Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

Макрадули до Влатче Ѓорчев: Никој повеќе не ја сака ќерка ми од мене, затоа бидете сигурни ќе има чист воздух

Не му велeте на детето дека е некултурно фрлањето на ливче на улица, туку речете му дека ја загадува животната средина, рече заменик министерот за ж...

Повеќе

Филипче го зеде скалпелот, покажа дека е ем добар министер ем врвен хирург: За првпат во Македонија, изваден тромб кај пациент со мозочен удар

Првпат во Македонија вчера е извршена механичка тромбектомија кај 70 годишен пациент, кој доживеал мозочен удар. Станува збор за многу сериозен и сл...

Повеќе

НАГРАДНА ИГРА ПЕКАБЕСКО: Петтиот мобилен телефон Samsung Note 9 е во рацете на Зоран Ѓоргиев од Штип. Честитки!

Петтиот мобилен телефон Samsung Note 9 е во рацете на Зоран Ѓоргиев од Штип. Честитки! Вклучете се бидејќи Ве чекаат уште 2 патувања за цело семејс...

Повеќе

83-ТИ РОДЕНДЕН НА СТОЈАН АНДОВ, ПО ТОЈ ПОВОД МАТИЦА ВО КИНОТЕКА НА МАКЕДНИЈА ПРАВИ ПРОМОЦИЈА НА НЕГОВИТЕ КНИГИ

Повеќе

ПО РЕАКЦИИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ, РЕАГИРАА ИНСТИТУЦИИТЕ: Инспекторатот на Град Скопје ќе изврши инспекциски надзор во Цементарница УСЈЕ

Инспекторатот на град Скопје поднесе барање да биде извршен инспекциски надзор согласно надлежностите на Државниот инспекторат за животна средина. О...

Повеќе

Безбедноста и квалитетот на производите, на прво место: Млекара Здравје ги имплементираше меѓународните IFS и BRC, кои се највисоки стандарди за квалитет во светот!

Покрај веќе сертифицираните системи за квалитет и безбедност на храна FSSC (Food Safety System Certification) 22000 и ISO 22000, Млекара Здравје во ...

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ВУЧИЌ: ВЕЧЕРТА НА 27-МИ АПРИЛ ДОДЕКА ТРАЕЈА НЕМИРИТЕ ВО СОБРАНИЕТО, ОД ВИЕНА МИ СЕ ЈАВИ ГРУЕВСКИ?!?!

Секако дека темата на муебет била скроз друга, Вучиќ лаже дека за тоа збореле. Каква врска имаат апелите на Вучиќ за да се смиреле немирите, кога ти...

Повеќе

БОЧВАРСКИ ОДГОВОРИ НА КРИТИКИТЕ ОД ВМРО ДПМНЕ: Пред фактите и боговите молчат!

Bocvarski Blagoj Секогаш наспроти спинувањата во јавноста, стојат непобитни аргументи и факти. Откако затекнав празна ...

Повеќе

КАКВИ СЕ ВИДОВИ НА ОСИГУРУВАЊЕ ВИ НУДИ САВА ОСИГУРУВАЊЕ?

Патувајте спокојно, затоа што без разлика дали сте во земјата или странство, при проблем со вашето возило, помошта е само на еден телефонски повик о...

Повеќе

Халкбанк нов официјален спонзор на македонскиот ракомет

Денес, 24 октомври, во присуство на медиумите, спортските новинари и претставници на Ракометната Федерација на Македонија, во просториит...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА МАНЧЕВСКИ: Владата може и да не ја зголеми платата на администрацијата во септември, ако Македонија не испорача добри резултати за да добие датум за преговори со ЕУ во јуни!

1.400 вработени по рамковен се уште седат дома и земаат плата. 158 од нив ја одбиле понудената работа, но сепак Владата им дава пари додека не им на...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УЛИЦИТЕ ВО КАВАДАРЦИ ИСЧИСТЕНИ СО ЦИСТЕРНИ, СЈААТ ЧИСТИ, ЗА МЕРАЦИ

Денеска ЈП "Комуналец" во 06 часот наутро поради обилните дождови кои ја зафатија нашата општина овие денови, започна со акцијата перење и чистење н...

Повеќе

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ГО ПРОСЛАВИЈА НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА АЛБАНИЈА

Bujar Osmani‏Verified account@Bujar_O54m54 minutes ago We celebrate National day, paying respect for the successes of the past thus protect...

Повеќе

БОМБА НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК: НА БАРАЊЕ НА ЗАЕВ, ВО СТРУМИЦА СЕ ОДРЖАЛА СРЕДБА, ЗАЕВ, ЈАНЧЕВ И НИНО ТОДОРОВ

Премиерот Зоран Заев во саботата вечерта во Струмица имал неформална средба со поранешниот министер за здравство Никола Тодоров и со градоначалникот...

Повеќе

Премиерот Заев на средба со претставниците на софтвер гигантот „Оракл“: Потврдените и реномирани системски информатички решенија се од суштинска важност за ефикасно функционирање на јавниот сервис за граѓаните

Повеќе