Одберете локација на пристап

Во ерата на МИТУ движењето кога жените се креваат против силувачите и оние мажи кои користеле сила и моќ за да уценуваат за секс, голема бомба одекна деновиве во Америка. Омилениот историски активист и лидер за правата на црнците, Мартин Лутер Кин
САД се надеваат дека Европскиот совет на 16 октомври ќе донесе одлука за отпочнување на пристаните преговори со Северна Македонија, изјави новоименуваниот американски специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер во интервју за Гласот на Амер
Летово Геро се пофали дека останал во Грција околу 1 месец. Овие денови дојде до Мактел информација од извори кои добро го познаваат уредникот на Плусинфо кои ни велат дека тој овој период се подновил со апартмани во Халкидики и Банско, Бугарија.
Реакција на ОРКА Холдинг на пресот на СДСМ: Најостро и со целосна одговорност ги демантираме тврдењата кои денеска ги произнесе во јавноста Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ, дека Јордан Камчев, односно, било која од фирмите на Јор
Извесниот старт на преговорите за членство во ЕУ ќе ја заостри битката за владеење на правото. Позитивните пораки од Берлин, за упатените се повеќе од охрабрувачки. Тоа што со претходната власт беше невозможно, со актуелната стана можно.
Десет месеци откако во банка во Монако стојат замрзнати на сметка 11 и пол милиони евра, Вера Иванова, бизнисменката која го продаде Дијамед на шведска фирма сосе 20-годишна лиценца за дијализа, поднесе кривична пријава против министерот за здравст
Од денешниот протест на лозарите од тиквешкиот регион ги издвојуваме "лозарите"👇 👉 Цветан Трипуновски - претседател на централната партиска комисија за земјоделство на вмро👉 Златан Стојчев(со брковите)- кој се гушка и седи заедно со мицко и цве
Скопје ослободен од сообраќај по урнекот на светските метрополи.Ваква е најавата на одбележувањето на Европската недела на мобилност, во чии рамки попладнево улицата кај Рекорд е претворена во пешачка зона, планот е за две години овде да не поминув
Јасминка Талеска, директор на швајцарската компанија „Новартис“ е избрана за претседател на Македонско – Швајцарски бизнис клуб кој се формира деновиве со поддршка на Амбасадата на Швајцарија и Сојузот на стопански комори на Макед
Заменик претседателката, Радмила Шекеринска, денеска одржа работен состанок со претседателите на Комисиите на СДСМ. - За само две години од преземањето на мандатот клучните столбови и мерки од програмата на СДСМ се реализирани. Иднината и ста
„Граѓанско Демократската Унија, пакетот прашања, кои ја тангираат сферата на индивидуалните граѓански права и слободи, ја има поставено како приоритет во својата политичка платформа. Без лажна скромност, би додал дека можеби такво ниво на п
Фејсбук статус на министерот за надворешни работи Никола Димитров: Ова седвете одлукина Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите (СЕММ) коишто потврдуваат дека интернет порталите Инфомакс и Република неделник, кршејќи го Кодексот на н
Кралството Шведска е голем и искрен пријател на Република Северна Македонија и пријателството продолжува да се развива низ меѓусебната соработка на двете држави. Ова на денешната средба го констатираа премиерот Зоран Заев и новата шведска амбасадор
Амбасадорите на земјите членки се изјаснија за кандидатурата на Романката Лаура Ковеси на функцијата европски обвинител. Европскиот Парламент исто така ја поддржа Ковеси пред неколку месеци, како и со денешното гласање на ниво на земјите членки, Р

ДОДЕКА СКОПЈАНИ СЕ НА ОДМОР, ПЕТРЕ ГО ПРЕТВОРИ СКОПЈЕ ВО ГОЛЕМО ГРАДИЛИШТЕ: ПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИJАТА НА БУЛЕВАРОТ КРСТЕ МИСИРКОВ КАJ БИТ-ПАЗАР

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ вршеше упади во телевизии, апсеше новинари и затвораше медиуми а денес шири лицемерна грижа за новинарството

ВМРО-ДПМНЕ е симбол за закани уцени и притисоци врз медиуми и новинари. Ниту едно лицемерно соопштение од белиот дворец нема да го смени фактот дека...

