Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ВМРО ДПМНЕ продолжува со Грујовата политика на лажење 100%, значи тотално измислуваат работи како Дејвид Коперфилд!

ВМРО ДПМНЕ заборава дека веќе ја нема диктатурата и режимот во свои раце за да може во политиката да настапува со 100% лаги, кога практично измислуваа...

Повеќе

ШИЛЕГОВ ГИ СЛУШНА КРИТИКИТЕ И РЕАГИРАШЕ: АКЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР КОЈ ДЕНОВИВЕ ЛИЧИ НА ДЕПОНИЈА!

Aкција за чистење на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје денеска спроведе Градот Скопје во координација со јавните градски претпр...

Повеќе

ПЕТАР АРСОВСКИ: Ние имаме доделен датум, па дури и термин за првата меѓуминистерска конференција, што е драматична разлика од претходно, каде никогаш не сме го пречекориле тој праг!

Заклучоците од Луксембург изгледаат како комплициран компромис помеѓу двата табора: мнозинскиот кој се залага за реално вреднување на напорите на Ма...

Повеќе

АЈДЕ СИТЕ ДА ИЗЛЕЗЕМЕ НА РЕФЕРЕНДУМОТ И ДА ГЛАСАМЕ ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО!

Повеќе

БОРЈАН НА 1 ТВ: Се плашам од олигарсите и феудалците попут Ѕинго кои ќе го финансираат отпорот против референдумот затоа што не им одговара да влеземе во ЕУ и НАТО, тамо они ќе изгубат моќ, нема да можат да купуваат судии, политичари, цели градови!

- Сивата еминенција, подземјето, олигарсите, феудалците ќе вложат многу пари референдумот да не успее. Од тоа многу се плашам. Знаеме за феудалци ко...

Повеќе

(ВИДЕО) БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ: Ова со ЕУ и НАТО не е висока геополитика, ова е проста работа, како народот да добие силна држава со функционери кои ќе ни бидат слуги нам, а не ние нив!

Повеќе

ЕДНО ОД ЃУБРИЊАТА КОИ ГИ ТЕПАА ПРАТЕНИЦИТЕ НА 27-МИ АПРИЛ ДОБИ 3 ГОДИНИ РОБИЈА!

Две години и 10 месеци затворска казна доби напаѓачот на телохранителот на Оливер Спасовски. Петре Жежовски од Скопје беше осуден откако призна вина...

Повеќе

Знаете ли зошто Американците доларите ги викаат бакс?

Порано, во Америка е тргувало со еленска кожа, значи збориме за 17-ти век. Потоа откако се вовел доларот, се погодила вредноста на еден долар да бид...

Повеќе

ЈАНКО БУРЕК ГО ПРЕДЛАГА ОРЦЕ КАМЧЕВ ЗА СЛЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ЌЕ БИЛ КАКО ДОНАЛД ТРАМП

Јанко Бурек во колумна на порталот Нет Прес, го предлага бизнисменот Орце Камчев за следен претседател. Според бурекот, Орце ќе бил како Доналд Тра...

Повеќе

ОВАА КОЛУМНА Е ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Македонскиот јазик и кирилското писмо ќе бидат официјални во заедница од околу 500 милиони луѓе. Секоја одлука на ЕУ ќе биде преведена на македонски јазик, целото законодавство на ЕУ од околу 150.000 страници ќе биде преведено на македонски. Подобра заштита на македонскиот јазик и кирилското писмо не може да се замисли, а истовремено тоа е најдоброто бетонирање на нашиот идентитет, за кој многумина се наводно загрижени!

Valentin Nesovski Yesterday at 9:56 PM· Почнува европски „скрининг“ на македонското законодав...

Повеќе

(ВИДЕО) НАРОДЕ ЧУЈТЕ И ПОЧУЈТЕ, АКО ОВА НЕ ВЕ НАТЕРА ДА ГЛАСАТЕ ЗНАЧИ НИШТО НЕМА ДА ВЕ НАТЕРА: АКО ГЛАСАТЕ ЗА НА РЕФЕРЕНДУМОТ, И АКО ПОТОА ВЛЕЗЕМЕ ВО ЕУ, ЉУПЧЕ ЗЛАТЕВ ЌЕ СЕ ИСЕЛЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА!

Повеќе

(ВИДЕО) АМЕРИКА ВО ШОК: Комичар успеал да го добие Трамп на телефон во претседателскиот авион лажно преставувајќи се како американски сенатор, разговорот објавен на интернет

Повеќе

ПЕТАР КОЛЕВ: УСПЕАВМЕ ДОСТОЈНО ДА ГИ ЗАШТИТИМЕ ПОЗИЦИИТЕ НА НАШАТА ЗЕМЈА НА ТРИДНЕВНАТА СЕСИЈА ОД ЕВРОПСКИТЕ КОНЗЕРВАТИВЦИ И РЕФОРМАТОРИ ВО СОФИЈА

Мислам дека успеавме достојно да ја претставиме и да ги заштитиме позициите на нашата земја на тридневната сесија на Европските конзервативци и рефо...

Повеќе

(ВИДЕО) БУЧКО НА ТОП ТЕМА: Милошоски, не е во ред да ја лажеш јавноста, добивме датум за преговори!

Повеќе

БОМБА НА ФОКУС: Сашо Мијалков и официјално станал газда на хотелот „Мериот“!

Додека чекаат конфискација на украденото, Сашо и Грујо ги префрлаат парите натаму наваму, па деновиве станале косопственици на скопскиот хотел Мерио...

Повеќе