Одберете локација на пристап

Вечерва во Скопје чаршијата коментира дека на 24 часа пред првата затворска пресуда, Груевски се спрема за бегство во Грција каде ќе има еден вид на правен азил затоа што грчкиот врховен суд донесе одлука дека аболицијата на Иванов сеуште важи. До
Утре се врши исплата на 14 милиони денари субвенции за произведено и предадено овошје, за произведени и продадени градинарски култури во преработувачки капацитетии и за интервентните мерки за дополнителна субвенција од 6 денари за килограм праски и
Паратеникот Самка Ибраимоски и лидер на Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР, реагира на мислењето дадено од МТСП за одбележување на Денот на Ромскиот јазик, и геноцидот врз Ромите од втората светска војна, дека овие две одбележувања
Во овие исклучително сложени и тешки предизвици со кои се соочуваме и како нација и држава, мораме да се сплотиме и многу поединствени и цврсти да чекориме напред. Одговорноста е пред сите нас без разлика на партиската, етничка или верска прип
Град Скопје, Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот, Авто-мото сојузот на Македонија и 30 ресторани во Скопје почнуваат кампања „Ги возиме одговорните“ со која ќе ги мотивираат возачите да не возат пијани.(Фото: Град Скопје)
Задоволство ни е да ви го објавиме финалниот line-up за четиридневниот фестивал SKOPJE CALLING 2018. Како што знаете, фестивалот го отвораат AXWELL & INGROSSO на 21 јуни, на 22 јуни доаѓаат MORCHEEBA, а за Вас како специјално изненадување, ја
Германската канцеларка вчера телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, потврдија запрес-службата наДојче велеод кабинетот на германската канцеларка. Од Берлин доаѓа само потврда дека канцелар
Бранејќи го македонското име, го изгубивме македонскиот народ кој масовно се иселува. Но ако влеземе во Европската Унија, ќе се срушат границите меѓу Македонците од оваа Македонија, како и да се вика во иднина, и Македонците од Егејска и Пиринска М
По вторпат во својата историјаШкендијае шампион наМакедонијаво фудбал, а попладнево во Тетово по последниот натпревар воПМФЛна домашен терен и победата од 4-0 надПелистер, новиот шампион го подигна шампионскиот пехар. Најнапред сопственикот Дест
Во периодот кога се интензивираат патувањата до блиски и далечни дестинации, кога започнуваат уписите на универзитетите ширум светот, и се остваруваат соништата на возрасните и помладите генерации за авантури и егзотични доживувања, Комерцијална ба
Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналнотоСКОПСКО Нефилтриранопиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите, претставува уште една инвестиција на компанијата во развојот

ТРЕБА ЛИ ДА СЕ ТЕПААТ ДЕЦАТА КАКО КАЗНА ЗА ЛОШО ОДНЕСУВАЊЕ?!

Во расправата за прифатливоста или неприфатливоста на повременото разумно телесно казнување на малите деца од страна на родителите, често може да се...

Повеќе

ФОНД ЗА ИНОВАЦИИ СО КОНКУРС ЗА ИНОВАТИВНО РЕШЕНИЕ ЗА ОБРОК ЗА СИТЕ!

Во Република Македонија над 20% од населението е погодено од сиромаштија, а околу 450.000 лица живеат под прагот на сиромаштија. Според податоците о...

Повеќе

КРИВИЧНА ЗА ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ЛОПОВИ ВМРОВСКИ НА ИСТОКОТ ОД МАКЕДОНИЈА!!!

По Илчо Захариев, бивш градоначалник на Штип и Игно Иванов, поранешен директор на ЈП „Стипион“, кривична пријава стигна и на адреса на А...

Повеќе

ЕВЕ ШТО НИ ОСТАВИ ВМРО ДПМНЕ: Студентските домови должат 5 милиони евра!

