Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ЌЕ ОДГОВАРА ПРЕД ГРАЃАНИТЕ НА ТОП ТЕМА НА ВАША СТРАНА НА ТЕЛМА

Повеќе

(ВИДЕО) ДОМАШНО ПОРНО ОД БИТОЛА: ОВА Е НАЈНОВ ТРЕНД ВО ЗЕМЈАВА СО СМАРТФОНИТЕ, СЕ ПОВЕЌЕ ПАРОВИ ГИ СНИМААТ СВОИТЕ СЕКСУАЛНИ ОДНОСИ И ГИ ОБЈАВУВААТ НА ИНТЕРНЕТ

Линк до видеото, овде.

Повеќе

МОЛБА ДО МПЦ И ИВЗ: Пропагирајте малку повеќе за хуманост и емпатија меѓу рајата, помогнете да имаме подобро општество, вие сеуште можете да допрете до најмногу луѓе кои се надвор од образовен систем

Секако, медиумите се клучни во правењето на јавната свест, но не се доволни. Апелирам и замолувам до МПЦ и ИВЗ да преку својата мрежа на свештеници н...

Повеќе

ГОСПОДЕ БОЖЕ, ЦЕЛО СЕЛО И ПОЛА ГРАД СЕ КРЕНА НА ПРОТЕСТИ ПРОТИВ 4 ДЕЧИЊА СО ХЕНДИКЕП!!!

Изненадена сум и искрено разочарана од реакциите на некои граѓани по повод отварањето на мал групен дом за деца со попреченост во с. Тимјаник, Негот...

Повеќе

ВО ЖИВО НА ТЕЛМА: МАКЕДОНИЈА - РОМАНИЈА, РАКОМЕТ

Линк до видеото овде.

Повеќе

(ВИДЕО) Сигурна куќа во Скопје за заштита на ЛГБТ лица

Во рамките на институционалниот грант Цивика Мобилитас, Хелсиншкиот комитет подготви видео приказна за Сигурната куќа и корисник на услугите и зашти...

Повеќе

ПРВИ СЕРИОЗНИ ЕКОНОМСКИ ПРОБЛЕМИ ЗА ТУРЦИЈА, ИНФЛАЦИЈА ОД 15% ИАКО РАСТОТ ЛАНИ БЕШЕ 7,5%

Инфлацијата стигна до 15% годинава, централната банка ги качи каматите на неверојатни 17% во обид да се стави инфлацијата под контрола, но големите ...

Повеќе

ДИКТАТОРОТ НЕМАШЕ ОДГОВОР ЗА СЛЕДНИВЕ ПРАШАЊА КОИ МУ ГИ ПОСТАВИЈА РУСИТЕ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска одговараше во живо на прашања на граѓаните во емисијата „Директна линија" Но, имаше и „нез...

Повеќе

МИЛИОНСКА ДОНАЦИЈА ЗА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР: Пуштена во употреба нова гама-камера на Институтот за патофизиологија и нуклеарна медицина

Побрзо и поточно дијагностицирање на кардиоваскуларните и онколошките болести ќе се овозможи со новата СПЕКТ- ЦТ гама камера, која денеска беше пу...

Повеќе

(ВИДЕО) Бразилец ја фати жена си како води љубов...

Повеќе

(ВИДЕО) ТЕВДОВСКИ ЗА ЕДНА ГОДИНА ВЛАДА: За разлика од порано, граѓаните сега имаат контрола врз трошењето на државните пари, домаќински се троши, а инвеститорите и меѓународните финансиски институции ја вратија довербата во фискалната политика

Повеќе

ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ДЕНЕСКА ВО СТРУМИЦА ЗАЕДНО МОЗГАА ЗА ИМЕТО НО НАЈДОА ВРЕМЕ И МАЛКУ ДА СЕ РЕЛАКСИРААТ

Повеќе

(ВИДЕО) ЧЕДО ЈОВАНОВИЌ: Србија сама требаше да им суди на нашите воени злосторници, а не да чекаме Хаг да ни го обелува образот и да ни го трга срамот кој ни го нанесоа овие животни!

Повеќе

(ВИДЕО) ТЕНЗИЧНО ИНТЕРВЈУ НА ЧЕДО ЈОВАНОВИЌ: Зоран Џинџиќ беше убиен со помош на тајната служба на Србија БИА

Повеќе

ДОМ го поддржува досегашниот пристап на градоначалникот на Кисела Вода, го охрабруваме да не потпишува одобрение за изградба на нова зграда во слепата уличка во Пржино

Повеќе