирмата на градоначалник на ДУИ, Пуцко Петрол добила 400 тендери од владата во износ од 35 милиони евра!!!

Фирмата „Пуцко Петрол" во сопственост на градоначалникот на ДУИ во Пласница, Исмаил Јахоски, доби нов државен тендер, овојпат на Службата за о...

Повеќе

БРАВО: Парламентот ги намали патните трошоци на пратениците за 30%

Собраниската комисија за политички систем го усвои предлог-законот за намалување на надоместокот за патните трошоци на пратениците. И власта и опоз...

Повеќе

(ФОТО) ДОБРО Е, СЕ АКТИВИРА ГРАДЕЖНА МЕХАНИЗАЦИЈА И ВО КИСЕЛА ВОДА

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ ЕДЕН ОД ПОДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ, ГО РЕШАВА ПРОБЛЕМОТ СО ВОДА ЗА ПИЕЊЕ ВО ШТИП

Bocvarski Blagoj 31 mins·Instagram· Општина Штип преку ЈП Исар денеска започна нова инвестиција од...

Повеќе

(ВИДЕО) ТЕУТА АРИФИ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ГРАДИНКА ВО ЏЕПЧИШТЕ

Теута Арифи 2 mins· Конечно ја предадовме во употреба новата зграда за градинка во населбата Џепчиште. Во ...

Повеќе

(ВИДЕО) КОЧО АНЃУШЕВ Е ВИЦЕ ПРЕМИЕР ЗА ДОБРИ ВЕСТИ: Филтерот на Југохром е при крај, го гради ФАКОМ, им помогнавме на газдите со кредит за филтерот, кога ќе се заврши за неколку месеци ќе стартува и работата на фабриката

Повеќе

СЕ ДОЗНА ШТО СИ МУАБЕТЕЛЕ ХИПО И ОЛИ

Повеќе

АЈДЕЕ: ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ СЕ ЗАКАНУВА ДЕКА ИВЗ ЌЕ ГО БОЈКОТИРАЛА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИМЕТО АКО НЕ ПРЕСТАНАЛЕ НАПАДИТЕ ВРЗ НЕГО ЛИЧНО?!?!

Обвинувања кои пратеникот Мухамед Зеќири ги упати од собраниската говорница го разлутија претседателот на ИВЗ Сулејман Реџепи, кој го повика премиер...

Повеќе