Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

АЈДЕЕЕ, КУРТОНИТЕ НА МИЦКО ПОЧНАА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ДА ГИ СЛАВАТ КАКО ГОЛЕМА ПОБЕДА?!?!

Повеќе

Стопанска банка а.д. Битола ја реотвори целосно ребрендираната експозитура на локација Стара Зграда – Битола

Во еден од најстарите и најубавите примери на архитектурата во Битола – Стара зграда, денес, Стопанска банка а.д. Битола ја реотвори својата ц...

Повеќе

Млекара Здравје подари над 120.000 јогурти за основците во 4 града и 2.000 јакни

Во текот на месец декември, под мотото „Здравје во твои раце!“, Млекара Здравје реализираше бројни добротворни активности. Во основните ...

Повеќе

Обвинителството позитивно одговорило на 12 барања за амнестија од вкупно 29!

Обвинителството за организиран криминал дало позитивно мислење за 12 барања за амнестија во врска со настаните од 27 април. До Обвинителството п...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ВО ДЕКЕМВРИ НАПРАВИЛ ДВЕ ИНСПЕКЦИИ НА СИТЕ ФАБРИКИ, КАЗНИЛ 4 ЗАГАДУВАЧИ

Месецов инспекторите извршиле по две редовни контроли на сите 40 инсталации кои подлежат на Б интегрирана еколошка дозвола.(Фото: СДК.МК) И...

Повеќе

ЈСП со изменет возен ред за време на празниците

По повод претстојните новогодишни и божиќни празници, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по изменет возен ред од вообичаениот. Како што соо...

Повеќе

СВЕДОШТВО НА ОЧЕВИДЕЦ ОД СКАНДАЛОТ ВО АЛЕКСАНДАР ПАЛАС: СТОИЛЕ СТОИЛОВ МРАЗЕЛ АЛБАНСКИ ЈАЗИК, СИ ЗАМИНАЛ ШТОМ СЛУШНАЛ ЕДЕН ЗБОР АЛБАНСКИ?!?!

Чаловски Влатко Споделија фејк њуз дека била двојазична манифестација, никој не глеал на телевизија и почна хајката.Каква двојазична манифестација,...

Повеќе

Наградени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител за 2018 година

Градоначалникот Шилегов денеска ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2018 година. -Хуманост...

Повеќе

ПАЃА ЦЕНАТА НА ПАРНОТО, ЌЕ СЕ НАМАЛИ И ЗАГАДУВАЊЕТО ВО СКОПЈЕ: Се намалува цената за пренос на гас и за дистрибиција во скопските зони

За околу 12 отсто ќе се намалат цените за пренос на природен гас, говорат пресметките на Регулаторната комисија за енергетика. Пониска цена ќе има и...

Повеќе

Пелистерка ја промовираше првата македонска реклама на знаковен јазик

Македонската компанија Пелистерка, вчера на програмата на 1тв, премиерно ја емитуваше првата македонска реклама истолкувана на знаковен јазик. Ста...

Повеќе

ДОДИЌ СЕ ИЗБРУКА: Бањалучкиот пендрек по мртвото дете!

Правдата за Давид во Бања Лука се раѓаше девет месеци во болки за власта деновиве да посегне по пендрек. Но нема сила што затвора мајка која носи сл...

Повеќе

Уште една донација и волонтерска акција на вработените од Пивара Скопје во СОС Детско Село

Во екот на новогодишната магија за споделување радост и среќа со најмилите, жените вработени во Пивара Скопје повторно го посетија СОС Детско Село М...

Повеќе

Недела на новогодишни донации на ЕВН Македонија

Последната недела од годината, традиционално, ЕВН обезбеди новогодишни донации во пакети со прехранбени производи и новогодишни пакетчиња за најмл...

Повеќе

Анѓушев е еден од најхуманите бизнисмени и политичари: Платата што ја добивам ја донирам на социјални случаи

Вицепремиерот, платата за својата работа како Заменик на претседателот во Владата на Република Македонија, ја донира на приматели, семејства кои с...

Повеќе

ПРИФАТЕНА КАУЦИЈАТА ОД НАД 20 МИЛИОНИ ЕВРА: Камчев и Панделески излегуваат од затвор, Апелација им одреди куќен притвор!

Бизнисмените Јордан Камчев и Цветан Панделески излегуваат од затвор, бидејќи Апелационен суд Скопје им одреди мерка куќен притвор. „Со решени...

Повеќе