Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

СИНОТ НА ВЛАДО БУЧКОВСКИ НЕ БИЛ ВРАБОТЕН ВО МЕПСО, ТУКУ БИЛ ВРЕМЕНО АНГАЖИРАН ПРЕКУ АГЕНЦИЈА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ

Од енергетската компанија МЕПСО за „Макфакс“ ги потврдија информациите во јавноста дека и синот на експремиерот Владо Бучковски е ангажи...

Повеќе

ОВА Е ГЕНИЈАЛНО - Град Скопје: Bо шаторите на „Македонија блокира“ немаше никој, па шаторите се третирани како отпад

Од Град Скопје ја издале наредбата за отстранување на шаторите пред Собрание кои беа поставени од движењето „Македонија блокира“. Од Гр...

Повеќе

(ВИДЕО) ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Во сред бел ден тројца вооружени со пиштоли ограбија златара со 4 кила злато и избегаа!

Вооружен грабеж во златарница во Старата прилепска чаршија – АМАТЕРСКА СНИМКА Три, засега се уште непознати и недостапни лица за Полицијата,...

Повеќе

(ВИДЕО) СО СРБИТЕ НЕМА РАЗБИРАЧКА: Могерини и Брнабиќ се скараа на сред прес конференција во Брисел

Ovu blamažu Ane Brnabić nećete videti na RTS i režimskim medijima - kako je Federika Mogerini maltene izvodi sa zvanične konf. za medije jer premije...

Повеќе

ИСПРАВКА НА СТОРИЈА НА МАКТЕЛ: Од извори блиски до кабинетот на Иванов дознаваме дека сторијата на Мактел за изворот на конфликт меѓу Иванов и владата не е точна!

Пред неколку месеци пишувавме за можните извори за конфликт меѓу Иванов и владата, еве ја сторијата на следниов линк. Но дури сега некој ја видел о...

Повеќе

ЛЕСНО Е ДА СЕ БРАНИ ИМЕТО КОГА СИН ТИ Е МИЛИОНЕР ВО АМЕРИКА

Повеќе

ОПШТИНА МОГИЛА ПОДЕЛИ 500 ПАКЕТЧИЊА НА СИТЕ ДЕЦА ВО ОПШТИНАТА!

Повеќе

ОВА Е НАЈОМРАЗЕНИОТ ПОДАРОК ЗА БОЖИЌ ВО АМЕРИКА

When your Nan gets you a lynx Africa for the 5th year in a row... pic.twitter.com/p2GdPdaK4C — Swearing Sports News (@SwearingSport) ...

Повеќе

Со полициска интервенција отстранети шаторите на „Македонија блокира“ во Жена парк

Отстранети се шаторите кои беа поставени пред Собранието на Република Македонија во кои беа приврзаници на движењето „Македонија блокира&ldquo...

Повеќе

Апелирам до јавноста да престане линчот и хајката против пратениците, не можеме по магарето па лупаме по самарот и тоа крвнички!!!

ОК, барањето за доживотни бенефиции беше безвезално и глупо и оправдано беше бесна јавноста, но сепак, целата харанга која се води против пратениците ...

Повеќе

НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ЈА ОБЈАСНИ ОВАА ФОТКА ВО ЈСП СКОПЈЕ

Повеќе

СЕФЕР ЦАНОВСКИ СВЕДОЧЕШЕ ВО СУД ЗА КОСМОС: Али Ахмети одби да ни помогне Космос да не биде срушен со изговор дека сме коалицирале со СДСМ!

Со сведочење на Сефер Цаноски, син на бизнисменот и лидер на ПЕИ Фијат Цаноски, продолжи судскиот процес за одмаздничкото уривање на комплексот &bdq...

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ СНЕМУВА ЉУЃЕ, ИСТИ ПАРТИСКИ АКТИВИСТИ СЕ ПОЈАВУВААТ НА ПРЕСОВИ ВО СВЕТИ НИКОЛЕ, ШТИП, ВЕЛЕС ИТН: Мактел улови ист човек кој држи пресови како наводно незадоволен граѓанин од локална власт, во повеќе градови на југо-истокот од земјава!

“Човече” за сите активности на ВМРО-ДПМНЕ. Наводно незадоволен земјоделец кој се појави како организатор на протестот во Сарамзалино - ...

Повеќе

УШТЕ СЕ ВОЗИ ВО 23-КА, АМА СЕПАК ДРУГИ СЕ ВРЕМИЊАТА, СРЦЕ ПОЛНО, НЕ ЧЕКААТ УШТЕ БИТКИ, НО НА ДОБАР ПАТ СМЕ!

Повеќе

ВАТИКАН ГО ОБЕДИНИ ДРЖАВНИОТ ВРВ: Заедно на Божиќна миса Хорхе, Заев, Рада, Кочо, Бујар, Мицко и Влатче со брачните партнери!

Повеќе