Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА ПОБРЗАМЕ КОН НАТО И ЕУ, ТЕШКО СЕ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Предпразнично 83.000 граѓани со блокирани сметки

Во очекување на законските измени, извршителите и натаму „хараат“. Ќе воведе ли ред и праведност решението што го подготви државата? ...

Повеќе

Дурловски глуми лудило: Нема да молам за помилување, ќе ја докажам мојата невиност!

Обвинетиот од насилствата во Собранието од 27 април минатата година, Игор Дурловски отфрли да биде амнестиран за немилит...

Повеќе

ЛИДЕРИТЕ НА ПЦЕР И ПАРТИЈА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТУРЦИТЕ ПОБЕДИЈА: ЗАЕВ ДОСТАВИ БАРАЊЕ ДО СОБРАНИЕ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА АДНАН ЌАХИЛ И АКСЕЛ АХМЕДОВСКИ

На место Аксел Ахмедовски (лево), Заев за министер без ресор задолжен за имплементацијата на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите г...

Повеќе

БОМБА ОД ГРАД СКОПЈЕ: ШИЛЕГОВ ЌЕ ГРАДИ ТРАМВАЈ ВО СКОПЈЕ, ПРВАТА ФАЗА ОД НОВО ЛИСИЧЕ ДО ЃОРЧЕ ЌЕ ЧИНИ 150 МИЛИОНИ ЕВРА, ПАРИ ЌЕ СЕ ОБЕЗБЕДАТ ОД ВЛАДАТА И ОД ЕУ

„Претставници од Загрепски енергетски трамвај изготвија целосна сообраќајна студија со техничко решение за изградба на трамвајот што како до...

Повеќе

ТВ Алсат добитник на наградата „Роберто Беличанец“

Телевизијата Алсат М е добитник на наградата„Медиум промотор на новинарството како јавно добро“, која го носи името на прерано починатио...

Повеќе

Лиле Поповска против загадувањето: Да се вградат филтри на оџаците на домаќинствата

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ на денешната јавна расправа за загадувањето во собраниската Комисија за транспорт и врски предложи во населенит...

Повеќе

По Скопје и Гостивар отворена трета ROSA школа за родителство во Битола!

По Скопје и Гостивар, дојде моментот да ги израдуваме идните родители од Битола со отворање на третата ROSA школа за родителство!:) Препознавајќи г...

Повеќе

(ВИДЕО) ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЃОРЧЕ И ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ ОСТВАРИЈА СРЕДБА СО СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ БРАНИТЕЛИ ОД ОПШТИНА ЃОРЧЕ

Повеќе

ЕПСКИ ЛУДАК: Унгарскиот премиер го префрли својот кабинет во замок во кој некогаш биле сместени унгарските кралеви и е под заштита на УНЕСКО!

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, и членовите на неговиот кабинет ќе се преселат во нови простории во замокот Будим, кои, како што пишув...

Повеќе

Денеска во Стајковци, општина Гази Баба беше поставен камен темелник на детска градинка

Oliver Spasovskiis withBorce Georgievski. 46 mins· Денеска во Стајковци, општина Гази Баба беше поставен камен те...

Повеќе

ПОРТАЛОТ ПРИЗМА: Близок другар на Заев од Струмица на тендер како единствен понудувач ги добил на стопанисување сите владини бифеа во сите министерства!

Газдата на Концепт Кафе од Струмица, инаку близок пријател на Заев од детство на тендер како единствен понудувач ги добил сите владини бифеа на стоп...

Повеќе

ДЕМАНТ ОД СДСМ ВИНИЦА: ВМРО ДПМНЕ бесрамно ја лаже јавноста, еве ги фактите, народот нека суди!

СДСМ ВИНИЦА 1 hr · Демант на изнесените лаги на ОК Вмро-Дпмне од Виница. 1. Општина Виница во изминатиот период од една година ни...

Повеќе

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: За оваа влада Куманово е дел од Македонија а не некоја општина во соседна држава!

Повеќе

И НА КИРАЦ НЕ МУ Е ЛЕСНО!

Повеќе

(ВИДЕО) ВАН ЏОНС: Денешниот либерализам е тешко срање, произведуваме либерали кои се мекуши и неспособни да се борат со фашистите!

What do you think about this man’s view about having a safe environment in Colleges? pic.twitter.com/ZnFMRubg00 — Atheist Republic (@At...

Повеќе