Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

НЕМА ВЕЌЕ МВРО: СОБРАНИЕТО ТРИ ДЕНА ВРШИ ДЛАБИНСКА ИНСПЕКЦИЈА НА ДБК!

Во рамките на своите надлежности, претседателот и членовите на Комисијата за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на ...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ОВА Е ИСТОРИСКА ШАНСА ЗА МАКЕДОНИЈА!

Демократски сојуз: Историска шанса за Македонија Демократскиот сојуз оценува дека постигнатиот договор помеѓу владите на Република Македонија и...

Повеќе

АМАН ОД ОВАА ЖЕНА, 10 ГОДИНИ МОЛЧЕШЕ ДОДЕКА БЕШЕ НА ПЛАТЕН СПИСОК НА РЕЖИМОТ, СЕГА СО ДЕНОВИ ВРЕСКА ЗА СЕКОЈ ПОТЕГ НА ВЛАДАТА!

Десет години никаде ја немаше жива да се јави за сите злодела на режимот, но беше на платен список, си лапаше парички како членка на венециска комис...

Повеќе

Ало, тетка Биберче, не се нервирај, може ќе ги укинат визите за Канада откако ќе влеземе во НАТО па ќе си ги гледаш ќерките почесто!

Двете ќерки на Ванковска живеат со години во Канада, тамо имаат семејства, деца, кариери... Она самата е професор на УКИМ, си има куќа, работа, кар...

Повеќе

ГРЧКАТА ОПОЗИЦИЈА СО ДРВА И КАМЕЊА ПО ЦИПРАС, ПОБАРАНА ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА: Грција прв пат признава македонска националност и јазик!!!

Грција, по прв пат признава македонска националност и јазик за нашите северни соседи. Елементи што претставуваат корен на иредентизмот, рече лидерот...

Повеќе

(ВИДЕО) БОЈКО БОРИСОВ: Секој ден висев со часови на телефон со Ципрас и Заев за да се дојде до решение, ги охрабрував, помагав, и сега требаше да го пречекам Иванов кој го кочи договорот, не можев тоа да го направам!

- Ќе беше предавство за Заев и Ципрас да го примам денеска Иванов кој ги избркал од својот кабинет и вели дека нема да го потпише договорот, а јас с...

Повеќе

(ВИДЕО) БОЈКО БОРИСОВ: Ципрас и Заев се големи херои, им симнувам капа, моите колеги десничари од ВМРО ДПМНЕ и НОВА ДЕМОКРАТИЈА ме разочараа, не очекував од нив да бидат вакви кочничари против просперитет на балканот!

- Ципрас и Заев направија големо историско дело, ова е голем успех за нив, им симнувам капа, моите колеги десничари од ВМРО ДПМНЕ и Нова Демократија...

Повеќе

ЌОСИЊАТА МИСЛЕЛЕ ЧАВКОВ Е УШТЕ МИНИСТЕР: Приведени 10 ќосиња со фантомки на синоќешниот протест пред Собранието

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонијапротив договоро...

Повеќе

ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ОДУШЕВЕН ОД ДОГОВОРОТ: Ова е историски потег, Германија активно ќе лобира во Франција и Холандија и други земји-членки на ЕУ за Македонија да добие датум за почеток на преговори на крајот на јуни годинава, најави шефот на германската дипломатија

Германија активно ќе лобира во Франција и Холандија и други земји-членки на ЕУ за Македонија да добие датум за почеток на преговори на крајот на...

Повеќе

Али Ахмети: Договорот за името Скопје и Атина ќе го потпишат во сабота

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и ...

Повеќе

ПОРТПАРОЛОТ НА ВЛАДАТА: Ова е шанса што мора да се зграби, ајде да дебатираме со аргументи без омраза и нервоза!

Доста е. Навистина е доста, време е да се издигнеме над стереотипите „на комшијата козата“. Слободно бидете против договорот за решение ...

Повеќе

ВАТИКАН ГИ ИМА ПЕДОФИЛИТЕ, МПЦ ГИ ИМА ОВИЕ ЛУДАЦИ АЛА БАТЕ ГЕЛЕ: ПОП СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ЈА УБИЕЛ ЦЕЛА ВЛАДА ЗА ДА ГО ОДБРАНИ ИМЕТО!

Протојереј Стеван Здравевски изјави дека ќе се бори на сите начини за зачувување на името Македонија на вчерашниот протест пред македонското Собрани...

Повеќе

ОВИЕ БЕА НА ВЛАСТ 10 ГОДИНИ: ПРАТЕНИЧКАТА НА ВМРО ДПМНЕ, ЗАТУРОСКА ГО НАРЕЧЕ ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ИЗРОД КОЈ ТРЕБА ДА БИДЕ ПРОТЕРАН ОД ЗЕМЈАТА!

Повеќе

ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ ГО КАНИ БОЈКО БОРИСОВ НА РУЧЕК ВО ВИКЕНДИЦАТА ВО ОРЕШАНИ

Branko Trickovski 14 mins· Покана за Борисов Господине Борисов, ве канам на ручек во мојата вила во Ор...

Повеќе

БУЧКОВСКИ: Пред нас е договор кој го заштитува нашиот идентитет и ги отвара портите на НАТО и ЕУ

Зa Заев и Ципрас-иднина, за Мицкоски и Мицотакис- капитулација Катерина Блажевска За премиерите - иднина и успех, за опозициите - предавство и к...

Повеќе