Одберете локација на пристап

ВМРО ДПМНЕ изминатите 30 години обожава да купува големи комуњарски новинарски пера на секои 5-10 години. Прво го купија Латас некаде 2002-ра година. Потоа ја купија и Мирка нешто подоцна. После на ред дојде Васко Ефтов. Последна аквизиција е Бран
Како и покрај економските санкции, диктаторот на Северна Кореја успеа да си купи најнови Мерцедеси мајбах? За одговор на ова прашање се погрижиле новинарите на CNN кои по осум месечно истражување конечно дошле до оговорот – возилата во Пјонг
Катица Јанева заедно со нејзиниот син Лазар Јанев и Боки 13 рекетирале, уценувале и вршеле притисоци врз бизнисмени и политичари, посочи денеска на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Тој нагласи дека и ВМРО-Д
Зоран Заев го легитимираше она што одамна го велам, а тоа е дека Рускоска е негов избор, и сега сака една Катица Јанева да ја замени со друга Катица Јанева, овој пат со име Вилма Рускоска, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во инт
Зависниците од наркотици не се добредојдени во населбата Аеродром. По одлуката на Министерството за здравство, зависниците својата метадонска терапија да ја земаат во општината каде што живеат, на протест излегоа жителите од околните згради кои се
Геро призна дека имал средба со бизнисменот Орце Камчев пред неколку месеци. После почна серијалот за аферата РЕКЕТ. При крај на серијалот, Геро побара уникување на истрагата ИМПЕРИЈА и го престави Камчев како невина жртва на СЈО?! Миленко на Дуди
На просторот од 170.000 квадратни метри, кој се наоѓа на 5 километри од Скопје започна чистењето на досега исфрленото ѓубре, но за жал, паралелно продолжува и фрлањето отпад. Просторот за кој зборуваме е дивата депониј
Дури и на најсупешните луѓе може да им се случи неуспех. На Свето Јаневски познат како Свето Пивара му се случи втор неуспех во богатата менаџерска кариера, му пропадна пиварата во Србија. Пред 10 години му пропаднаа рестораните Мекдоналдс во Макед
Веќе една година, еден од најголемите акционери на Стопанска Банка АД Битола, бизнисменот Орце Камчев е осомничен од СЈО со случајот ИМПЕРИЈА за криминал од десетици милиони евра за криминални активности кои се одвивале наназад 15 години. Еден од
Заклучно до 17 јули граѓаните преку мерката „Мој ДДВ“ скенирале над 3,5 милиони фискални сметки, информираше министерската без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, која во Прилеп се вклучи во промотивната кампања
„Градски стадион -добива лик“ вака на својот Фејзбук профил информира претседателот на Советот на општина Битола, Валентин Груевски. Меѓу другите активности што се наброени, стои и дека помошното игралиште ќе може да се користи. Нео
Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа како амнестија за премиерот Зоран Заев и неговите соработници истакнува дека &bdqu
Режисерката на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ Теона Стругар Митевска ја доби наградата Златна арена за најдобра режија на 66.Филмски фестивал во Пула, Хрватска. Како што е наведено во соопштението, одлуката за доделување на
Човек не може да си го дозволи луксузот да ја напушти библиската земја ниту за две недели, зашто ќе му се случи да отпатува од една татковина, а да се врати во друга. Кога ова некни ми се случи и мене, уште на прагот од родната грутка ме дочека так

Е ВАКВА МАКЕДОНИЈА САКАМЕ ВО 2019-ТА: Кирацовски заедно со градоначалничката Миликије, обезбедија 300 пакетчиња за дечињата од Арачиново од социјално ранливи семејства!

Aleksandar Kiracis withMilush Ramadani Halimi. 2 hrs· Празниците коишто доаѓаат се можеби најдобрата прилика да с...

