Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ВО ЖИВО ТОП ТЕМА СО ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ОД ФОН УНИВЕРЗИТЕТ

Повеќе

Срце да ти се скине, Македонија обединета, и ВМРО и СДСМ и ДУИ и ЛЕВИЦА плаче денеска, и од срам од нашите сограѓани и од жал за децата...

Немаме ние ништо против децата, само не ги сакаме во нашето село, не сакаме ниту да ги гледаме, ќе ни ги заразат нашите деца, ќе ни ги нападнат и ќе н...

Повеќе

БОМБА НА МИА: ЗАЕВ И ЦИПРАС СЕ СЛУШНАЛЕ, ЕВЕ ШТО ДОГОВОРИЛЕ!!!

Премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, попладнево имале телефонски разговор. Како што јавува дописничката на МИА од Ати...

Повеќе

(ВИДЕО) Е ОВА Е ДОМАЌИНЛАК СО НАРОДНИТЕ ПАРИ: Владата и општина Арачиново ќе гради општинска зграда за само 250 000е, од кои 90% се донација од ЕУ, толку пари Груевци даваа за еден бронзен коњ, башка тој што го јава...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ВАЛАНДОВО: Мојата општина ќе прими дечиња со пречки во развојот, сите сме различни но заслужуваме еднакви шанси!

Повеќе

Мила Царовска ти си физички малечка но си во суштина големо човечиште, ти посакувам доволно нерви и сила за да издржиш за доброто на тие стотици дечиња кои чекаат на тебе за да ги спасиш од мизеријата и ужасот

Стотици можеби над илјада дечиња сместени по разни големи комунистички затвори во зандани без љубов и без внимание, чекаат да умрат... По децении заб...

Повеќе

МВР: Кадетите што протестираа извршиле кривични дела и затоа не се примени на работа

Кадетите што денеска протестираа пред МВР не ја поминаа безбедносната проверка и затоа не им е даден договор за работа, велат од Министерството за в...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Започнаа исплатите за околу 200 специјализанти, а од овој месец дополнително ќе бидат исплатени уште 92 специјализанти кои беа запишани на специјализација со јануарскиот конкурс годинава, со заеднички договор со Фондот за здравствено осигурување дополнително уште околу 40 специјализанти стоматолози од септември ќе добиваат надоместок

Повеќе

ЈАКА И ДУША - МИЛА ЦАРЕВСКА СЕ СООЧИ СО ЖИТЕЛИТЕ НА ТЕМЈАНИК КОИ СЕ БУНАТ ПРОТИВ ТОА 4 ДЕЧИЊА СО ХЕНДИКЕП ДА СЕ СМЕСТАТ ВО СЕЛОТО

Повеќе

ГОЛЕМ УСПЕХ НА ВМРО НАРОДНА ПАРТИЈА: Станаа членка на најголемата партиска групација во европскиот парламент

После долготрајна и напорна работа и силно лобирање на младиот тим на патриоти во барањето на стратешки сојузник на Македонија, кој ќе го обезбеди н...

Повеќе

ГОЛЕМА ПОБЕДА ЗА МВР: ФАТЕН ТЕШКИОТ КРИМИНАЛЕЦ, НИНЏА, КОЈ БЕШЕ ГЛАВЕН ОПЕРАТИВЕЦ НА РЕЖИМОТ!

Александар Василевски-Нинџа, кој е обвинет за настаните на крвавиот четврток во Собранието, се предал сам на полицијата и денеска дал исказ во криви...

Повеќе

БОМБА НА КОЅИЈАС, ЗАЕВ ПОТВРДИ: ДЕНЕСКА ЌЕ СЕ СЛУШНАТ ЗАЕВ И ЦИПРАС!

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас по заминувањето од премиерскиот кабинет кусо потврди дека премиерите Алексис Ципрас и Зо...

Повеќе

(ВИДЕО) РОБЕРТ ДЕ НИРО ЈА ЗАПАЛИ АМЕРИКА, ВО ЖИВО НА ТВ ПОРАЧА: ТРАМП ЕБИ СЕ!

Повеќе

БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ: Леле како ме насмеа куртончето Љупче Златев!

Повеќе

АВАЛОН ГИ НОСИ НАЈГОЛЕМИТЕ ИМИЊА НА ТЕХНО МУЗИКАТА ВО ОХРИД ВО АВГУСТ

Повеќе