Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) Никола Тесла би се гордеел: Србин од Панчево сам си направил возило на струја, ама бирократијата го јебе и не му дава регистрација

Повеќе

ФОТО: БРАВО ЗА РЕСТОРАНОТ, СКОПЈЕ СТАНУВА СВЕТСКИ ГРАД

Повеќе

(ВИДЕО) Млад новинар се зафркаваше со легендарниот Чиро Блажевиќ, пола саат му поставуваше едно исто прашање одново и одново, на крај Чиро му честиташе што успеал да го насамари...

Повеќе

БОМБА НА БУЈАР ОСМАНИ: Можни се предвремени избори!

- Ако помага за решавањето на името, тогаш можни се и предвремени избори заедно со референдумот. Бујар Османи на 1 ТВ. По Дамјан Манчевски во емиси...

Повеќе

КОЈА ИРОНИЈА НА ЖИВОТОТ, ВО СУДОТ ВО СТРАЗБУР СИГУРНО СЕ ЗАЧУДЕНИ: По 10 години решавање спорови каде македонци жртви на режимот се жалеа од него и бараа правда, деновиве Груевски побарал помош од судот во Стразбург!

Поранешниот премиер Никола Груевски, како и неговите доскорашни соработници, обвинети во предметите на СЈО, од неодамна спасот го бараат в...

Повеќе

БОМБА НА МАКФАКС: Утре е денот „Д“ – Заев телефонски ќе разговара со Ципрас – Викендов постигнат напредок во преговорите!!!

Според Макфакс, утре е денот кога Заев и Ципрас конечно ќе го финишираат договорот за името. Според дипломатски извори кои откриваат за Макфакс, вик...

Повеќе

(ВИДЕО) БУЈАР ОСМАНИ: Ние четворката задолжени за надворешна политика, јас, Заев, Димитров и Шеќеринска сме многу уиграна екипа како да сме работеле заедно со години, се слушаме дневно по 30 пати!

- Ние четворката задолжена за надворешна политика, значи јас, Заев, Димитров и Шеќеринска се слушаме дневно по 30 пати и сме неверојатно уиграна еки...

Повеќе

(ВИДЕО) КУРТОН ВАСЕ СИ ГО ОСТВАРИ СОНОТ: Направи емисија каде само он збори цело време!!!

Повеќе

(ВИДЕО) Голем скандал го тресе светскиот фудбал пред Мундијалот: Познат судија фатен на дело како прима мито

Само неколку дена пред почетокот на Мундијалот во Русија, дојде до можеби најголемиот скандал во ФИФА кој сериозно ќе здрма оваа организац...

Повеќе

(ВИДЕО) РАЗОРНА БОМБА НА ДАМЈАН МАНЧЕВСКИ: Ќе им дадеме избори на ВМРО ДПМНЕ, ама годинава а не догодина!

Повеќе

СЛУЖБИТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ ИМАА НАД 100 ИНТЕРВЕНЦИИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА!

Повеќе

Министерката за надворешни, Захариева: Ќе биде од корист за Бугарија ако Орце Камчев биде почесен конзул во Македонија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, побарала Oрце Kамчев да биде почесен конзул на Бугарија во Mакедонија, бидејќи, ...

Повеќе

БРАЗИЛЦИТЕ ТРГНАА ЗА РУСИЈА

Повеќе

ПЕТАР КОЛЕВ, ГДУ: Советничка на Груевски ќе ја реформира комисијата за корупција, па добро кој кого овде зафркава?!?!

Македонија е во друштво со најкорумпираните земји во светот. Корупцијата ја има во сите области, а „борбата“ е безнадежна. Земјава со м...

Повеќе

РАЗОРНА БОМБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГОСТИВАР, ТАРАВАРИ: Криминалец ми се заканува мене и на моето семејство со физичка ликвидација

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари и неговото семејство добиле закани по нивниот живот од Хабиб Фејзули, ова во Фејсбук статус го објави Та...

Повеќе