Повеќе

НА БЕЈЛИ МУ ПУКНА ФИЛМОТ, ИМ ПОРАЧА НА СУДИИТЕ: НЕ СЕ ВАДЕТЕ НА МЕНЕ КОГА НОСИТЕ ПРЕСУДИ И ОДЛУКИ ЗА ПРИТВОР!

Поради затворањето на американските владини служби, одговорните во Американската амбасада во Скопје не се достапни за коментар на писмото. - Амбас...

Повеќе

ПОКРАЈ КОСОВО, УШТЕ ОВА ИМ ТРЕБАШЕ НА СРБИТЕ!

Повеќе

Портпаролот на СДСМ, Костадинов: Ние сме против какви било дополнителни бенефиции за пратениците

Официјален предлог за дополнување на Законот за пратеници сѐ уште нема во собраниска процедура, рече портпаролот и пратеник на СДСМ, Костадин Костад...

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев одговараа на новинарски прашања: Искористени се сите предвидени средства во Буџетот и ребалансот на Буџетот за поддршка на економијата во Република Македонија, 35 милиони евра!

Повеќе

Пратениците ја усвоија потребата за измени на Кривичниот законик

Собранието попладнево со мнозинство гласови ја усвои потребата од донесување на измените на Кривичниот законик по скратена постапка, чии предлагачи ...

Повеќе

Владата демантира дека ќе има измени во член 353 од Кривичен закон

Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ги демантираше инфомрациите дека ќе се направат измени во Кривичниот закон. ...

Повеќе

Проектот „Компјутер за Секое Дете“ вреден 21 милион евра оценет како пропаднат, компјутерите скапуваат во магацините на училиштата

Пред десет години се реализира проектот „Компјутер за секое дете“ кога беа обезбедени 17.818 компјутери за училиштата, но наместо да ја ...

Повеќе

Кацарска и по цена на разрешување одбива да одлучува за амнестиите

Кривичниот совет и судечкиот совет на чело со судијката Добрила Кацарска со различни гледишта за тоа кој ќе решава за амнестиите, пренесеТелма. ...

Повеќе

Гувернерката на #НБРМ, Бежовска: НОВИНАРИТЕ СЕ ЕДНИ ОД ГЛАВНИТЕ АФИРМАТОРИ НА ПОРАКИТЕ НА МОНЕТАРНАТА ПОЛИТИКА

„Комуникацијата е тековен предизвик за централните банки. Веќе е неспорно дека ефективната комуникација на централнобанкарските институции со ...

Повеќе

Демократски сојуз: Пратениците не треба да се привилегираат со посебен закон

Демократскиот сојуз смета дека е спротивно на уставното начело на еднаквост на граѓаните, да се донесе посебен закон за пратениците со кој ќе им с...

Повеќе

ДОГОДИНА ТРЕБА ДА ИМАМЕ РАСТ ОД 10%: Со вториот оглас за субвенции на фонд на иновации се поттикнуваат инвестиции од 2 милијарди денари во проекти со ангажман од над 800 лица со просечна плата од 40.000 денари

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и за ко...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА ПОБРЗАМЕ КОН НАТО И ЕУ, ТЕШКО СЕ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Предпразнично 83.000 граѓани со блокирани сметки

Во очекување на законските измени, извршителите и натаму „хараат“. Ќе воведе ли ред и праведност решението што го подготви државата? ...

Повеќе

Дурловски глуми лудило: Нема да молам за помилување, ќе ја докажам мојата невиност!

Обвинетиот од насилствата во Собранието од 27 април минатата година, Игор Дурловски отфрли да биде амнестиран за немилит...

Повеќе

ЛИДЕРИТЕ НА ПЦЕР И ПАРТИЈА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТУРЦИТЕ ПОБЕДИЈА: ЗАЕВ ДОСТАВИ БАРАЊЕ ДО СОБРАНИЕ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА АДНАН ЌАХИЛ И АКСЕЛ АХМЕДОВСКИ

На место Аксел Ахмедовски (лево), Заев за министер без ресор задолжен за имплементацијата на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите г...

Повеќе