Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

СТАСА НАЈСИЛЕН ДОКАЗ ДЕКА АЛБАНЦИТЕ ВО ЗЕМЈАВА СЕ НАД 30%: Од 15 000 матуранти во земјава, 10 000 се Македонци, 5000 се Албанци!

Повеќе

(ВИДЕО) Почина албанскиот Марадона, претседателот на фудбалската федерација на Косово, Фадиљ Вокри

Ѕвездата на ФК Приштина и Партизан од 80-тите, Фадиљ Вокри, кој изминатите 10 години беше на чело на фудбалот во Косово, почина вчера од срцев удар....

Повеќе

(ВИДЕО) РАЗОРНА БОМБА НА ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: Сѐ е решено освен продавањето на договорот на својата јавност за двете страни

Професорот Љубомир Фрчкоски во вечерашното гостување на 1ТВ рече дека главен проблем што сѐ уште не е потпишан договорот за името со Грција е имплем...

Повеќе

(ФОТО) Се ожени Мартин Вучиќ, преубав пар со својата избраничка

Музичарот Мартин Вучиќ синоќа се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања, објави порталотЖенски магазин. Сликата со младоженците, на својот феј...

Повеќе

БОМБА НА КРАЛОТ НА НЕДВИЖНИНИТЕ, ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ: Во првите 5 месеци од годинава Адора Инженеринг продаде околу 300 станови, паркинзи и дуќани!

Cifliganec veli deka vo prvite pet meseci od godinava prodal 170 stanovi (okolu 10,000 m2), okolu 100 parkinzi I okolu 700m2 deloven prostor, posocu...

Повеќе

(ФОТО) ПО САМО ЕДНА ГОДИНА НА ВЛАСТ, НА ЗАЕВ МУ ОБЕЛЕ КОСАТА

Повеќе

(ВИДЕО) И НАУКАТА СЕ ПРЕТЕРА: Бразилски научници создадоа леб од мелени печени лебарки

Повеќе

ТРАМП ГИ ПОЛУДЕ СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ ВО ТОРОНТО НА САМИТОТ Г-7 И СИ ЗАМИНА ЕДЕН ДЕН ПОРАНО, МАКРОН МУ ПОРАЧА ДА НЕ ДОАЃА ПАК НА НАРЕДЕН ТАКОВ САМИТ!

Трамп побара Русија да се врати на самитот Г-7, одби да ги тргне тарифите за челин и алумиум кои САД ги воведе кон Канада и ЕУ. Тоа ги разлути Мерк...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГАЗИ БАБА СМИРУВА: Има штети, нема повредени!

Борис Георгиевски 2 hrs· Ситуацијата на терен по невремето во општина Гази Баба е стабилна. Невремето преди...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВА: МАКТЕЛ ОД ИЗВОРИ НА БИХАЧКА ДОЈДЕ ДО ИНФОРМАЦИИ ЗА НАВОДНОТО ВРАЌАЊЕ НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА!

На Бихачка неофицијално за Мактел коментираат дека се зачудени од сториите на куртонските портали блиски до ВМРО ДПМНЕ за наводно враќање на Бранко ...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ГАЗДАТА НА ОВА АУДИ НЕМАШЕ СРЕЌА ДЕНЕСКА НА СКОПСКИ САЕМ

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ЛОМ ВО СКОПЈЕ, ПАДНАТИ ДРВА СКРШИЈА МНОГУ КОЛИ И ОШТЕТИЈА ДЕЛОВЕН ПРОСТОР

Невремето што го зафати скопското подрачје, со дожд, град и силен ветер го отежна движењето на сообраќајот. Повеќе Улиците и булеварите во Ско...

Повеќе

ДЕН НА ЖАЛОСТ НА БАЛКАНОТ ЗА ПРИПАДНИЧКИТЕ НА ЖЕНСКИОТ ПОЛ: САША КОВАЧЕВИЌ ЌЕ СЕ ЖЕНИ!

Популарниот српски пејач Саша Ковачевиќ го привлече вниманието на јавноста со својата работа, добриот изглед, но и фактот дека кариерата не ја граде...

Повеќе

ВМРОНИТЕ ИМААТ НОВA БОЖИЦА: Руска пратеничка која се презива Македонска!

Инаку Русија врие со Македонска:

Повеќе

(ФОТО) ЗАЕВИ ИМААТ ПРЕКРАСНИ ДЕЦА, НЕ ИМ БЕШЕ ЛЕСНО И НИВ ИЗМИНАТИТЕ ГОДИНИ, ТАТКО ИМ БЕШЕ ДРЖАВЕН НЕПРИЈАТЕЛ БРОЈ 1

Повеќе