Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

РОКАА БОМБИ ДЕНЕСКА ВО КРИВИЧЕН СУД: Грујо и Миле сакале да го рушат Космос со големо челично ѓуле како на филмовите, после решиле со динамит!

Рокаа бомби денеска во кривичен суд за Космос, но се читаа и СМС пораки, имаше многу пикантерии. Линк до сторијата на СДК овде. Она ѓубре, Никола ...

Повеќе

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА МВР ВО ВЕЛЕС И КАВАДАРЦИ: 34.800 фалсификувани долари во оптек, 12 осомничени во притвор

34 800 фалсификувани американски долари се пуштени во оптек во нашата земја, информираат од Министерството за внатрешни работи. Осомничени се 8 лиц...

Повеќе

(ВИДЕО) ОВОЈ НОВИНАР Е ГОЛЕМА НАДЕЖ ЗА МАКЕДОНСКОТО НОВИНАРСТВО: Новинарот на ТВ 21, Фуркан Салиу, однесе жителка на Тимјаник да се запознае со дечињата против кои протестираше!!!

Повеќе

ТРОЈЦАТА ГЛАВНИ ОПЕРАТИВЦИ НА СДСМ, КИРАЦ, ЗЕЧЕВИЌ И АМПЕВ ПРАВАТ ПАРТИСКА МАШИНА НА ТЕРЕН КОЈА ЌЕ ГО ГАЗИ ВМРО ДПМНЕ ОД СЕГА ПА НАРЕДНИ 10 ГОДИНИ!

Повеќе

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ДЕБАТА НА МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ И ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ СО МЛАДИТЕ ДОКТОРИ СПЕЦИЈАЛИЗАНТИ КОИ СИ ГИ КАЖАА МАКИТЕ

Повеќе

ВНИМАВАЈТЕ СО ЛАСЕРСКИТЕ ОПЕРАЦИИ НА ОЧИТЕ, МОЖАТ ТРАЈНО ДА ВИ ГО ОШТЕТАТ ВИДОТ, ДА ИМАТЕ ТРАЈНИ БОЛКИ ВО ОЧИТЕ, СУВИ ОЧИ, ОСЕТЛИВОСТ НА СВЕТЛО, НОЌНО СЛЕПИЛО, ДИСТОРЗИЈА НА СЛИКАТА...

Еден од најголемите проблеми на ласерските операции на очите познати како ЛАСИК метода е што можните нус ефекти не им се кажуваат на пациентите. А ...

Повеќе

ВЛАДАТА СЕ ЗАСИЛУВА ЗА ПОДОБРО ДА СЕ БРАНИ ОД ХИСТЕРИЧНИТЕ НАПАДИ НА ДЕЛ ОД ЈАВНОСТА: Жарко Трајаноски и Петрит Сарачини ангажирани во Пи – ар службата на Владата

Граѓанскиот активист Жарко Трајаноски и Петрит Сарачини се ангажирани во Пи – ар службата на Владата, за Плусинфо потврди владиниот портпарол ...

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА НА КОЅИЈАС: Денеска го направивме решителниот чекор, Грција ќе даде зелено светло за ЕУ и НАТО

Денеска го направивме решителниот чекор, вели шефот на грчката дипломатија во интервју за грчката телевизија „Контра“, коментирајќи го т...

Повеќе

ЗАЕВ НА ТЕЛМА: Јас верувам во нашиот народ, ако добро му објасниме што добива Македонија од договорот со Грција, мислам дека референдумот ќе успее

- Јас си го знам народот наш, верувам во него, ако добро му објасниме што добива Македонија од договорот со Грција, мислам дека референдумот ќе успе...

Повеќе

ЗАЕВ НА ТЕЛМА: Моите сопартијци нема да имаат предност на конкурсите, сите во земјава се еднакви пред државата без разлика од која партија се

- Најголемите критики кон владата доаѓа од моите сопартијци кои се разочарани што не добиле работно место преку ред како заслужни во партијата, но м...

Повеќе

ЗАЕВ НА ТЕЛМА: Бранко Црвенковски сака Македонија да биде дел од ЕУ и НАТО, но колку што јас знам, тој не се враќа во политиката

На поставено прашање од публиката, за наводно враќање на Бранко Црвенковски во политиката, премиерот Заев изјави: - Нашиот поранешен претседател Цр...

Повеќе

ЗАЕВ НА ТЕЛМА: Ако има предвремени избори, СДСМ ќе победи, ама Македонија ќе изгуби време за реформи, интеграции, ќе нема раст на економијата, се ќе се стопира, не е тоа добро за земјата

- Ги знаеме анкетите и ситуацијата на теренот, ако има предвремени избори ќе го прегазиме ВМРО ДПМНЕ, но Македонија ќе изгуби затоа што се ќе застан...

Повеќе

ЗАЕВ НА ТЕЛМА: Јас ја ризикувам мојата политичка кариера и на целиот прв ешалон на СДСМ, може ќе се удавиме, може ќе завршиме на зелена ливада, но вреди ризикот за Македонија да стане дел од ЕУ и НАТО!

- Ова е голем ризик за мене и моите блиски во СДСМ а и цело владино мнозинство, или ќе се удавиме или ќе завршиме на зелена ливада после маглата, но...

Повеќе

ОХРИДСКО ЗАЈДИСОНЦЕ НА ДЕНОТ, ОХРИД Е НАЈУБАВОТО НЕШТО ШТО НИ ГО ПОДАРИЛА МАКЕДОНИЈА

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЕВЕ ГИ ХЕРОИТЕ, ОВА СЕ ТРИТЕ ДЕЧИЊА, СОНЦИЊА КОИ ГИ ИСПЛАШИЈА И ЗГРОЗИЈА ЖИТЕЛИТЕ НА СЕЛОТО ТИМЈАНИК ВО НЕГОТИНО

Деветгодишниот Павел, шест години постариот Рамче и 11 годишниот Дамјан со интелектуална попреченост кои досега престојуваа во Специјалниот завод во...

Повеќе