Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

25 ГОДИНИ ПОСВЕТЕНИ, документарен филм за 25-те години посветеност на Фондацијата Отворено општество – Македонија во заложбите за создавање на динамично и толерантно општество

Повеќе

Собранието го донесе законот за данок на личен доход: По цели 12 години, од 1 јануари следната година се напушта концептот на рамен данок и се воведува прогресивно оданочување

Законот за данок на личен доход доцна попладнево беше изгласан во Собранието и со тоа за една седмица или поточно од 1 јануари в година ...

Повеќе

ФОТО НА ДЕНОТ: СТРУГА ВО ДЕКЕМВРИ

Повеќе

МАКСИМ ДИМИТРИЕВСКИ И ДЕДО МРАЗ ПОДЕЛИЈА ПАКЕТЧИЊА НА ДЕЧИЊАТА ВО КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА

Maksim Dimitrievski 1 hr· Денес, во присуство на Дедо Мраз, традиционално ги поделивме новогодишните пакетчиња на...

Повеќе

НОВ СКАНДАЛ НА ПОВИДОК: Дух во истрагата- ниту Ваљон Беља знае кој пукал во него, ниту соучесниците го познавале

Економскиот директор на Гинекологија Ваљон Беља ги познал тројцата напаѓачи кои со тупаници го претепале на паркингот во Чаир и ги посочил на полици...

Повеќе

ПО ТАЛАТ ЏАФЕРИ И НЕВЗАТ БЕЈТА ЈА УХЛЕБИ ЌЕРКА СИ: Вработена во МЕПСО, плата 36.500 денари!

Ќерката на поранешнот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, е вработена во државната компанија МЕПСО, каде што добива плата од 36.500 денари, пот...

Повеќе

ЌОСИЊАТА ЌЕ СЕ ПОТЕПААТ ЗА АМНЕСТИЈА, СИТЕ САКААТ ДА ТЕПААТ, НИКОЈ НЕ САКА ДА ЛЕЖИ: Поднесени 38 барања за амнестија за настаните од 27 април!

До денеска попладне до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати вкупно 38 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се однесуваат за ...

Повеќе

МЕТАЛУРЗИТЕ ВО ПАНИКА, ПОРАДИ ВОЈНАТА СО ТАРИФИ СО САД, ЕУ ВОВЕДУВА КВОТИ ЗА СИТЕ ПА И ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ЧЕЛИК И АЛУМИНИУМ, ШТЕТАТА ЌЕ БИДЕ ОКОЛУ 100 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО!!!

Европската унија ќе воведе квоти за извоз на челик и на алуминиум од Македонија во траење од три години, изјави вицепремиерот за европски прашања Бу...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ И ЗОРИЦА ЗАЕВА ПОДЕЛИЈА ПАКЕТЧИЊА НА ДЕЦАТА НА ДЕТСКАТА КЛИНИКА

Повеќе

STOP&GO: Одлична гума со врвен квалитет по празнична цена - Hankook Winter i*cept RS²

Stop&Go 5 hrs· Одлична гума со врвен квалитет по празнична цена!Можете да не посетите во некој од нашите салони во Скопје, Кума...

Повеќе

ГЕРМАНСКАТА КОНРАД АДЕНАУЕР 30 ГОДИНИ СЕ ОБИДУВА ОД ВМРОНИТЕ ДА НАПРАВИ НОРМАЛНИ ЕВРОПСКИ ПОЛИТИЧАРИ, УШТЕ НЕ УСПЕВААТ!

Vladimir Gjorcev‏@VladimirGjorcev8m8 minutes ago Прием на германската фондација @KASonline (КАС) блиска до владејачката @CDU, партнер на ВМРО...

Повеќе

ЛИДЕРОТ НА ГДУ, ПЕТАР КОЛЕВ: Кој е полковник Владислав Ковачев цитиран од Мицковски?!

„Пет минути од деноноќието ѝ посветувам на маченицата Македонија, за да се соочам со мојата македонска свест и да се уверам дека не е ништо он...

Повеќе

Ципрас ќе добие поддршка од Меркел за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент

Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе ја посети Атина, најверојатно на 10 и 11 јануари, објави грчкиот весник „Катимерини“. Причината...

Повеќе

Макрадули: Ако и утре продолжи загадувањето ќе има праг на алармирање

Дефиниран е надминат праг на информирање односно сме во состојба на информирање за загадувањето на воздухот кога важат препораките да не се излегува...

Повеќе

И ДОМ ПОЧНА ДА СЕ ОДНЕСУВА КАКО ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА: Колку Лондонски смогови голтнавме зимово и до кога?

Повеќе