Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

(ВИДЕО) ЛАДЕН ТУШ ЗА ВМРОНИТЕ ОД СДСМ: Не смее и не може да има амнестија за оние кои планирале, нарачале и извршиле насилство на 27-ми април

Повеќе

СДСМ РАСПАЛИ БЕЗ МИЛОСТ: Мицкоски може да учи како се работи одговорно, надмината е катастрофата оставена од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, економијата се движи во добар правец!

Повеќе

(ВИДЕО) Филипче е храбар и упорен човек, не се откажува од мега тендерот за реагенси кој беше откажан пред неколку месеци: Воспоставуваме нов лабораториски систем за поквалитетна услуга и помалку трошоци за реагенси

Повеќе

НОВАТА ВЛАСТ СЕ БОРИ СО ЗАГАДУВАЊЕТО, ОПШТИНИТЕ, ВЛАДАТА, И ГРАД СКОПЈЕ МОЛАТ ДА КУПИТЕ ПЕЧКИ НА ПЕЛЕТИ: Гази Баба додели 82 решенија за субвенции за набавка на печки на пелети

Повеќе

БРАВО ПЕТРЕ: Нови 7 километри велосипедски патеки во Скопjе!

СООПШТЕНИЕ Скопје, 26.11.2018 година За да се подобрат условите за возење велосипед екипите на Град Скопје изминатиов период изградија и реконстру...

Повеќе

ОВА ЛИ Е ТОА ШТО ГО НЕРВИРА ОРБАН?! Ќе има ли одговорност за Маѓар Телеком во Македонија? Судењето продолжува утре, надлежно е СЈО!

Судењето за случајот Маѓар Телеком кој од 2011 година никако да добие разрешница во Македонија, продолжува утре, но овој пат надлежно обвинителство ...

Повеќе

ДОБРО, ЗАР ЌЕ МЕ ТЕРАТЕ МЕНЕ, ОКОРЕЛИ АТЕИСТ ДА ЈА БРАНАМ МПЦ?!

Не знам зошто и се закачивте сега на МПЦ за зградата до ГТЦ?! Значи со денационализација им вратиле локација и тие сега го дале делот од плацот на ин...

Повеќе

ЦАРОВСКА: Македонија е единствена земја која не е членка на ЕУ, а ја има воведено и успешно ја спроведува Младинската гаранција. За првпат носиме закон со кој им овозможуваме на младите да се стекнат со пракса во фирмите и за тоа да им биде платено

Македонија е единствена земја која не е членка на ЕУ, а ја има воведено и успешно ја спроведува Младинската гаранција. Ова искуство го пренесуваме...

Повеќе

ПАМЕТНИ ЛУЃЕ, ТРЕБАЛО И НАС ДА НЕ ПОКАНАТ: Косово и Албанија се обединуваат на планот на царините, роамингот, таксите…

Владите на Албанија и на Косово, на денешната заедничка седница во Пеќ, договорија укинување на меѓусебните царини и такси, како и на роамингот во т...

Повеќе

ЗЛАТКО МАРИН: Градинката „Буба Мара“ добива целосно нов објект, со 8 занимални, вкупна површина од 1.500 квадратни метри и капацитет за згрижување од 270 деца. За оваа намена се издвоени 40 милиони денари од буџетот на Општина Аеродром!

Златко Марин Градинката „Буба Мара“ добива целосно нов објект, со 8 занимални, вкупна површина од 1.500 квадрат...

Повеќе

Oд денеска стартува вториот јавен оглас за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети, со кои домаќинствата ќе ги заменат старите печки на јаглен, дрва, нафта или мазут

Втор јавен оглас за надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети во домаќинства за 2018 година Институција која огласу...

Повеќе

И ЗАЕВ СЕ ПРЕТЕРА СО ДЕМОКРАТИЈАТА, ВО ГРУЕВО ВРЕМЕ ОВА БЕШЕ НЕЗАМИСЛИВО: Уредник на медиуми кои лапаат владини субвенции отворено го прашува премиерот до кога планира да не е..е во здрав мозок?!?!

Уредникот чии медиуми лапаат милиони владини субвенции и разни други владини пари на име соопштенија за јавност, конкурсни и слично, си дозволи јавн...

Повеќе

ОРБАН РЕШЕН ДА ЈА СПАСУВА МАФИЈАТА ОД МАКЕДОНИЈА: ВО БУДИМПЕШТА ПРОБАА ДА ИЗБЕГААТ И ГРУЈЕВСКИ И БОШКОСКИ, ОБВИНЕТИ ЗА МАСОВНОТО ПРИСЛУШУВАЊЕ!

Осудениот Никола Груевски успеа да побегне, но Грујевски и Бошкоски не успеаа да стигнат во Унгарија, бидејќи на 18 октомври 2017 беа уапсени на а...

Повеќе

(ВИДЕО) Денес, ЈП „Стрежево“ од Битола одбележува 40 години од основањето, овој објект е од големо значење бидејќи обезбедува вода за пиење за Битола и битолско, а техничка вода за РЕК Битола. Исто така, ЈП „Стрежево“ го поттикнува развојот на туризмот преку ски-центарот „Нижо поле“

Aleksandar Kiracovski 1 hr· Денес, ЈП „Стрежево“ од Битола одбележува 40 години од основањето. Овој објект е од големо...

Повеќе

СУГАРЕВСКИ ЈА УБЕДУВА ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА НИШТО СПОРНО ШТО АТРАКТИВНО ЗЕМЈИШТЕ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Е ПРОДАДЕНО ЗА 300е КВАДРАТ

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески вели дека е во согласност со Законот за градежно земјиште продажбата на парцелата за објектот што се...

Повеќе