Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ЗБОРОТ Е ЗБОР: СВЕЧЕНО ОТВОРЕН НОВИОТ ДНЕВЕН ЦЕНТАР ЗА СТАРИ ЛИЦА ВО ИЗВОР, ОПШТИНА ЧАШКА

Во присуство на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и Градоначалникот на Општина Чашка, Горан Стојановски, денес свечено беше о...

Повеќе

СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА Е ШТИПЈАНЕЦ: ЕВРОПСКИОТ ШАМПИОН ВО КАРАТЕ, ЕМИЛ ПАВЛОВ!

Премиерот Заев од изборот на спортисти за 2018 година: Силно го поддржуваме спортот, затоа што спортистите се пример на сите нас Претседателот на В...

Повеќе

(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ ВО 2019-ТА ВЕТУВА ИЗГРАДБА НА НОВ ГРАДСКИ ПАЗАР, ПАРКИРАЛИШТЕ КАЈ АНОТ, НОВ КРУЖЕН ТЕК КАЈ ВВ "ТИКВЕШ", СПА ЦЕНТАР,ГРАДСКИ БАЗЕН, 1 КМ НОВ КЕЈ ВО ВАТАША, ЗАВРШУВАЊЕ НА ЗАПАДНИОТ БУЛЕВАР, РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ДТВ ПАРТИЗАН, ОГРАДУВАЊЕ И УРЕДУВАЊЕ НА СЦ "ЈАСМИН", НОВА ПРОТИВПОЖАРНА ЗГРАДА, 5 ЗАНИМАЛНИ ВО ДЕТСКИТЕ ГРАДИНКИ КАКО И ПОЧЕТОК ЗА ИЗГРАДБА НА НОВА ГРАДИНКА

На денешната седница на Советот на Општина Кавадарци беше едногласно усвоен Буџетот за наредната година-најважниот документ за Општината...

Повеќе

НОВА ИНЈЕКЦИЈА ОД 12 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Новиот јавен повик од #ИПАРД2 програмата кој e објавен денеска овозможува финансиска поддршка од 60 до 70 отсто за инвестиции во примарно земјоделско и сточарско производство

Ljupcho Nikolovski Page Liked·4 hrs· Новиот Јавен повик од#ИПАРД2Програмата кој го објавивме денеска овозможува ...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОТРЕСНА РЕПОРТАЖА НА РСЕ - Пазарџиите до владата: Не ни го земајте лебот!

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ: ПРОДОЛЖУВА МЕНУВАЊЕТО НА ОШТЕТЕНАТА УРБАНА ОПРЕМА

Повеќе

(ВИДЕО) СКАНДАЛ: Бодигард на Иванов со физичка сила го спречи новинарот Фуркан Салиу да постави прашање!

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ГИ ПРЕЧЕКА ВО ВЛАДА ДЕЧИЊАТА БЕЗ РОДИТЕЛИ ОД ДОМОТ 11-ТИ ОКТОМВРИ

Ми беше огромно задоволство што ги пречекавме и им поделивме новогодишни пакетчиња и книги на дечињата од Домот за деца без родители „11-ти Ок...

Повеќе

НЕКОИ ОД НАШИТЕ СПОРТИСТИ СЕ БЕЗ ГРАМ МОЗОК!!!

Повеќе

(ВИДЕО) НЕ СЕ САМО НИСКИТЕ ЦЕНИ, ВРИЕ ХОЛАНЃАНИ ВО ОХРИД ЗАТОА ШТО СЛАВЕН ХОЛАНДСКИ ПИСАТЕЛ ЦЕЛ ЕДЕН ВЕК ПИШУВАЛ РОМАНИ ЗА ОХРИД!

Најголем дел од туристите од Холандија го посетуваат Охрид, но малкумина надвор од градот знаат која е поврзаноста помеѓу туристичкиот бисер од Маке...

Повеќе

СДСМ: 2018 беше година на повисоки плати и нови работни места, позитивните економски трендови продолжуваат и во 2019 година

Повеќе

СДСМ СО БРУТАЛНА РЕАКЦИЈА ДО ВМРОНИТЕ: Нема ново нето задолжување од денешната аукција, наместо да шират лажни вести, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да учат економија!

Повеќе

БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ ПОДЕЛИ НАД 200 ПАКЕТЧИЊА НА ДЕЦАТА ВО СИРОМАШНИТЕ МААЛА И ВО ДЕТСКАТА БОЛНИЦА ВО ШТИП

Повеќе

ГЕРО СКРОЗ ЗАБЕГА, НЕКОЈ ОДМА ДА ГО ПРОВЕРИ ЧОВЕКОВ: Веќе се измори со плукање по Заев и владата, па почна да измислува лажни вести?!?!

Од колумна на свој колумнист, таа на Сашо Ордановски, каде овој анализира за семејните релации на Грујо, Геро прави лажна вест дека владата планирал...

Повеќе

КОЈ ШТО ДРОБЕЛ ТОА ЌЕ СРКА: Митко Чавков не поднесе барање за амнестија

Поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, не поднел барање за амнестија, потврди неговиот адвокат Сашко Дуковски во изјава за медиумите. Дуковски д...

Повеќе