Повеќе

Спасовски: Немаме друг избор, години се боревме да ги поразиме арамиите!

Потребна е брза и ефикасна истрага и изведување пред лицето на правдата на секој кој бил инволвиран во случајот „Рекет“, и воопшто во ко...

Повеќе

Нора Шаќири го брани Заев: Намалете доживљај и не глумете увреџени, аман

Ексновинарката, а сега вработена во Министерството за култура, Нора Шаќири-Марковиќ е една од ретките која застана во одбрана на Зоран Заев ...

Повеќе

ВИДЕО: Објавена снимка од тепачката во Ново Лисиче во која 17-годишно момче беше избодено до смрт

Утрово во 00,35 часот во СВР-Скопје било пријавено дека на улицата „Февруарски поход“ во скопската населба Ново Лисиче започнале расправ...

Повеќе

ГЕРО Е КАКО 60 ГОДИШНО ДЕТЕ: ОН МОЖЕ СИТЕ ДА ГИ НАВРЕДУВА И КЛЕВЕТИ, А НЕГО НИКОЈ НЕ СМЕЕ НИ ДА ГО СПОМЕНЕ?!?!

Повеќе

Заев: Да не биде заборавено дека јас сум човекот кој што го пријави случајот „Рекет“! Секој што е инволвирал ќе си одговара

Премиерот Зоран Заев денеска во објава на Фејсбук нагласува дека верува во транспарентни и во многу прецизни и брзи истраги. – Јас, уште една...

Повеќе

ДЕДА ЅИНГО ИМА НЕШТО ДА ВИ КАЖЕ, ЧУЕТЕ ЛИ БРЕ ЧОВЕЦИ?

Повеќе

СПАСОВ: Кој се препознал во говорот на Заев?

Gjorgji Spasov Кој се препознал во говорот на Заев? Гневот не е добар советник на умот.Но кога политичар се плаши да и с...

Повеќе

(ВИДЕО) РАЗОРНА БОМБА НА ЗАЕВ: СПОРЕД ОНА ШТО ДОСЕГА ГО ЧУВМЕ, КАТИЦА ЈАНЕВА СЕ ОДНЕСУВАЛА КАКО ИДИОТ!

Премиерот Зоран Заев Верува во транспарентни, многу прецизни и брзи истраги, посебно за ваквите случаи како што е „Рекет“. – ...

Повеќе

ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ: Боки 13 бил колумнист во Слободен печат додека Героски бил главен и одговорен уредник?!

Бојан Јовановски, објавувал свои колумни во дневниот весник, Слободен печат додека главен и одговорен уредник на истиот бил Бранко Героски, но...

Повеќе

ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО НАПРАВИ СДСМ ЗА САМО 2 ГОДИНИ, ШТО ЛИ ЌЕ НАПРАВАТ АКО ИМ ДАДЕМЕ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ?!

Ljupcho Nikolovski Тимовите на СДСМ - Социјалдемократски сојуз на Македонија заедно со коалицијата и нашите волонтери п...

Повеќе

Николовски: Да не беше Заев уште ќе траеше борбата за слобода и демократија

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, застана во одбрана на премиерот Зоран Заев по неговата изјава дека нема да дозволи „крим...

Повеќе

СЕФЕР ЦАНОВСКИ: Честитки 18 години Охридски рамковен договор!

Повеќе

Активистот за ЛГБТ права, Асани: Не сум навреден од изјавата на Заев, тој е голем борец за нашите права, го употреби тој збор за да означи подлец и никаквец

Активистот за права на ЛГБТИ заедницата, Беким Асани, излезе со поддршка за премиерот, Зоран Заев, кој наиде на остри реакции и осуда кај јавноста п...

Повеќе