Студентските и ученичките домови должат пет милиони евра, а на денешната средба меѓу министерката за образование и наука Рената Дескоска, директорот...

Повеќе

Владата и префрли пари на општина Крушево за изградба на споменик на Тоше

Владата на Република Македонија на денешната 65-та седница на предлог на Министерството за култура ја усвои предлог програмата за користење на средс...

Повеќе

ШОКАНТНО - ОВА Е ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ГРОБАРИ НА МАКЕДОНИЈА: МИНЧО ЈОРДАНОВ СЕТО СВОЕ БОГАТСТВО ГО СТАВИЛ НА КАРИБИТЕ ЗА ДА НЕ ПЛАЌА ДАНОК ВО МАКЕДОНИЈА!!!

Замислете и покрај речиси 2 милиона евра субвенции земени од државата, фирмата АД ВАРДАР Гратско деновиве повторно оди во стечај, вработените не зем...

Повеќе

БРАВО ОВА Е ПОТЕГ НА ДЕНОТ - Сотироски: Mора да биде вратен полниот сјај на црквата Св. Талалеј во Арачиново

Mора да биде вратен полниот сјај на црква Св. Талалеј и на селските гробишта во центарот на селото Арачиново, порача Дариан Сотироски,директор на Ко...

Повеќе

Универзитетот ФОН ќе додели 100 стипендии за матуранти – аплицирајте онлајн

Универзитетот ФОН и оваа година ќе додели стипендии за 100 матуранти кои се заинтересирани да судираат на некој од факултетите на Универзитетот. Тие...

Повеќе

НЕМА ВЕЌЕ ЗАБРАНЕТИ МЕСТА ЗА МВР: Откриена лабораторија за производство на дрога во село Грчец

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Единицата за недозволена трговија со дрога, до Основното јавно обвинител...

Повеќе

СЕКОЈ ДЕН ПО ЕДЕН ЕКС ДИРЕКТОР ИЛИ ГРАДОНАЧАЛНИК ОД ВМРО ДПМНЕ ДОБИВА ПОКАНА ЗА ЌОРКА!!!

Екс – директорите на Агенцијата за филм, Дарко Башевски и Мими Ѓорѓовска – Илиевска заработија кривични пријави – и двajцата се со...

Повеќе

ШОКАНТНО ИСТРАЖУВАЊЕ НА МЕРИЛЕНД УНИВЕРЗИТЕТОТ: Тинејџерите кои често пушат марихуана трајно го уништуваат својот мозок, големи се шансите да заболат од шизофренија!

Марихуаната трајно го уништува мозокот на тинејџерите кои редовно ја конзумираат, а може да биде тригер и за шизофренија. Целата сторија на Дејли...

Повеќе

(ВИДЕО) СЛАЃАНА ТАСЕВА ОБВИНУВА ЗА КРИМИНАЛ ВО ФЕНИ, ВЛАДАТА СМИРУВА ДЕКА СЕ Е ПО ПРОПИСИ

Повеќе

АМЕРИКАНЕЦ ПРОДАВА ТОЈОТА КОРОЛА ОД 1999-ТА НА АМЕРИКАНСКАТА ВЕРЗИЈА НА ПАЗАР 3 И РЕКЛАМА 5: Еднаш нешто почна да тропа, го игнорирав комплетно, престана да тропа, кога е промовирана оваа кола пред 20 години, сите наеднаш почнале да зеваат, паднал кровот на саемската сала, 4 луѓе загинале...

Повеќе

МИСЛА НА ДЕНОТ

Повеќе

(ВИДЕО) КУПУВАЧИ НА ДОМ ОД АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ОДАТ НА ПАТУВАЊЕ ВО РИМ-ПОДАРОК ОД КОМПАНИЈАТА

„Најмногу љубов и уживање на m²,воновиот дом и во вечниот град Рим“ е слоганот под кој 12 купувачи на стан од Адора инженеринг, за ...

Повеќе